Reklama

Siły zbrojne

Polscy piloci zakończyli szkolenie na FA-50

Piloci z Polski i Republiki Korei po szkoleniu na FA-50
Piloci z Polski i Republiki Korei po szkoleniu na FA-50
Autor. Mariusz Błaszczak/Twitter

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał, że pierwsi Polscy piloci zakończyli szkolenie w Republice Korei na samolotach FA-50 z zastosowania bojowego samolotu, walki powietrznej i przechwytywania.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef MON Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych na Twitterze poinformował, że pierwsza grupa Polskich pilotów zakończyła szkolenie na samolotach FA-50 szkoląc się m.in. z zastosowania bojowego samolotu, walki powietrznej oraz przechwytywania. Jak napisał dalej minister: „Wkrótce piloci wrócą do kraju, przejmą wchodzące na wyposażenie sił powietrznych samoloty FA-50 i rozpoczną loty w naszej przestrzeni powietrznej".

W komunikacie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych napisano, że piloci ukończyli szkolenie półtora miesiąca wcześniej niż planowano. Dodano także, że "wkrótce piloci wracają do Polski by przyjąć samoloty FA-50GF oraz rozpocząć przeszkolenie na typ by w przyszłości bronić polskiego nieba na kolejnej ulepszonej i lepiej uzbrojonej wersji FA-50PL , czyli Block 20, która zgodnie z umową ma zostać dostarczona w 2025 r."

Reklama

Czytaj też

Pierwsze dwa samoloty mają zostać dostarczone przez producenta – koncern Korean Aerospace Industries (KAI) – w sierpniu br. Debiut tych samolotów ma mieć miejsce na planowanych na ten sam miesiąc pokazach lotniczych w Radomiu. Pierwsze samoloty mają trafić do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, która została opuszczona przez MiGi-29. We wrześniu ub.r. szef MON zatwierdził dwie umowy wykonawcze na zakup lekkich samolotów bojowych FA-50, których Polska zamówiła 48 egzemplarzy, z dostawami w latach 2023-2028.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (10)

  1. Gringo2022

    Brawo Polska.

  2. CzarnyRycerz

    Straszny błąd było to kupować, kiedy produkcja f35 się rozkręciła i spadł koszt jednostkowy.

    1. KrzysiekS

      CzarnyRycerz Nie wiem czy zakup FA-50PL jest dobry można z tym dyskutować ok. Ale z tym rozpędzeniem się produkcji F-35 to pojechałeś ostro. To dlaczego jeszcze nie widzimy naszych F-35 za które już zapłaciliśmy a kiedy były by następne w kolejce oczekujących?

    2. Davien3

      @Krzysieks po pierwsze nasze F-35 beda w końcu 2024r i to ze sie rozkreca produkcja nie ma nic do rzeczy. Po drugie porównuywanie dostepnosci samolotu którego nikt na maszyne bojowa nie chce z najlepszym dostepnym mysliwcem swiata to kiepska manipulacja

    3. kukurydza

      Tak się "rozkręciła", że Pentagon wyrzucił z Block 4 dwanaście zakładanych poprawek do załatania "w późniejszym okresie". I nie zmienia to faktu, że tak czy siak cena F35 jest dwukrotnie wyzsza od ceny FA50, podczas gdy wszystkie zaawansowane cechy F35 są całkowicie ZBEDNE przy "drugoplanowych" zadaniach, jak uganianie się za zagrożeniami pokroju Szachedów czy Ch-101, czy zrzucanie bomb w rejonie gdzie nie pracuje wroga OPL. Ukraina pokazała, że liczebność lotnictwa też jest ważna.... a poza tym, FA50 są niemal od ręki, a zamówione w 2019 F35 dotrą dopiero za dwa lata. Na dodatek, FA50PL ma lepszy radar, niż F16 Blk50/52.

  3. wert

    zauważyliście że są tu opluwacze dla zasady i w czambuł współpracy polsko-koreańskiej? Jurgielt nie śpi, jurgielt ciężko pracuje na swoje srebrniki. Olgino POd prezykrywką

    1. LMed

      Najgorsze co może spotkać "prawdziwego polaka patriotę" to racjonalne, obnażające niekompetencję argumentu "jurgieltników" kolego wert, hehe. A Korea no cóż, dają na kredyt to bierzemy co podleci i tyle. Bo "piniądze co są" to się skończyły wiadomo.

    2. LMed

      Korekta przepraszam. Najgorsze co może spotkać "prawdziwego polaka patriotę" to racjonalne, obnażające niekompetencję argumenty "jurgieltników", hehe.

    3. Davien3

      2wert taka samokrytyka? ale ty przeciez opluwasz Polske za krwawe rubelki z Rosji

  4. Furlong

    Wielu się spieralo że to maszyny niby do szkolenia, airpolicingu czy też ograniczonych misji uderzeniowych, tymczasem okazuje się że szkolenie obejmuje walki powietrzne. Jeszcze zobaczycie jak zamiast kolejnych f35 będą kolejne f/a 50, tym razem może nawet montowane w pl żeby połechtać ego.

