Reklama

Siły zbrojne

Polska wysłała wniosek do USA ws. Patriotów. Dostawy bez opóźnień?

Wyrzutnie pocisków PAC-3 MSE.
Wyrzutnie pocisków PAC-3 MSE.
Autor. WZL1

Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło wniosek do Stanów Zjednoczonych, aby zamówione przez Polskę wyrzutnie i pociski Patriot zostały dostarczone bez zwłoki, równolegle z przekazywaniem przez USA sprzętu Ukrainie – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, wniosek jaki Polska złożyła do władz USA argumentowany jest tym, że Polska jest największym państwem NATO na wschodniej flance i najbardziej zagrożonym ze strony Federacji Rosyjskiej z uwagi na swoją rolę oraz położenie w regionie i granice z Rosją, Białorusią i zaatakowaną przez Moskwę Ukrainą. MON wnioskuje więc do strony amerykańskiej, by baterie Patriot trafiły do Polski bez zbędnej zwłoki, równolegle z przekazywaniem pomocy wojskowej Ukrainie przez USA.

Reklama

Wniosek, jaki wysłała Polska ma związek z decyzją strony amerykańskiej o przekierowaniu dostaw z zamówień eksportowych na pociski do systemów Patriot i NASAMS na Ukrainę. Biały Dom przyznał, że ta decyzja może wywrzeć wpływ na opóźnienia dostaw do państw wschodniej flanki NATO, nie będzie jednak opóźnień w dostawach do Izraela i Tajwanu. USA cały czas rozważają też możliwość podobnego przesunięcia, jeśli chodzi o dostawy wyrzutni i innych elementów Patriotów. Taka polityka ma obowiązywać przez 16 miesięcy.

Czytaj też

Polska zamówiła w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych 48 wyrzutni i kilkaset pocisków Patriot PAC-3 MSE, a także 12 radarów dookólnych LTAMDS, w ramach drugiej fazy programu obrony powietrznej Wisła. Koszt kontraktów na wyrzutnie i radary to ponad 9 mld USD netto. Wstępny harmonogram przewiduje dostawy w latach 2026-2029. Jakkolwiek przypadają one już po okresie obowiązywania polityki przekierowania dostaw z USA na Ukrainę, to opóźnienie w przekazywaniu pocisków innym państwom, które pierwotnie miały otrzymać rakiety wcześniej, może wpływać również na harmonogram dostaw do Polski. I tego właśnie chce uniknąć Ministerstwo Obrony Narodowej.

Reklama

Polska posiada już dwie baterie systemu Patriot z radarami sektorowymi i systemem IBCS, zamówione w 2018 roku za 4,75 mld dolarów. Elementy IBCS dla drugiej fazy Wisły i programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew zamówiono w 2024 roku, za ponad 2,5 mld dolarów.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Wojtekus

  Prosic o wyjasniena nic nie da ale poprosic zawsze mozna. Moze USA pozwolom nam na cos innego w miedzyczasie. Ale zamiast sie domagac dla nas, to moze pujsc solidarna droga wraz z Rumunia i przekazac cala baterie? Ale nie ma z czego Bo to tej medialnwj kampani reklamowej Patriotow jest tylko jedna bateria zdolna do sluzby. Smutne realia.

  1. GGG BBB

   @Wojtekus A skąd te informacje, że mamy jedną baterię??? W tekście jest jak byk, że mamy dwie i w mojej świadomości jest że dwie baterie (16 wyrzutni i ponad 200 rakiet) jest już w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie-Bielicach.

  2. Davien3

   GGG BBB Mamy dwie baterie ale tylko jedną w gotowosci bojowej .

  3. Wojtekus

   Racja, sa dwie baterie ale podobno tylko jedna osiagnela pelna gotowosc bojowa. Gdzies w D24 niedawno o tym pisano.

 2. Był czas_3 dekady

  "Polska jest największym państwem NATO na wschodniej flance i najbardziej zagrożonym ze strony Federacji Rosyjskiej z uwagi na swoją rolę oraz położenie w regionie i granice z Rosją, Białorusią i zaatakowaną przez Moskwę Ukrainą" Skoro tak, to dlaczego tak wolno wprowadzamy NAREW? Przecież to też są pilne potrzeby armii.

