Reklama

Siły zbrojne

Pojazdy amerykańskich specjalsów trafiły do ZEA

M1288 (zdjęcie poglądowe).
M1288 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Cpl. William Chockey/Wikipedia

Lekkie wielozadaniowe pojazdy M1288 GMV 1.1 używane przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA trafiły na wyposażenie Sił Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wcześniej nie zapowiadano ich sprzedaży lub podarowania przez USA w ramach porozumienia międzyrządowego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymają M1288 w wersji transportera opancerzonego przystosowanego do przewozu 7 żołnierzy. Na stropie pojazdu zostanie umiejscowiona obrotnica z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2 kal. 12,7 mm. Wozy te dołączą do innych pojazdów szerokiego zastosowania używanych przez wojska ZEA jak jeszcze lżejszy i nieopancerzony Polaris RZR czy już opancerzone wozy rodziny Nimir Ajban. W odróżnieniu jednak od tych ostatnich M1128 można przetransportować w ładowni np. ciężkich śmigłowców CH-47.

Czytaj też

Pojazd ten został wybrany przez USSOCOM w sierpniu 2013 r. jako następca używanych dotychczas Humvee GMV w ramach programu GMV 1.1., pokonując proponowany przez AM General LLC (bazujący na  głęboko zmodernizowanym, zmniejszonym i  odchudzonym Humvee) oraz International SOTV firmy Navistar Defence.

Reklama

M1128 to amerykańska nazwa Flyera 72, będącego lekkim wielozadaniowym pojazdem 4x4 używanym m.in. przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA. Za jego projekt i produkcję odpowiadają amerykańskie firmy General Dynamics & Flyer Defense LLC. Jednostkę napędową stanowi silnik GM DOHC BiTurbo Intercooled JP8/F24 o pojemności 2 litrów połączony z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. Prędkość maksymalna wynosi 152 km/h, zaś zasięg operacyjny to 483 km. Może on przewozić ładunek o łącznej masie około 2000 kg.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama