Reklama

Siły zbrojne

Polska fregata wraca do służby po remoncie

Autor. PGZ SW

W PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyło się przekazanie po remoncie fregaty rakietowej ORP Kościuszko. Tym samym formalnie zakończyło się zlecenie realizowane przez konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej i PGZ Stoczni Wojennej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podaje spółka, w ramach remontu wykonano bardzo wiele napraw i modernizacji z zakresu działu eksploatacji, elektroniczno-informatycznego, łączności, rakietowo-artyleryjskiego, BCI i broni podwodnej a także szereg prac kadłubowych. Szczegółowa specyfikacja prac obejmowała zarówno takie zasadnicze naprawy jak remont zespołów prądotwórczych, wymianę łożysk w linii wału, wymianę napędu stabilizatorów czy prace konserwacyjno-malarskie kadłuba i nadbudówki, jak i mniejsze, ale równie istotne naprawy i usprawnienia, takie jak wymiana oświetlenie lądowiska czy systemu monitoringu z kamerami.

Czytaj też

Według PGZ SW planowany czas realizacji projektu wydłużył się w związku z koniecznością wykonania dodatkowego zakresu praz zleconych przez zamawiającego. Okręt był bowiem w stoczni od 2019 roku. Teraz jednak wraca do służby i będzie mógł wykonywać zadania z zakresu ochrony szlaków komunikacyjnych, reagowania kryzysowego i inne, również na rzecz NATO.

Reklama
Autor. PGZ SW

Dane taktyczno-techniczne ORP Kościuszko:

 • długość: 135,6 metra;
 • szerokość: 13,7 metra;                          
 • zanurzenie: 5,7 metra;
 • wyporność: 3658 ton;
 • prędkość 29 węzłów;
 • napęd: 2 turbiny gazowe o łącznej mocy 29828 kW.

ORP Kościuszko to jedna z dwóch fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry, które służą w polskiej Marynarce Wojennej. Polska flota ma ją na wyposażeniu już 20 lat, od 2002 roku. Wcześniej okręt służył w US Navy w latach 1980-2002, a Polsce został przekazany niedługo po wejściu do NATO m.in. po to, by MW RP miała możliwość działania w stałych zespołach okrętowych Sojuszu. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w czasie służby w US Navy okręt ten wystąpił w filmie "Polowanie na Czerwony Październik". Obie fregaty typu OHP mają zostać zastąpione przez nowe okręty Miecznik, pierwszy z nich powinien wejść do służby w 2028 roku.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

 1. Gryfin

  Gdy cieli niszczyciel Smieły,ORP Warszawę, lamentom nie było końca chociaż był to złom,który ciągnął za sobą tankowiec. Teraz mamy przejściowe fregaty na których da się bezpiecznie ćwiczyć,znacznie tańsze w eksploatacji dobre na czas pokoju. Nie jesteśmy sami na Bałtyku,tak,że może się okazać że spełnia swoją rolę i nawet gdy się zrobi groźnie.

  1. Rattus Antideluvialis

   Dokładnie, ktoś będzie musiał chronić gazowce z nóg do gazoportu i Rakowice z ropą.

  2. ginawa

   I jaką wg Ciebie rolę mogą spełniać ? Oczywiście poza "szkoleniem i utrzymywaniem zdolności do czegoś bliżej nieokreślonego. Pływają ? No świetnie. Strzelają ? Super, ORP Bałtyk też strzelał. Może mogą coś patrolować ? Super, tylko po co im te >200 chłopa. Że przejściowe ? Trochę długie to przejście...

  3. Gryfin

   W tej chwili tylko patrolowa. Gdyby program Gawron był programem nie marzeniem,to , 5 ofensywnych korwet pozwoliło by teraz na prawdziwą modernizację MW,tych wszystkich jednostek,o których się mówi niewiele.

 2. Gryfin

  Moim zdaniem te fregaty spisują się w MW nad spodziewanie dobrze. Są w świetnym stanie,pewne na morzu i znacznie tańsze w eksploatacji od poradzieckich, Marynarze ciągle ćwiczą,dla tego będą gotowi,gdy zwoduja się mieczniki. Jeśli barć pod uwagę uzbrojenie,to wojna w Ukrainie pokazuje,że ten trochę starszy sprzęt daje radę.

  1. Hamak

   W jakim sa stanie???????? Swietnym?????? Hahahahahaha....ale brednie. Sam to wymyslasz?. Marynsrze cwiczą na tym co? Obronę przeciwpozaroeą?. To zlom z systemami z lat 80tych. To sa wykastrowane okrety. Zero rakiet. System 76mm sprawny?????? Dno dna. Nie dziwne ze nasza armia to xlomowisko jak znsjduja sie takie osoby jak ty znajdujace uzasadnienie dla tej sytuacji.

  2. ginawa

   A co ćwiczą ?