  1. Davien3

   @Był czas_3 dekady Progtam Narew miał byc w całości ukończony w latach 2013-22 Do tej pory dopiero wybrano pocisk i uzyskano licencje na około 1000 rakiet i 100 wyrzutni. Jak sądzisz czyja to wina że rok po przewidywanym całkowitym zakończeniu programu dopiero wybrano jego konfigurację?

  2. Rusmongol

   @davien. A dlaczego w ogóle Narew ruszyła dopiero w 2013 8 czyja to wina? Przecież cały czas był u nas brak nowoczesnej OPL. Dlaczego za poko miliardy wracały z kasy MON do skarbu państwa i nie podejmowano praktycznie żadnych większych zakupów do armi?

  3. Davien3

   rusmongol a kto rządził w latach 2015-23?? Przecież nie PO/PSL. A do tego zanim PiS objał władze zakończono wybór oferentów do przetargu PiS to wszystko uwalił po czym bez zadnego przetargu wybrrał pociski CAMM z UK. Więc sam się zastanów czemu tak było.

 3. Obiektywny

  Ale co to są za standardy biznesowe żeby wykonawca zlecenia jednostronnie podejmował decyzje dotyczące opóźnień , zmian terminów itp bo tak uważa ... Ludzie wszyscy którzy piszecie że to dobra decyzja USA bo Ukraina potrzebuje itp itd ogarnijcie się my za ten sprzęt płacimy miliardy złotych , zadłużamy się na dekady kupując sprzęt który potrzebny jest na już . Niech USA rozdaje swój sprzęt a zamówienia realizuje zgodnie z harmonogramem inaczej to żaden partner biznesowy a hegemon

  1. Rusmongol

   Dziś mało kto dostarcza sprzęt zgodnie z harmonogramem. Wcześniej covid, teraz wojna na UA. Swego czasu motoryzacja prawie stanęła z powodu braku dostaw komponentów.

 4. radziomb

  2 baterie juz mamy a te 6 kolejnych i tak ma przyjsc za kilka lat czyli pewnie po wojnie. natomiast . uwaga. niemcy podobno maja produkowac cale, kompletne Baterie Patriot. my tylko kontenery startowe, chlodnice radaru i kawalek pocisku Pac3 no i Jelcze

  1. DanielZakupowy

   Co czy ty próbujesz nas porównać do trzeciej gospodarki na tej planecie, serio? My produkujemy kontenery startowe do patriotów, Ukraina tylko o nie żebrze :) Moje porównanie też jest trochę nie na miejscu bo... Ukraina była bogatszym państwem, częścią jednego z dwóch mocarstw, posiadała ogromny i zaawansowany przemysł zbrojeniowy i kosmiczny.

  2. szczebelek

   Oni kupili licencję na produkcję my natomiast jej nie potrzebujemy.

  3. Davien3

   @szczebelek Polska jej nie dostała bo tak negocjowała Wisłe za Macierewicza i Błaszczaka jak wszystko inne

 5. szczebelek

  Piękne polityka informacyjna K-K na X zapewnia, że opóźnienia w dostarczaniu rakiet nie wpłyną na stan gotowości Wisły i tłumy biją brawo potem prezydent mówi, że to zła wiadomość i tłum szydzi, na końcu MON wysyła wniosek, że chcemy rakiet bez opóźnień. 🤣🤣🤣

  1. Davien3

   @Szczebelek pociski do dwóch naszych baterii Patriot juz sa w Polsce a pozostałe miały przyjść razem z bateriami czyli za kilka lat Więc własciwie o co ci chodzi??

 6. Observer22

  Na YT można znaleźć nagranie z koreańskiej TV - Arirang News z 2021 r. że mają swój odpowiednik Patriota - Cheongung-II który jest zdolny do zwalczania pocisków na wysokości (pułapie) do 20 km i zasięgu do 50 km (Patriot jest dużo lepszy jeśli chodzi o zasięg). Platforma startowa ma pozycję pionową a rakiety nakierowują się w promieniu 360 stopni już w locie, i osiągają prędkość maks. Mach 4,5. Może warto by się zastanowić nad dodatkowym systemem tego typu jako uzupełnienie Patriota?

