Reklama

Siły zbrojne

Polski BMS zaprezentowany wojskowym

Fot. 17wbz.wp.mil.pl

Firma KenBIT poinformowała, że w dniach 13-23 lutego 2023 roku na terenie 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach zostały zorganizowane przez Zarząd Kierowania i Dowodzenia P-6 SG WP warsztaty łączności poświęcone funkcjonowaniu oprogramowania klasy BMS (Systemy Zarządzania Polem Walki). W warsztatach czynny udział wzięli wyłącznie krajowi producenci oprogramowania klasy BMS oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych MON.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie firmy, celem wydarzenia było przedstawienie potencjału oraz stopnia zaawansowania realizacji prac przez przemysł i resort Obrony Narodowej w obszarze sanityzacji danych, możliwości wykorzystania i współpracy z bramami międzysystemowymi oraz zapoznanie ze stopniem realizacji kluczowych funkcjonalności oprogramowania klasy BMS. W warsztatach czynny udział wzięli wyłącznie krajowi producenci oprogramowania klasy BMS oraz przedstawiciele jednostek organizacyjnych MON.

Reklama

Rozwiązanie firmy KenBIT wpisało się we wszystkie zaplanowane scenariusze, w ramach których zostały rozwinięte stanowiska dowodzenia poziomu brygady oraz batalionu. Na uruchomionym systemie firmy KenBIT mogliśmy zaobserwować w jaki sposób dowódcy różnych szczebli od plutonu po dywizję otrzymują informacje o sytuacji na polu bitwy:

 • znają położenie wojsk;
 • wiedzą ile mają zasobów np. paliwa, amunicji;
 • mogą wysłać posiłki czy opiekę medyczną;
 • wezwać wsparcie artyleryjskie czy przekazać dane rozpoznawcze.

Najważniejszą funkcjonalnością jest aktualny obraz sytuacji taktycznej z wykorzystaniem protokółu wymiany informacji DEM (Data Exchange Mechanism) programu MIP (Multilateral Interoperability Programme) oraz możliwość śledzenia położenia wojsk własnych za pomocą protokołów rodziny BFT (Blue Force Tracking) w tym NFFI (NATO Friendly Force Information) oraz FFI (Friendly Force Identification).

Reklama

Czytaj też

Pozycja obiektów na cyfrowych podkładach mapowych w oprogramowaniu KenBIT aktualizuje się automatycznie budując świadomość sytuacyjną pola walki – pozwala nam to uniknąć bratobójczego ognia. Inną podstawową funkcjonalnością systemu KenBIT jest czat taktyczny do szybkiej wymiany wiadomości tekstowych. Za pośrednictwem radiowej łączności wąskopasmowej możemy przesyłać informacje między obiektami związku taktycznego (w ramach batalionu czy brygady) np. poinformowanie całego ugrupowania o alarmie dotyczącym ataku lotniczego czy jego odwołaniu.

Autor. KenBIT

System pozwala raportować oraz zgłaszać informacje o przeciwniku, wysłać komunikaty dotyczące wsparcia artyleryjskiego (format Call For Fire) czy wysyłać komunikaty MEDEVAC (9 liner) do poinformowania o konieczności ewakuacji rannych z pola walki. System informatyczny KenBIT może wymieniać wszelkie informacje o teatrze działań – dając możliwość przewagi informacyjnej na współczesnym polu walki.

Czytaj też

W ramach warsztatów przedstawiciele KenBIT zaprezentowali rozwiązanie, które może zostać z powodzeniem uruchomienie na stanowisku dowodzenia brygady i zapewnić możliwość przesyłu informacji do poziomu batalionu za pośrednictwem wąskopasmowych środków łączności oraz na poziomie batalionu i wymieniać informacje w ramach tego związku taktycznego.

Autor. KenBIT

Brama międzysystemowa firmy KenBIT pozwala na selektywną wymianę informacji wykorzystując protokół DEM programu MIP. Interfejs Użytkownika pozwala wyświetlić przesyłane informacje oraz ich selektywne przypisanie dla wybranych kierunków. Jest to bardzo użyteczna funkcjonalność pozwalająca na świadome dzielenie się informacjami na polu walki zgodnie z zasadą wiedzy uzasadnionej dla konkretnego kierunku działań. Prezentowane rozwiązanie firmy KenBIT spełnia wszystkie postawione wymagania funkcjonalne oprogramowania klasy BMS.

Czytaj też

W ramach warsztatów można było zobaczyć w działaniu komponenty systemu zarządzania walką szczebla batalionu (SZWSB) w ramach programu ROSOMAK BMS który znajduje się na końcowym etapie pozyskania przez Siły Zbrojne RP. Podczas warsztatów odbyła się również prezentacja rozwiązania KenBIT zaproszonym Gościom strony wojskowej – stoisko KenBIT cieszyło się dużym zainteresowaniem, dając możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń. Źródło: KenBIT

Reklama

Komentarze (8)

 1. Morfi

  Może przeczytajcie wcześniejsze artykuły dot. pozyskania BMS. Zobaczcie kto brał udział w postępowaniach i jak wybrano PGZ. Materiałów w necie jest wiele. Długa to i ciekawa lektura. Polecam.

