Siły zbrojne

Polska i Litwa ustanowią bezpieczną łączność do wymiany informacji radarowych

Fot. M. Dura
Fot. M. Dura

Podczas wizyty prezydent Litwy Dalii Grybauskaite w Polsce ministrowie obrony Polski i Litwy podpiszą porozumienie o ustanowieniu bezpiecznej łączności do wymiany informacji radiolokacyjnych – poinformowało w środę MON.

Szefowie resortów obrony podpiszą też list intencyjny ws. afiliacji dwóch brygad – polskiej i litewskiej – do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, która ma koordynować działanie batalionowych grup bojowych NATO działających w ramach inicjatywy eFP na północno-wschodniej flance sojuszu.

W czwartek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak i jego litewski odpowiednik Raimundas Karoblis w obecności prezydentów obu krajów podpiszą dokumenty o współpracy wojskowej. Będą to porozumienie techniczne między ministrem obrony narodowej RP i Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Litewskiej dotyczące ustanowienia bezpiecznego połączenia umożliwiającego wymianę informacji radiolokacyjnych między siłami zbrojnymi obu państw oraz list intencyjny w sprawie afiliacji litewskiej brygady zmechanizowanej Geležinis Vilkas (Żelazny Wilk) i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej w czasie pokoju do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

W skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzi wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO złożona z żołnierzy z USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji; jedna z czterech rozmieszczonych w 2017 r. w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Błaszczak weźmie również udział w spotkaniach plenarnych pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydent Grybauskaite. W piątek szef MON złoży wraz z delegacjami wizytę w Lublinie. Tego dnia prezydenci Polski i Litwy oraz prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwiedzą dowództwo brygady litewsko-polsko-ukraińskiej.

Źródło:
PAP

Komentarze