Siły zbrojne

Iskandery ćwiczą w Obwodzie Leningradzkim

Iskander-M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Iskander-M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej w oficjalnym komunikacie poinformowało o rozpoczęciu ćwiczeń w terenie, w których biorą udział Iskandery-M z 26. Samodzielnej Brygady Rakietowej.

Brygada, będąca częścią Zachodniego Okręgu Wojskowego, na co dzień stacjonuje w Łudze w Obwodzie Leningradzkim. W ramach planowanych manewrów rosyjscy operatorzy systemów rakietowych Iskander-M przeprowadzą pozorowane uderzenia na ważne obiekty wojskowe potencjalnego przeciwnika z wykorzystaniem samodzielnie przygotowanych w warunkach bojowych koordynatów celów, które znajdują się kilkaset kilometrów od miejsca dokonywania pozorowanych strzelań.

Szkolenie ma także na celu doskonalenie załóg Iskanderów w:  wykonywaniu topograficzno-geodezyjnego rozpoznania lokalizacji celów, rozmieszczeniu i maskowaniu elementów tego systemu w terenie, ładowaniu pocisków rakietowych na samobieżne wyrzutnie z wozów transportowo-załadowczych. W trakcie ćwiczeń doskonalona będzie też umiejętność przerzutu jednostki. Ogółem, w manewrach weźmie ok. 100 żołnierzy i 50 wozów bojowych i innego specjalistycznego sprzętu.

Obecnie Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej dysponują 10 brygadami rakietowym wyposażonymi w samobieżne wyrzutnie taktycznych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M. 26. Samodzelna Brygada Rakietowa z Ługi w Obwodzie Leningradzkim została uzbrojona w ten system rakietowy jako jedna z pierwszych jednostek, miało to miejsce w 2012 r. Na wyposażeniu brygady znajdują się m.in. pociski balistyczne 9M723, którego zasięg wynosi do 500-700 km. Przynajmniej część wyrzutni Iskander jest też dostosowana do odpalania rakiet manewrujących, w tym typu 9M729, o zasięgu ponad 2000 km.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.