Reklama

Siły zbrojne

Iskandery ćwiczą w Obwodzie Leningradzkim

Iskander-M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Iskander-M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Autor. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej w oficjalnym komunikacie poinformowało o rozpoczęciu ćwiczeń w terenie, w których biorą udział Iskandery-M z 26. Samodzielnej Brygady Rakietowej.

Brygada, będąca częścią Zachodniego Okręgu Wojskowego, na co dzień stacjonuje w Łudze w Obwodzie Leningradzkim. W ramach planowanych manewrów rosyjscy operatorzy systemów rakietowych Iskander-M przeprowadzą pozorowane uderzenia na ważne obiekty wojskowe potencjalnego przeciwnika z wykorzystaniem samodzielnie przygotowanych w warunkach bojowych koordynatów celów, które znajdują się kilkaset kilometrów od miejsca dokonywania pozorowanych strzelań.

Szkolenie ma także na celu doskonalenie załóg Iskanderów w:  wykonywaniu topograficzno-geodezyjnego rozpoznania lokalizacji celów, rozmieszczeniu i maskowaniu elementów tego systemu w terenie, ładowaniu pocisków rakietowych na samobieżne wyrzutnie z wozów transportowo-załadowczych. W trakcie ćwiczeń doskonalona będzie też umiejętność przerzutu jednostki. Ogółem, w manewrach weźmie ok. 100 żołnierzy i 50 wozów bojowych i innego specjalistycznego sprzętu.

Obecnie Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej dysponują 10 brygadami rakietowym wyposażonymi w samobieżne wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M. 26. Samodzelna Brygada Rakietowa z Ługi w Obwodzie Leningradzkim została uzbrojona w ten system rakietowy jako jedna z pierwszych jednostek, miało to miejsce w 2012 r. Na wyposażeniu brygady znajdują się m.in. pociski balistyczne 9M723, którego zasięg wynosi do 500-700 km. Przynajmniej część wyrzutni Iskander jest też dostosowana do odpalania rakiet manewrujących, w tym typu 9M729, o zasięgu ponad 2000 km.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Rzyt

  Na samodzielnych przygotowanych stanowiskach strzelają w ważne obiekty...do 700km...Polska w odpowiedzi płaci 2mld złoty na modyfikacje t 72,3mld na 120 Leo 2a Polin 600mln na 3 samoloty ucieczkowo-wizerunkowe oraz 1,5mld na 4 aw 101 oraz mld złoty na 7 bh...czyli zamiast 4 baterii Wisły PRIORYTETU suwerenności kraju, mamy co mamy...sprzety na konflikty wewnętrzne lub na konflikty policyjne typu DEMOKRACI AJRAK ORAZ FRIDOM AFGANISTAN...brawo...200 rakiet i się cofamy do początku 20wieku.elektrownie,magazyny paliwowe, mosty, gazoport, porty morskie, węzły kolejowe i drogowe, lotniska...nie mamy żadnej broni prócz 48 F 16 oraz NDR...cala reszta to partyzantka, która nieprzetrwa kilku dni bez Wisły, harpi, Homara, Narwi oraz orki(w wersji z rakietami manewrujacymi) pomijając radary i obraz satelitarny na bieżąco. Cała reszta to zabawa w wojsko. Mowa o stanie wojny a nie konfliktu jak na Ukrainie. U nas szczęściem naród jest jeszcze względnie spójny. Ale beton hodowli lenistwa i etatyzmu w mon i wojsku rośnie w najlepsze. Na wojny 1918-1920 roku, się szykują zamiast na konflikt XXI wieku...brawo, brawo. I nikomu nawet do głowy nie przychodzi, że sojusz NATO może się dogadać kosztem tzw. FLANKI WSCHODNIEJ. I co się stanie, najwyżej się rozpadnie i co i nic. Liga narodów też się rozsypala. Naiwniaki wierzą bezrefleksyjnie, że sojusz nam pomoże. Pomoże jak będzie mieć zywotny interes głównych członków.

  1. Prawda jest brutalna

   z punktu widzenia ekonomicznego i dla Sojuszu i dla Rosji najlepiej byloby pozwolic Rosji zajac wschodnia czesc Polski tak aby granica miedzy Rosja a NATO byla najmniejsza (w tym celu Putin "zajął" Nadniestrze, Ługańsk i Donieck). Niebezpieczne jest to ze komus w NATO ten pomysl tez moze kiedys sie spodobac ze wzgledu na obnizenie kosztow :-).

 2. R

  "Na wyposażeniu brygady znajdują się m.in. pociski balistyczne 9M723, którego zasięg wynosi do 500-700 km. Przynajmniej część wyrzutni Iskander jest też dostosowana do odpalania rakiet manewrujących, w tym typu 9M729, o zasięgu ponad 2000 km." jaki jest prawdziwy zasieg tylko rosjanie wiedza a reszta glownie US sie tylko domyslaja i plotki rozsiewaja.

  1. Davien

   Panie R, sami Rosjanie sie pochwalili odpaleniem pocisków 3M14 czyli tych 9M729 publikujac nawet stosowne fotografie wiec jak nie wiesz o czym mówisz...

  2. Leon

   Iskander to tylko broń taktyczna co będzie jak Tzara puszcza

  3. Davien

   A niby co ten twój Tzar?? Bo o takim uzbrojeniu nie wie chyba nikt poza toba?

 3. Matołusz

  Kupujemy od Rosji gaz, ropę i węgiel, a oni ćwiczą ataki atomowe na nasze miasta.

  1. Gort

   Trzeba skończyć z kupowanie.

  2. xyz

   Nie rozśmieszaj ludzi. Po co oni mają ćwiczyć ataki rakietowe na nasze miasta, jak oni nas zaatakują w warunkach zupełnie szkoleniowych, bez żadnej realnej odpowiedzi ze strony wroga. Atak na Polskę to oni sobie poćwiczą w praktyce a ich ewentualne błędy pozostaną dla nich zupełnie bez konsekwencji.

Reklama