Siły zbrojne

Polscy komandosi przechwycili duży transport broni w Afganistanie

Żołnierze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w kontenerze znaleźli 99 sztuk broni kalibru 7,62mm i 4 tony amunicji - fot. www.wojskaspecjalne.mil.pl
Żołnierze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w kontenerze znaleźli 99 sztuk broni kalibru 7,62mm i 4 tony amunicji - fot. www.wojskaspecjalne.mil.pl

30 sierpnia oficjalny serwis Wojsk Specjalnych RP poinformował o spektakularnej akcji w Afganistanie. Polscy żołnierze zatrzymali i przejęli kontener wypełniony bronią i amunicją.Akcja żołnierzy ze Zgrupowania Wojsk Specjalnych w misji ISAF rozpoczęła się w nocy 9 sierpnia. Po otrzymaniu informacji, że w kontenerze przewożonym przez samochód ciężarowy jadącym w konwoju do Kandaharu znajdują się duże ilości broni i amunicji natychmiast podjęli decyzję o działaniu. Operacja wymagała precyzji i szybkości, gdyż pojazd mógł w każdej chwili zmienić swoje położenie.

Komandosi uderzyli nad ranem i udało im się całkowicie zaskoczyć konwojentów. Dzięki temu przejęli transport bez jednego wystrzału. W nietypowo ustawionym kontenerze - bardzo blisko przy kabinie ciężarówki, drzwiami w stronę kabiny - znaleźli 99 sztuk broni kalibru 7,62mm i 4 tony amunicji.  Zatrzymane osoby i zawartość kontenera zostały przekazane przez operatorów Wojsk Specjalnych, afgańskim siłom bezpieczeństwa. To największy tego typu transport przejęty przez żołnierzy ZWS w Afganistanie.

Polscy żołnierze Wojsk Specjalnych są bardzo skuteczni w odcinaniu rebeliantów od źródeł uzbrojenia. Szacuje się, że dzięki ich działaniom udało się zapobiec ok. 200 atakom na siły koalicji i afgańską ludność cywilną.

(MMT)

Komentarze