    1. mick8791

      @Furlong Ty teraz kpisz czy o drogę pytasz? Jedno jest pewne - nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz! Chłopcze drogi to jest samolot, który przegrał nawet przetarg z M346 Master na samolot szkoleniowy dla polskiego lotnictwa... To jest wydmuszka, która ma zintegrowanych raptem kilka typów archaicznego i niezbyt skutecznego uzbrojenia! Do tego nie ma i nie będzie mieć dostatecznego udźwigu, prędkości przelotowej, prędkości wznoszenia, opancerzenia, systemów samoobrony, systemów WRE! Chłopcze ŻADEN szanujący się kraj nie kupuje tego typu samolotów żeby udawały maszyny bojowe! A już Twoja sugestia, że mogą stanowić zamiennik dla F-35 to jakiś dramat!

    2. Davien3

      @Furlong w Korei moga sie szkolic w walkach powietrznych bo maja AIM-9L/M w Polsce nawet tego by nie mogli zrobic chyba ze jak w czasach IIWS: tylko działko. bo tak starego uzbrojenia w Polsce nie uzywamy.

    3. Extern.

      @Davien3: Fakt trochę lipa z tymi pociskami powietrze-powietrze, ale gdzieś czytałem że podobno są plany zintegrowania FA-50 z AIM-120.

  5. MiP

    Miejmy nadzieję że to już ostatnie miesiące rządów starego kawalera 🤣 w dziurawych pandoletach

    1. hermanaryk

      MiP, przenieś się ze swoim trollowaniem do GazWybu. Tutaj nie zyskasz uznania.

  6. Pt

    Fajnie. Jakiś alarmowy start do awionetki to dużo taniej niźli wysłanie f-16. Ekonomicznie.

    1. Davien3

      @Pt a jak juz wystartuje do tej awionetki to czym zmusi ja np do ladowania? Bo rakiet pow-pow nie ma i nie bedzie az jakies zintegrujemy czyli tak do 2028-30 najwczesniej. a niedaj boze ze to nie bedzie awionetka ale jakis MiG?

    2. Chyżwar

      Nie tylko do awionetki. Pocisk manewrujący także spruje.

    3. Davien3

      @Chyzwar chyba ze działkiem bo do FA-50 tak starych sidewinderów Polska zwyczajnie nie uzywa.

  7. Cyber Will

    Generalnie tempo produkcji zbrojeniówki z zachodniej Europy to aktualnie "manufaktura" albo "produkcja garażowa" w porównaniu do przemysłu Korei P.

    1. Edmund

      Zachodnia Europa ma inne sprawy, którymi żyje. Uważam, że jest pępkiem świata a takie kraje jak Rosja, Chiny, Indie - nie istnieją. Eko-rewolucja, przyjęcie nielegalnych migrantów, pouczanie Polski - tym żyje Bruksela i kraje Zachodniej Europy. Tymczasem Chiny i Indie mają w planach zwiększenie produkcji przemysłowej, która i tak wyprodukuje więcej zanieczyszczeń niż Europa będzie w stanie zredukować, ale zapłacą za to Europejczycy.

    2. Essex

      Taki macie w MON przekazcdnia? A gdzie w Korei te zabojcze tempo produkcji? Ptodukcja ssmolociku pseudobojowego FA50 to faktycxnie eyczyn bo reszta zskipow to zexdkladow armii Korei.....

    3. mick8791

      @Cyber Will misiek, a niby jakie jest te zawrotne tempo produkcji w Korei? Bo jakbyś nie był świadomy i żył w dezinformacji to póki co te sprzęty, które do nas od nich dotarły to są albo zdjęte z dostaw dla ich własnej armii albo wręcz ordynarnie są to używki po przeglądach! Orientuj się facet w świecie rzeczywistym!!!

  8. LMed

    Czy te samolociki nie mogłyby wozić vipóŵ na drugim fotelu (taka dodatkowa funkcja))? Na drogach przy większych prędkościach dosyć niebezpiecznie się robi..

  9. SAS

    Trzeba było zamówić piec lat temu kolejne F16,. Ale obecny rząd niby tak świadomy Rosji, nie wiedzieć czemu robi zbrojenia pięć minut po dwunastej..

    1. Robert00000

      No przecież Tusk mówił że nie będzie sypał piasków tryby przyjaźni polsko-rosyjskiej i dlatego nie ma tarczy radzikowie którą burz chciał budować dlatego też tu zlikwidował jednostki wojskowe na wschód od Wisły oraz polskie zakłady zbrojeniowe

    2. Chyżwar

      Przecież zamówili lepsze samoloty. Bo nie wiem czy wiesz, ale F-35 jest lepszy.

    3. wert

      SAS@ do prowadzenia wojny potrzeba trzech rzeczy. Wiesz jakie? Obecny rząd zajął się finansowaniem zbrojeń. Jak powinieneś widzieć w 6 lat zwiększyli przychody budżetu o 206 mld W osiem lat, uwzględniając inflacyjne ostatnie dwa, budżet przyrośnie o ponad 300 mld. POprzedni "żond" "wypracował" w osiem lat aż 53 mld.Coś jeszcze chcesz "mundrego" powiedzieć?

  10. Flaczki

    Super a teraz czsz kupic F15EX, dodatkowe F35 i MRTT

Reklama