Reklama
  • WIADOMOŚCI

Polski Grot w rękach afrykańskich rebeliantów

Żołnierze Demokratycznej Republiki Kongo przejęli broń strzelecką należącą do rebeliantów z grupy M23. Wśród zdobytych konstrukcji znalazł się polskiej produkcji karabinek szturmowy MSBS Grot.

Modułowy System Broni Strzeleckiej Grot zawiera kluczowe elementy produkowane przez firmę CFT Precyzja
Karabinek Grot zasilany amunicją 7,62x39 mm.
Autor. Maksymilian Dura/Defence24

Polskiej produkcji karabinki Grot trafiły do Afryki za sprawą kontraktów zawartych w maju 2022 oraz wrześniu 2023 roku przez Polską Grupą Zbrojeniową z tajemniczym krajem/krajami afrykańskim. W przypadku pierwszego kontraktu mowa była o wersji zasilanej nabojem 7,62 mm x 39 wraz z dołączonym celownikiem DCM-1 Szafir z firmy PCO S.A. Jeżeli chodzi o drugi to informacje o specyfikacji pozostały niejawne. Nie jest także znana liczba pozyskanych przez wspomniany kraj Grotów oraz wartość kontraktu/kontraktów.

Reklama

Po czasie okazało się, że przynajmniej za jedną ze wspomnianych umów stoi Rwanda, której jeden z żołnierzy został sfotografowany trzymając w ręku wspomniany karabinek z tylko zapasowymi przyrządami celowniczymi oraz podwieszanym granatnikiem GP zasilanym amunicją 40x46 mm. Teraz w serwisie X (dawniej Twitter) pojawiło się zdjęcie przedstawiające zdobytą przez żołnierzy Demokratycznej Republiko Kongo na rebeliantach z grupy M23 broń strzelecką.

Widzimy na nim wiele konstrukcji z kilku kierunków świata, jak Chiny i Serbia. Szczególną uwagę skupia jednak pewien karabinek, którym jest polskiej produkcji MSBS Grot. Skąd mógł on się znaleźć w rękach rebeliantów? Według rządu DRK są oni wspierani przez Rwandę (która pozyskała Groty), czemu oczywiście kraj ten zaprzecza.

Reklama
WIDEO: "Koordynacja jest najważniejsza". Dowódca GROM o operacjach specjalnych
Reklama