Reklama

Siły zbrojne

Polacy bez odpowiedzialności karnej za służbę w ukraińskim wojsku? Do sejmu wpłynął projekt ustawy

Autor. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/Facebook

We wtorek w Sejmie złożono projekt ustawy o wyłączeniu odpowiedzialności karnej za podjęcie po 20 lutego 2014 r. przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy bez wymaganej zgody. Pod projektem podpisali się posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050 oraz PPS.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W myśl przepisów proponowanych w projekcie, za przestępstwo nie będzie uznane podjęcie służby przez polskiego obywatela w Siłach Zbrojnych Ukrainy bez wymaganej zgody, o ile nastąpiło to po 20 lutego 2014 roku. Podobnie, za przestępstwo nie będzie uznane prowadzenie zaciągu polskich obywateli lub przebywających w Polsce cudzoziemców do ukraińskiego wojska.

Obecne przepisy zezwalają na służbę polskich obywateli w siłach zbrojnych innych państw tylko za zgodą szefa MON, co - jak wskazują autorzy projektu - każdorazowo wymaga długotrwałej procedury. Wstąpienie do służby w obcym wojsku bez zgody jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Reklama

Czytaj też

W projekcie zapisano, że "przez Siły Zbrojne Ukrainy rozumie się wojsko lub inne formacje wojskowe podlegające władzom Ukrainy uznawanym przez Rzeczpospolitą Polską za prawowite". Ponadto - zgodnie z projektem - "przyjęcie przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy nie rodzi odpowiedzialności organów Rzeczypospolitej Polskiej za następstwa podjęcia tej służby".

Projektowana ustawa ma wejść w życie dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W uzasadnieniu projektu napisano, że ma on za zadanie dostosowanie przepisów obowiązujących obywateli, którzy chcą w ten sposób wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy w obronie integralności terytorialnej państwa i demokratycznego porządku prawnego ukraińskiego państwa oraz przeciwdziałać agresywnej polityce rosyjskiej.

Czytaj też

Autorzy projektu podkreślają, że rozpoczęta w 2014 roku i znacznie rozszerzona w lutym br. agresja Rosji na Ukrainę to sytuacja szczególna z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego Polski, która wymaga niestandardowych działań ze strony państwa.

W uzasadnieniu projektu napisano, że obywatele Polski decydujący się na wstąpienie do ukraińskiego wojska kierują się solidarnością z państwem niewinnie zaatakowanym przez agresora, który nie ukrywa wrogich zamiarów także wobec Polski, a także patriotyzmem, działając tym samym na rzecz bezpieczeństwa Polski.

Czytaj też

Konflikt między Rosją a Ukrainą wybuchł na początku 2014 r. po zwycięstwie prozachodniej rewolucji na Majdanie Niepodległości w Kijowie i obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza. Rosja zajęła wówczas należący do Ukrainy Krym, a następnie udzieliła wsparcia separatystom, którzy opanowali część obwodu donieckiego i ługańskiego. 24 lutego br. Rosja rozpoczęła pełnoskalową fazę wojny przeciwko Ukrainie.

undefined
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. duzygrzesio

  Może warto założyć, aby ta ustawa miała horyzont czasowy... Nie do pomyślenia, aby ona wciąż obowiązywała, gdy wojna już się skończy.

 2. ΚrzysiekS

  Świetny pomysł. Dzięki temu putler dostaje doskonały argument za zorganizowaniem "ćwiczeń" w Kaliningradzie i na granicy polsko-białoruskiej. Po raz kolejny wtrącamy się w nieswoje konflikty, po raz kolejny będziemy ryzykować utratę niepodległości i zostanie rozdeptanym jak niedopałek papierosa na chodniku. Co jak co ale trzeba przyznać, mamy wspaniałe tradycje bicia się o nieswoją sprawę a następnie bycia gnojonym przez dziesiątki lub wręcz setki lat.

  1. madness

   a niby kim te ćwiczenia miałby przeprowadzić?

  2. zLoad

   Nie wiem kim jesteś ale Polacy nigdy tchórzami nie byli.

  3. Roch

   Wania, piecze, co?

 3. bc

  Lepiej późno niż wcale.Jeszcze by się mógł znaleźć jakiś Lisowski a może i Romanow ;)

 4. CCCP

  nareszcie

Reklama