Siły zbrojne

Polska radiolokacja wraca do łask. Wojsko zamawia radary AESA

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia opublikował zaproszenie do udziału w postępowaniu na dostawę dziewiętnastu radarów mobilnych krótkiego zasięgu „Bystra”. Jeżeli zostanie sfinalizowane, będzie to już drugi poważny kontrakt na polskie stacje radiolokacyjne zawarty w drugim półroczu 2018 r. We wrześniu br. MON zamówił bowiem w spółce PIT-Radwar jedenaście kompletów radarów średniego zasięgu TRS-15 „Odra” za ponad pół miliarda złotych.

Z ogłoszenia opublikowanego przez Inspektorat Uzbrojenia wynika, że nowe postępowanie będzie prowadzone bez wcześniejszego dialogu technicznego i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi udzielania w resorcie obrony zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. Jest to jednoznaczne z ograniczeniem konkurencji (Prawa Zamówień Publicznych), co jest zgodne Artykułem 346 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Postępowanie będzie formalnie składało się z następujących etapów: ogłoszenie zaproszenia, składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, ocena wniosków i wyłonienie wykonawców, zaproszenie ich do składania ofert, przeprowadzenie z nimi negocjacji, zaproszenie do składania ofert zawierających cenę, ocenę złożonych ofert oraz rozstrzygnięcie postępowania.

Inspektorat Uzbrojenia chce jednak nabyć konkretnie dziewiętnaście kompletów Zdolnej do przerzutu stacji radiolokacyjnej „Bystra”, których producentem jest tylko jedna spółka – należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma PIT-Radwar, i zapewne to ona będzie brać udział w postępowaniu. Do udziału w procedurze formalnie mogą zostać dopuszczone podmioty będące pod kontrolą Skarbu Państwa i ujęte w wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. Zamówienie dotyczy faktycznie szesnastu radarów „Bystra” oraz czterech pakietów logistycznych i szkoleniowych w ramach tzw. dostawy zasadniczej. Przewiduje się jednak opcjonalnie zamówienie trzech kolejnych stacji radiolokacyjnych i jednego dodatkowego pakietu.

Kontrakt ma być zrealizowany w trzech etapach. W pierwszym ma być:

 • opracowana Dokumentacja Techniczna Wyrobu (DTW) oraz projekt Dokumentacji Technicznej do Produkcji Seryjnej (DTPS) z uwzględnieniem zmian określonych przez Zamawiającego (obejmujących modyfikację sprzętową i oprogramowania);
 • wykonany jeden komplet Wyrobu (w oparciu o projekt DTPS) oraz jeden pakiet logistyczno-szkoleniowy;
 • przeprowadzone komisyjne badania zdawczo-odbiorcze (KBZO) w oparciu o projekt FTPS;
 • opracowana docelowa DTPS z zastrzeżeniem uwzględnienia w niej zaleceń z przeprowadzonych KBZO;
 • doprowadzenie Wyrobu do pełnej zgodności z DTPS;
 • przeprowadzenie szkolenia i dostawa Wyrobu.

Drugi etap ma dotyczyć wykonania i dostawy piętnastu kompletów radarów „Bystra” oraz czterech pakietów logistyczno-szkoleniowych zgodnych z DTPS oraz przeprowadzenia szkoleń. Trzecia faza kontraktu będzie związana z dostawą trzech kolejnych stacji radiolokacyjnych i jednego, dodatkowego pakietu. Termin składania wniosków upływa w dniu 17 października 2018 r., a cała umowa ma zostać zrealizowana do 31 października 2022 r.

Jeżeli kontrakt zostanie podpisany, to wojsko otrzyma dziewiętnaście mobilnych radarów trójwspółrzędnych „Bystra” zabudowanych na podwoziu lekko opancerzonych pojazdów kołowych Żubr-P. Jest to stacja podobna z wyglądu do wcześniej dostarczanych polskiemu wojski radarów mobilnych „Soła”, mogących współpracować np. z systemem rakietowym bardzo krótkiego zasięgu „Poprad”.

W rzeczywistości „Bystra” jest praktycznie zupełnie nowym rozwiązaniem o większych możliwościach. Jest pierwszą produkowana seryjnie, polską stacją radiolokacyjną z aktywną, obrotową anteną ścianową z elektronicznym kształtowaniem wiązki (AESA), składającą się z wielu takich samych, półprzewodnikowych modułów nadawczo-odbiorczych chłodzonych cieczą).

To właśnie dzięki temu radar ten jest zaliczany do wielofunkcyjnych, zdolnych do wykrywania i śledzenia typowych zagrożeń powietrznych - takich jak samoloty bojowe i śmigłowce (również w zawisie), bezzałogowe statki powietrzne oraz pociski rakietowe i granaty moździerzowe. Zakup radarów Bystra był od dawna ujęty w Planie Modernizacji Technicznej, a kilka miesięcy temu MON zapowiedziało zawarcie umowy na te stacje jeszcze w tym roku.

Radar tego typu może też zostać wykorzystany jako system kierowania ogniem dla przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu jak np. CAMM – proponowany przez koncern MBDA. W ubiegłym roku przemysł przekazał propozycję wykorzystania radaru Bystra jako pomostowego sensora obrony powietrznej w programie Narew, tak aby zestawy krótkiego zasięgu nowej generacji mogły być gotowe jeszcze zanim rozpoczną się dostawy nowych radarów Sajna.