 2. Sybilla

  Zabawne i zarazem tragiczne jest patrzenie jak stare zwapniałe dziadki przejrzały na oczy i dostrzegły podstawowe potrzeby wojska dopiero jak zobaczyli realną wojnę w Ukrainie. Do tej pory pie*dzieli w stołki i robili defilady, gierki poligonowe i wymyślali ciągłe analizy i konsultacje. Dlaczego? Bo tak naprawdę nie wierzyli, że wojna jest realna. Bawili się w wojenkę na papierze i w teorii. Aż przyszło brutalne otrzeźwienie, że nie jesteśmy przygotowani do wojny. Ukraina swój prymitywny ale w miarę skuteczny BMS zrobiła prywatnymi wolontariuszami. Obyśmy w godzinie W nie musieli też polegać na prywatnych wolontariuszach.

  1. Prezes Polski

   No nie wiem, czy to takie zabawne. Ja bym tu nie winił wojskowych. Nie mieli nic do roboty, kasa szła co miesiąc na konto, awanse były przyznawane zgodnie z harmonogramem. I tak to się toczyło przez 30 lat. A utrzymywali ten system politycy WSZYSTKICH OPCJI. Coś drgnęło ok. 2009r. duże przyspieszenie mamy od 2020. Ale to ciągle za mało. Nie mówię o sprzęcie, tylko o kadrze oficerskiej, ludziach, którzy mają tworzyć tę armię. Czy znajdzie się kiedyś pierwszy odważny, który posprząta ten kadrowy chlew? Może zostaną awansowani młodzi, rokujący oficerowie, a dziadki trafią do rezerwy kadrowej?

  2. Był czas_3 dekady

   Prezes Polski@- "a dziadki trafią do rezerwy kadrowej?" W miejsce dziadków wejdą ich synowie, a może i wnuku. Niewiele się zmieni.

  3. wert

   Prezes Polski@ faktycznie w 2009 drgnęło. Na wyścigi zaczęto likwidować jednostki na wschód od Wisły

 3. Prezes Polski

  Chyba jestem nie w temacie. Myślałem, że mamy wdrożony system Jaśmin. A ten tu, to co to jest i jak się to ma do Jaśmina?

  1. Był czas_3 dekady

   ZeStrony TELDATu: "HMS JAŚMIN w wersji kontenerowej i przenośnej (aparatowni, także z wykorzystaniem MMSD, zwany również Zintegrowanym Węzłem Teleinformatycznym JAŚMIN - ZWT JAŚMIN) jest jedynym polskim, kompleksowym i sieciocentrycznym Systemem Zarządzania Walką i Łączności Poziomu Operacyjnego/Taktycznego (głównie szczebla: korpusu, dywizji, brygady, pułku i batalionu) lub działaniami np. ratowniczymi. Rozwiązanie to (wraz z nw. oprogramowaniem) jest szeroko wykorzystywane w Siłach Zbrojnych RP i stanowi jeden z głównych systemów Sieciocentrycznej Platformy Teleinformatycznej JAŚMIN," Potrzebny jest BMS do naszych pojazdów Rosomak, czołgi itd.

 4. KrzysiekS

  Co najmniej dziwne (to jest najdelikatniejsze słowo jakiego mogłem użyć!!!!!!!!) jest to że Polska posiada 3 firmy mające BMS a MON nie wybrał żadnej.

  1. M1 Klekot sep v 4

   Może właśnie dlatego? Weź wybierz najlepszy.

 5. Orel

  Dobrze wiedzieć ze coś się w temacie dzieje

  1. Był czas_3 dekady

   No, dzieje się w tym temacie od bodajże dekady i...?

 6. Commo Guy

  Ktory to juz “polski BMS” ? Zaraz okaze sie ze kazdy rodzaj SZ RP ma swoj wlasny BMS

  1. Takijeden

   Nie wiesz chyba za bardzo o czym piszesz.

  2. Zenek2

   Opisany jest jedynym działającym. Niestety Kenbit to spółka prywatna, więc Maciarewicz odciął ich od zamówień. Efekt jest taki, że zamiast już mieć np BMS do Rosmaków, to PGZ od kilku lat próbuje to stworzyć. I pewnie w końcu stworzy, 10 razy drożej i 10 razy gorzej.

  3. Kordian

   Wiesz co czym piszesz czy tylko tak marudzisz? Skąd masz pewność że takiego programu nie ma WB Electronics który jest autorem systemu pola walki Topaz? Dlaczego zakładasz że ma to być program Kenbit?

 7. AdSumus

  Tych BMSów naszej produkcji mamy z 5. Może czas się na któryś zdecydować?

 8. wasyll73

  Tylko i wyłącznie JEDNOLITOŚĆ Jeden krajowy BSM ogarniający i Spinający wszystkie RSZ jest warty publicznych pieniędzy

Reklama