Reklama

Siły zbrojne

"Pokazowe" myśliwce rozbiły się w USA

Fot. US Air Force
Fot. US Air Force

Dwa samoloty należące do elitarnych jednostek wojskowych rozbiły się w czwartek w USA. Zginął jeden z pilotów. Jak zauważyły amerykańskie media, siły powietrzne USA straciły w ciągu ostatniego tygodnia już cztery samoloty. 

Pierwsza maszyna rozbiła się w czwartek w stanie Kolorado. Było do F-16 z zespołu akrobacyjnego sił powietrznych USA - Thunderbirds. Do wypadku doszło podczas pokazów lotniczych towarzyszących ceremonii w wojskowej akademii lotniczej w Colorado Springs, z udziałem prezydenta USA.

Maszyna runęła na pole, około 10 kilometrów od uczelni. Pilot przeżył, gdyż w porę udało mu się katapultować. Tuż po wypadku spotkał się z nim Barack Obama.

Kilka godzin po katastrofie F-16, w pobliżu Nashville w stanie Tennessee rozbił się samolot typu F/A-18 Hornet wchodzący w skład zespołu akrobacyjnego lotnictwa marynarki wojennej USA - Blue Angels. W najbliższy weekend maszyna miała brać udział w pokazach lotniczych. Z relacji świadków wynika, że tuż po starcie samolot stanął w płomieniach i runął na ziemię. Pilot zginął.

Przed kilkoma dniami nad Atlantykiem, w pobliżu wybrzeża stanu Karolina Północna, zderzyły się dwa samoloty marynarki wojennej USA. Maszyny typu F/A-18F spadły do oceanu. Wszystkich czterech pilotów uratowano. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (10)

 1. Niniu

  Boczek - jak się bierzesz za starystykę to najpierw wprowadz poprawne dane, USA ma w służbie obecnie 10 lotniskowców z maks 90 samolotami pokładowymi - to daje 900 szt lotnictwa pokładowego a ty, że to olbrzymia większość z 10 000 samolotów lotnictwa woj. USA. Obecnie siły lotnicze USA liczą: 5427 (siły lot) + 2816 (siły morsk) = 8243 samoloty i śmigłowce wszystkich typów, do tego dochodzi ok. 2800 smigłowców sił lądowych. Rosja obecnie dysponuje ok. 3500 samolotami i śmigłowcami (dane są nieprecyzyjne ze względu na duże zmiany w pst. latach) ale w 1991r było to ok. 10000 szt. Różnice nie są ale nie takie przytłaczające jeśli się uwzględni kilkadziesiąt baz USA z samolotami na całym świecie. Napewno dociekliwi stwierdz, że podane cyfry różnią się od rzeczywistości ale nie będą to duże różnice.

  1. January.

   Ukraincu jak tam u was? Jak byli by słabi to Rosję rozbito na na kilkanaście krajów i wówczas dochodziłoby do wojen i nie woli

 2. yaro

  Z przyczyn technicznych do amerykańskiej bazy musiał zawrócić jeden z trzech strategicznych bombowców B-52, które mają wziąć udział w ćwiczeniach morskich NATO na Morzu Bałtyckim.

  1. DSA

   Większość F-16 czy F/A-18 została zbudowana w latach 80 tych poprzedniego wieku. Mimo licznych modernizacji wiek sprawi że będzie coraz więcej takich przypadków tym bardziej że ze względu na opóźnienia w programie F-35 duża część zmuszona będzie latać dłużej niż zakładano

 3. Mac

  Ciarki mnie przechodzą na myśl jakie komentarze wywołałaby podobna seria katastrof w siłach powietrznych FR. Na szczęście to dotyczy amerykanów, więc nic złego nie może się dziać. To tylko czysty przypadek ;)

  1. Boczek

   To nie przypadek to statystyka. USA posiadają ok 3-4 razy więcej samolotów niż RU (o ok. 10.000 szt) z czego olbrzymia cześć ląduje na lotniskowcach. Aby straty USA odpowiadały rosyjskim, USA musiałoby tracić 3-5 maszyn miesięcznie. Czy przybliżyłem nieco problem?

 4. KornelPL

  Amerykanska czarna seria? W przeciągu 3 miesięcy 2x F-18, 2x Seaking, 1x Apache, 1xF-16 i 1x B-52... Szkoda pilota z F-18.

  1. WoroBoro

   To kpina co mówisz. Chyba ze ironizujesz? Życie zawsze było ryzykowne i ryzyka nigdy się wyeliminować nie da. Pokazy lotnicze to jedna z piękniejszych spraw na świecie a ze ryzykowna to trzeba po prostu zdawać sobie z tego sprawę zarówno jako widz jak i pilot. Nie ma przymusu być uczestniczyć w pokazach. Człowiek sam o sobie decyduje i tak powinno być. Twoim tokiem rozumowania powinniśmy przestać robić wszystko co jest niebezpieczne? Ja nie chce być uczestnikiem takiego świata ani nie chce doczekać dnia w którym unia nakaże mi jest wszystko łyżką b nożem mógłbym jeszcze komuś krzywdę zrobić , a mam nadzieję żyć całkiem długo :)

 5. kosa

  Taki pokazy to igranie ze śmiercią.Parę lat temu byłem w Krakowie na takim lotniczym air-show.Zakończyo się to katastrofą i śmiercią pilota. jednego z samolotów.Koniecznie Unia powinna zakazać tego rodzaju rozrywki.

  1. chateaux

   W takim razie każde latanie jest igraniem ze śmiercią. Unia powinna zakazać latania samolotami.

  2. logika

   A ja parę lat temu brałem udział w jeździe samochodem osobowym, byłem świadkiem wypadku gdzie jeden z kierowców zginął. Koniecznie Unia powinna zakazać jazdy samochodami.

  3. Kosmit

   Unia powinna też zakazać jazdy samochodami, wycieczek górskich, sportów ekstremalnych i wielu innych rzeczy. Obywatele UE powinni być przetrzymywani w hermetycznych, zautomatyzowanych bunkrach, skąd do pracy odwoziłyby ich zautomatyzowane autobusy, a po pracy przywoziłyby ich z powrotem. Na opuszczenie bunkra powinna pozwalać tylko przepustka wystawiona przez Komisję Europejską. Pięknie by było, nie ma co... Ale za to jak bezpiecznie ;)

 6. 4wJedenTydzien

  No ciekawe, a tutaj koledzy piszą że to tylko ruskie złomy się rozbijają.

  1. Kiks

   Nie tylko. Tylko, że to Rosja na każdym kroku twierdzi, że ich sprzęt jest z przyszłości. Poza tym pokazy akrobatyczne, zawsze podwyższone ryzyko.

 7. mith

  Gwoli ścisłości to siły powietrzne utraciły tylko jeden samolot. 3 utraciła US Navy

 8. viper

  Duża część ich floty samolotów jest mocno zużyta ale zespoły akrobacyjne? jeszcze dwa różne?

 9. BB

  Blue sky...

 10. ddd

  I po co i na co komu te pokazy ?

Reklama