Siły zbrojne
Polscy rakietowcy szkolą się na HIMARS
1. Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema szkoli się z obsługi systemów rakietowych M142 HIMARS.
Żołnierze z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii należącej do 16. Dywizji Zmechanizowanej szkolą się w obsłudze bazowego wariantu HIMARS dla polskich jednostek artylerii rakietowej. Jak widać na poniższych zdjęciach, zajęcia odbywały się z zakresu kierowania pojazdem czy przeładowania wyrzutni posiadającej 6 pocisków kal. 227 mm. Do chwili obecnej odebranych zostało co najmniej 5 z 20 zamówionych w 2019 roku HIMARS-ów. Polska oprócz samych wyrzutni pozyskała m.in. amunicję rakietową GMLRS (o donośności 80 km), pociski taktyczne ATACMS (o donośności ponad 300 km), pojazdy dowodzenia na Humvee i wozy zabezpieczenia technicznego.
Docelowo systemy te mają przejść modernizację poprzez m.in. posadowienie wyrzutni na ciężarówkach Jelcz czy doposażenie ich w system Topaz. W docelowej konfiguracji wyrzutnie te będą określane jako Homar-A. Polska otrzymała bowiem niedawno zgodę Departamentu Stanu i Kongresu na zakup aż 486 wyrzutni HIMARS (zdecydowana większość to zestawy do instalacji na Jelczach) z ponad 9 tys. pociskami GMLRS, GMLRS-ER (o donośności zwiększonej do ponad 150 km) oraz ATACMS. Zakup drugiej, dużej partii HIMARS ma być powiązany z polonizacją systemu.
Czytaj też
Mimo, że lato w pełni żołnierze 16 DZ nie zwalniają tempa. Szkolenie załóg HIMARS z 1 Mazurska Brygada Artylerii im gen. J. Bema
— 16 Dywizja Zmechanizowana (@16Dywizja) July 20, 2023
📸kpr. Piotr Szafarski#silnabialoczerwona@MON_GOV_PL @DowOperSZ @DGeneralneRSZ pic.twitter.com/SI84dzWxA7
M142 HIMARS to amerykański system rakietowy oparty o podwozie samochodu ciężarowego Oshkosh M1140 6x6, napędzanego silnikiem Caterpillar 3116 ATAAC o mocy 290 KM. Pozwala on na rozpędzenie zestawu do 85 km/h. Został opracowany jako lżejszy odpowiednik ciężkich systemów M270 opartych na gąsienicowym nośniku, co pozwala na przetransportowanie go w ładowni np. samolotów transportowych C-130 lub A400M.
Czytaj też
Każda wyrzutnia HIMARS może wystrzelić sześć rakiet GMLRS (jeden kontener startowy), w przyszłości będzie mogła korzystać z takiej samej liczby GMLRS-ER. Jednocześnie system ten może wystrzelić jeden pocisk taktyczny ATACMS, o donośności ponad 300 km. Pociski ATACMS będą uzupełniane i stopniowo zastępowane przez nowe rakiety taktyczne PrSM, o znacznie większych możliwościach bojowych (w każdym kontenerze będą mieścić się dwie takie rakiety). Polska jest trzecim użytkownikiem HIMARS w Europie, po Rumunii i Ukrainie, jednak pociski GMLRS są używane na zmodernizowanych wyrzutniach M270 także m.in. przez Niemcy, Włochy, Francję, Wielką Brytanię i Finlandię.
Polska zamierza znacząco wzmocnić zdolności artylerii rakietowej, bo oprócz HIMARS planuje się zakup do 288 koreańskich K239 Chunmoo, z których 218, wraz z kilkunastoma tysiącami sztuk amunicji kierowanej, już zamówiono w ramach pierwszej umowy wykonawczej. Realizacja tych zamierzeń będzie jednak gigantycznym wyzwaniem organizacyjnym, szkoleniowym i logistycznym.
Edmund
Koreańczycy poinformowali, że zakończyli opracowanie nowego pocisku balistycznego o zasięgu 2000 - 3000 km. Nie ma jeszcze gotowej platformy morskiej lub lądowej. Pocisk ma głowicę 9 tonową i jest w stanie zniszczyć bunkier 100 metrów pod ziemią. Uderza w cel z prędkością 10 Mach.
Davien3
@Edmund a te wiadomosci to skad ci sie uroiły?? Bo rosyjski RS-28 ma udźwig calych 10 ton a sam wazy ponad 200 ton i nie ma okretu który by go uniósł:))
Był czas_3 dekady
"z ponad 9 tys. pociskami GMLRS, GMLRS-ER (o donośności zwiększonej do ponad 150 km) oraz ATACMS. Zakup drugiej, dużej partii HIMARS ma być powiązany z polonizacją systemu." i "Jednocześnie system ten może wystrzelić jeden pocisk taktyczny ATACMS, o donośności ponad 300 km. Pociski ATACMS będą uzupełniane i stopniowo zastępowane przez nowe rakiety taktyczne PrSM, o znacznie większych możliwościach bojowych (w każdym kontenerze będą mieścić się dwie takie rakiety)." Nnno.... coraz lepiej. Prawda, że to interesująco brzmi?
DRB
zdecydowanie wole himarsy niż czumno - mają większe możliwości i są kompatybilne z NATO a do czumno nic nie pasuje.
Davien3
@Był czas_3 dekady ta polonizacja bedzie polegala na tym ze zakupione w Stanach setki kompletnych modułów wyrzutni posadzimy na naszych jelczach
Był czas_3 dekady
Davien3@- A czego innego spodziewałeś się? USA nie sprzedaje swojej myśli technicznej, chyba, że to będzie twardy negocjator jak np. Turcja.
rwd
Trzeba strzelać, jak najwięcej strzelać, tylko takie szkolenie ma sens.
Al.S.
Nie obejdzie się bez stworzenia volkssturmu - do służby w artylerii nie trzeba sprawności 20-latka. Powinna zostać stworzona służba pomocnicza artylerii, do której rekrutacja powinna przebiegać według kryterium sprawnościowego, w tym sprawności intelektualnej,a nie wiekowego. Skoro możesz pracować do 65 roku życia, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś do tego wieku nie ,mógł obsługiwać Himarsa.
Adzio
Ja mogę to robić na emeryturze.
Thorgal
Niech tam Andrzej dogląda, żeby żadnej rysy nie było :)