  3. Gryfin

   Chociażby pracy w grupie współpracy,czy nawigacji i obsługi urządzeń. Programy które w tej chwili zarzuca się na MW nie są chyba z nią wogule konsultowane. Co da nam taki Miecznik? 3 główne cele w razie agresji. Marynarka powinna być modernizowana kompleksowo,bo nie możliwe jest pomieścić całego uzbrojenia z list życzeń. Jednostki powinny się mieszać te bardziej ofensywne z bardziej defensywnymi plus całe wsparcie logistyczne techniczne. Czyli w tej chwili musimy budować wszystko i tak najlepiej ci 10-15 lat. Kto na świecie ma taką idealna flotę Ile by to wszystko kosztowało budżet? Głosy o zastąpieniu marynarki obrona wybrzeża,to dopiero mżonka...

 3. Monkey

  Jak się nie ma co sie lubi, to się lubi, co się ma. Przynajmniej się nadaje do szkolenia, ale do walki z kimś więcej niż z piratami to już nie.

  1. ginawa

   Szkolenia czego ?

 4. Mama Leona

  Topimy gigantyczną kasę we wszystkim tym, czemu jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji i po jej ukończeniu nie potrafimy zapewnić obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To dotyczy w równym stopniu obiektów cywilnych i wojskowych. Co JESZCZE musi się stać byśmy o zrozumieli? Bezbronne od ataku z powietrza lotniska, porty, węzły kolejowe, elektrownie, itp. itd. Ale na pewno się mylę i mam taką nadzieję.

 5. Hamak

  A co chcesz cwiczyc na tym zlomie? Obrone przeciwlotniczą nie mając rakiet do cwiczeń? A moze atak rakietami na inne okrety tez nie majac rakiet? A wiem....chcesz wycwiczyc marynarzy w technologii z lat 80tych. Ten okret to zlom. ZEROWA WARTISC BOJOWA. Szkoda na ten zlom kasy. Kasy w marynarce chyba jest malo prawda?. Juz lepiej ją przeznaczyc na dozbrojenie Slazaka. Na nim tez sie mozna szkolic . Przynajmniej ma nowoczesne wyposazenie i sensory. Zatem daruj sobie te brednie. Szkoda ze nie mamy jeszcze kawalerii bo tez bys pewnie zachwalał.

 6. Ech.

  Uzbroic Slazaka pozadnie i tyle. Zrezgnwac z 3 nowych slabych Fregat. Dla Polski wystrczy jedna pozadna Fregata (Slazak po uzbrojeniu) A tersztye inewstwac w obrone pzreciw powoetrzna, i sily ladowe.

  1. Darek

   Skoro zbędne sa 3 fregaty to po co jedna tak samo uzbrojona korweta, brak logiki w tym.

  2. szalony Antek

   Ślązak nigdy nie będzie fregatą bo jest zbyt mały, co najwyżej korwetą.

  3. biały

   szalony Antek jakoś Izraelskie korwety sa dużo lepiej uzbrojone niż jednostki które kupuje Polska , te stare fregaty też miały zamontowane lepsze uzbrojenie przeciwlotnicze niż to co otrzymają mieczniki , i na pewno Amerykanie mają plany zmodernizowania swoich fragat do standardu któy jest znacznie lepszy niż te zamówione mieczniki , ,, po resztą nie wiadomo czy obecna sytuacja polityczna nie spowoduje ze łaskawie uzbroimy te stare fregaty , mają przecież możłiwość przenoszenia uzbrojenia przeciwlotniczego o zasięgu 140 km i możłiwośc przenosenia pocisków harpun

 7. Xzibit

  Fregata rakietowa hahahaha bez rakiet,ten złom już dawno powinien iść na żyletki bo to tylko wstyd dla marynarzy

  1. Ryszard53

   ciesz się będziesz MIAŁ ZYSK

  2. DIM

   @Xzbit. Takich zabytkowych (już i niewątpliwie) okrętów nie przeznacza się na złom. Myślę, że winna stać w Gdańsku lub obok Błyskawicy. Mamy dzieci i młodzież ! ! !

 8. DIM

  @Darek. Jedno auto japońskie (made in) i jedno polskie.

 9. DIM

  Brawo ! Centralne Muzeum Morskie już zaciera ręce ;)

  1. Darek

   Wiedziałem, że zawsze znajdzie się ktoś kto ,,nie zawiedzie…”

  2. Był czas_3 dekady

   Słusznie prawisz, to pływający złom

  3. Darek

   Był czas_3 dekady…. Ehhhh chciałbym zobaczyć co macie w swoich garażach.

 10. inżynier zbrojmistrz

  A co z armatą Oto Melary i systemem ładowania?Kto ją wyremontował? Bo na pewno nie SMW. Tam nic nie działało i Oto chciała wyremontować armatę 10 lat temu, na co nie zgodzili się Amerykanie.

 11. szalony Antek

  Po remoncie to może ta "fregata" i jest, tylko czy aby ma czym strzelać jak na prawdziwą fregatę przystało? Czy ma wreszcie jakieś uzbrojenie przeciwokrętowe oprócz starej Mk75? Czy CIWS jest sprawny i jest do niego amunicja?

Reklama