„Bystra” pracuje w paśmie C, ma zasięg instrumentalny 80 km, pokrycie w elewacji do 70º i czas odświeżania informacji 2 s.

Komentarze (22)

 1. Extern

  @asd Słuszna uwaga, Saddam właśnie przez to tak łatwo przegrał "Pustynną burzę", bo Francuskie radary w jakie była wyposażona armia Iracka nie widziały samolotów koalicji.

 2. niki

  Bardzo dobra wiadomość. Teraz kupić CAMM (ER) połączyć, skonfigurować i produkować jakże potrzebną NAREW.

 3. Davien

  Do XYZ, widzisz tyle, że Żuk-AE nie został nigdy ukończony, ciagle to prototyp, a Żuk-AME ma status makiety:) Jedyny w miare ukończony rosyjski radar pokładowy AESA to N036 czyli przeróbka Irbisa na AESA.

 4. MAX13

  Do „ xyz „ jak zaczną je produkować seryjnie to będą o 20 lat za zachodem. GaAs to nie to samo co GaN. Tak ruski trollu nic nowego nie pokazujesz. ______________ Courre de Moll jak GaN żadne mecyje to do czego nam offset kupmy na rynku to oczywiście sarkazm poczytaj jakie kłopoty są z zakupem odpowiednich elementów do produkcji modułów. GaN mamy własny tylko trzeba w niego zainwestować są podłoża jest tranzystor i układy scalone a i specjaliści od modułów też są i opracowane moduły również.

 5. erbon

  Gdyby to teraz był 2000r. to można by było mówić, że jest to inowacyjne na skalę światową ale mamy końcówkę 2018r. Taki radar ma już każda firma na świecie specjalizująca się w radiolokacji.

 6. xyz

  Do "Mohylev 1581" i "MAX13" poczytajcie sobie o rosyskich radarach AESA "Żuk-AE" i "Żuk-AME".

 7. asd

  @xyz W naszych radarach innowacyjne jest już samo to, że nie jest to sprzęt powszechnie produkowany za granicą a co za tym idzie nie każdy ma dostęp do jego budowy, elektroniki żeby wykorzystać to przeciw nam.

 8. Courre de Moll

  @xyz: owszem, radar jak radar, ale o ilu technologicznie złożonych wyrobach naszego przemysłu zbrojeniowego można tak powiedzieć? Paru zaledwie...

 9. Courre de Moll

  @Pawel: produkcja GaN to dziś żadne mecyje, owszem kiedyś mieliśmy szansę być w tym potentatem, teraz jest to surowiec do kupienia wszędzie. Ale to tylko surowiec. Technologia GaN, ta, którą tak chcieliśmy pozyskać w offsecie to już zupełnie inna kwestia - to jest trudna wiedza, jak z tego surowca robić przyrządy półprzewodnikowe i to o wyśrubowanych parametrach, i to na skalę przemysłową. Obrazowo mówiąc, to taka różnica jak między produkcją stali, choćby i dobrej pancernej, a produkcją z niej nowoczesnego czołu. Niestety nie mamy technologii GaN, ba, nawet nasza technologia krzemu to lata '70 - bo nie mamy przemysłu półprzewodników. To by było na tyle w kwestii "Teraz tylko R&D w celu użycia GaN"... sorry.

 10. weds

  Polski MON kupuje RADARY. Klękajcie narody, normalnie potęga. Gdzie rakiety, gdzie nowoczesna amunicja? czym będziecie zwalczać wykryte obiekty? modlitwa?????

 11. Fanklub Daviena

  Brawo Radwar!

 12. MAX13

  Do „ xyz „ na palcach jednej ręki można policzyć firmy zdolne produkować podobne radary. Innowacyjność w tym radarze to aktywna antena wykonana w technologii GaN. Najważniejsze że trolle ze wschodu takich nie produkują.

 13. Mohylew 1581

  xyz a na wschodzie

 14. xyz

  Radar jak radar nic szczególnego i innowacyjnwgo w nim nie ma. Na zachodzie od dawna takie radary są na stanie.

 15. Wojcech

  Nareszcie. Tylko znowu te PROCEDURY!!! Czy nie można tego uprościć? Przecież wszyscy wiedzą co potrafi BYSTRA i MON wie, że chce właśnie takie radary więc po co ten chocholi taniec? Zamówienie z wolnej ręki i do przodu.

 16. miki89

  i to jest bardzo dobra informacja, ponieważ zakup polskiego sprzętu wygeneruje środki finansowe na B+R firmom które go dostarczają.

 17. Harry 2

  "a cała umowa ma zostać zrealizowana do 31 października 2022 r." I to jest wada tego zamówienia. Stanowczo za długo.

 18. Podbipięta

  Rusza Narew.....

 19. kruk

  Brawo!

 20. Ok bajdur

  Nareszcie. Czekamy na następne elementy systemu oraz na Narew.

 21. Pawel

  Teraz tylko R&D w celu uzycia GaN produkowanego bodajze pod Warszawa w war labor. Do tego uzyc radar do sys obrony aktywnej w czolgach

 22. Pawel

  Teraz R&D w celu uzycia GaN . Do tego drugi projekt bazujacy na tym radarze - system aktywnej obrony dla czolgow!!!!