Siły zbrojne

Polska przykładem dla Bułgarii? Mowa o transformacji wojska

Andrzejczak w Bułgarii
Autor. Sztab Generalny WP/Twitter

Dowódca bułgarskich sił zbrojnych admirał Emil Ewtimow, który spotkał się w Sofii z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem, powiedział w środę, że Polska może być dla Bułgarii przykładem w sferze transformacji armii - poinformował bułgarski resort obrony.

Ewtimow przypomniał, że Bułgaria korzysta z polskich doświadczeń związanych z transformacją sił lądowych, powietrznych i marynarki wojennej. Zarówno Polska, jak i Bułgaria mają jeszcze w swych arsenałach uzbrojenie z czasów dawnego ZSRR, toteż polskie rozwiązania, zwłaszcza w dziedzinie lotnictwa, pomogą Bułgarii szybciej zmodernizować siły zbrojne - oświadczył Ewtimow.

Dodał, że Polska, tak jak Bułgaria, ma wciąż samoloty MiG-29, ale polskie lotnictwo ma też amerykańskie myśliwce F-16, które zamówiła Sofia, a bułgarscy piloci są już szkoleni w USA. Doświadczenie Polaków w opanowywaniu tego sprzętu bojowego może być bardzo cenne dla Bułgarii - uważa admirał.

Czytaj też

Generał Andrzejczak powiedział, że modernizacja sił zbrojnych jest wyjątkowo skomplikowanym procesem, który dla Polski nadal jest priorytetem. Dodał, że dążeniem Polaków jest wymiana doświadczeń w ramach NATO we wszystkich dziedzinach.

Polska jest gotowa wymieniać się doświadczeniami z Bułgarią w obszarze nowych technologii wojskowych, w tym w lotnictwie - powiedział szef Sztabu Generalnego WP. Podkreślił, że „jedność wschodniej flanki NATO jest wyjątkowo ważna zarówno dla dwustronnej współpracy, jak i dla całego Sojuszu".

Czytaj też

W środę, w drugim dniu wizyty w Bułgarii, generał Andrzejczak odwiedził też Warnę i złożył wieniec przed sarkofagiem króla Władysława Warneńczyka.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Monkey

    czyli jeszcze dla kogoś jesteśmy wzorem. Nawet dla tak skorumpowanej, biednej i częściowo politycznie prorosyjskiej Bułgarii.