  1. Davien3

   Ten system o którym piszesz to KM-SAM bazujący na rosyjskim S-350 Witiaź z rakietami 9M96 Ten sam S-350 co jest niszczony w Ukrainie bez większego problemu. Naprawdę chcesz w to iść

 7. MC775

  Wniosek? Wydajemy w USA miliardy USD na sprzęt wojskowy i jeszcze składamy wniosek żeby łaskawie go nam dostarczyli w terminie? Kosiniak powinien od razu dzwonić do odpowiednich osób w USA i zapowiedzieć, że jeśli Polska nie zostanie obok Izraela i Tajwanu wyłączona z opóźnień to od poniedziałku zamykamy Polską granicę dla dostaw sprzętu wojskowego dla Ukrainy. I niech sobie rząd USA szuka inne drogi przerzutowej. Koniec z podejściem w którym to Polska jest ciągle „chłopcem do bicia”. A swoją drogą jestem ciekaw jak rząd USA wytłumaczy opóźnianie dostaw do państwa członkowskiego NATO kosztem dostaw do państwa nie powiązanego żadnym sojuszem. Jak tak mają wyglądać „sojusze” to nie mam wątpliwości, że w razie konfliktu mielibyśmy powtórkę z 1939 roku. Jedni zrzuciliby ulotki a drudzy pogrozili palcem i to cały sojusz.

  1. Rusmongol

   Dobrze że USA ma lepiej w głowie niż co po niektórzy. Oni wiedzą że póki te patrioty bronią UA to nie giną ich i polscy żołnierze w Rzeszowie, Krakowie czy Warszawie.

  2. stasi

   Więc na złość babci odmrożony sobie uszy? Istnienie niezależnej Ukrainy ma większy sens dla nas niż dla USA. Większość Amerykanów nie wie gdzie szukać Ukrainy a i Polski też. Nawet by nie zauważyli że przeszła pod moskiewskie władanie. Może uważasz że sujusz z Rosją byłby idealny?

  3. xawer

   Na złość Amerykanom odmrozimy sobie uszy:-( Pozwolimy ruSSkim pokonać Ukrainę, żebyśmy sami się z nimi użerali! Jeszcze z ruSSkimi wzmocnionymi całym potencjałem pokonanej Ukrainy(podobnie jak Hitler po aneksji Austrii i Czechosłowacji) "Genialny" zamysł strategiczny:-D

 8. S0ket

  Czyli jak zwykle wydymani przez USA . Jestem ciekaw co z tymi Francuzami Tusk zalatwił hehe. Tylko silne państwa mają posłuch.

  1. DanielZakupowy

   Mówisz o tym samym USA dzięki którym w zeszłym wieku dwa razy odzyskaliśmy niepodległości? No faktycznie ostro nas wydymali :)

  2. MiP

   Pisowcy całe 8 lat byli dymani przez USA i było ok

  3. Grzesiek123

   Zastanawia mnie dlaczego cenzorowi na tym portalu tak łatwo przechodzą komentarze obrażające pis a wystarczy nawet sugestia że coś nie tak robi PO i już komentaż nie ukazuje się.

 9. sprawiedliwy

  Niezla jest ta wielka politka.

 10. Dudley

  Polska to może sobie wnioskować, do woli... Zrobimy to co Amerykanie sobie zażyczą. To tylko działanie pod publiczkę, by wyborcy wiedzieli jak politycy dbają o zwykłych obywateli. Natomiast żadnego sprawczego działania, ten wniosek nie posiada. Oczekiwałbym pisemka ostrzegającego o konsekwencjach prawnych i finansowych w przypadku opóźnienia dostaw. Bo tak to się załatwia w przypadku równoprawnych podmiotów.

 11. Bart patriota

  Trzeba było dłużej zwlekać z zamawianiem... teraz to samo.. mamy czerwiec a co żeście zamówili w tym roku do tej pory? Tempo i efektywność waszej pracy poniżej minimum. Takie są fakty

 12. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Czyli pod publiczkę pokazują, jakie to z nich lwy i jak to dbają o bezpieczeństwo Polski? - natomiast wobec Waszyngtonu z podkulonym ogonem już się zgodzili na przesunięcia dostaw? - o czym powiadamia sam Waszyngton, komentując, że "decyzję Waszyngtonu sojusznicy przyjęli ze zrozumieniem"....Pogratulować sprytu w medialnym mamieniu laików....

Reklama