Siły zbrojne
Podsumowali 2012 w Czarnej Dywizji
24 stycznia br. w Klubie Wojskowym 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie odbyła się roczna odprawa rozliczeniowo – koordynacyjna 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc).
- Prawdopodobnie żadna inna jednostka wojskowa czy Związek Taktyczny nie realizował tak dużo istotnych zadań szkoleniowych w minionym roku co żołnierze „Czarnej Dywizji”.- rozpoczął dowódca dywizji gen. dyw. Janusz Adamczak. Po zakończeniu odtwarzania zdolności bojowej po dwóch zmianach VIII i IX Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, jednostki dywizji elastycznie weszły w proces przygotowań do sprawdzenia ich zdolności do realizacji zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem oraz formowania Grupy Bojowej Unii Europejskiej.
Dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak za najważniejsze zadanie zrealizowane w ubiegłym roku oraz na najbliższe miesiące uznał przygotowanie oraz funkcjonowanie Grupy Bojowej Unii Europejskiej (GBUE), która została sformowana przede wszystkim przez podległych mu żołnierzy. -Bardzo cenne dla nas było ćwiczenie WYZWANIE 12, podczas którego sprawdziliśmy nie tylko wyszkolenie bojowe żołnierzy, ale przede wszystkim współdziałanie z Marynarką Wojenną i Siłami Powietrznymi w ramach zabezpieczenia transportu strategicznego dla mojej brygady.- podkreślił generał.
Najwięcej czasu na poligonach w ostatnich miesiącach spędzili niewątpliwie pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. W marcu wzięli udział w międzynarodowym ćwiczeniu 11DKPanc pod kryptonimem „BORSUK-12”. Przed tym czasem zdążyli odbyć ćwiczenia kompanijne i batalionowe. Później nie było lżej, a największe zaangażowanie przypadło na ćwiczenie „ANAKONDA-12”, gdzie odgrywali główną rolę. -Kolejny rok zapowiada się nie mniej intensywnie. Moi żołnierze polecą do Afganistanu na XIV zmianę PKW, a reszta będzie szkolić się na miejscu w kraju.- zaznaczył dowódca 10BKPanc gen. bryg. Cezary Podlasiński.
Świętoszów to specyficzne miejsce pełnienia służby, dlatego dużo uwagi dowódca 10BKPanc poświęcił omówieniu działalności na rzecz społeczności tam mieszkającej. Podkreślał, że żołnierze będą lepiej wykonywać swoje zadania kiedy zapewni im się najlepsze warunki poza nią. Zapowiedział, że być może uda się otworzyć żłobek dla najmniejszych dzieci z wojskowych rodzin.
-Wykonujecie na co dzień bardzo dużo odpowiedzialnych zadań, niemniej jednak zawsze pozostajecie w cieniu.- podsumowywał działalność 11 Batalionu Dowodzenia z Żagania w 2012 roku dowódca dywizji. Jego słowa potwierdził meldunek dowódcy batalionu ppłk. Dariusz Lesiuka. Podkreślił, że oprócz zabezpieczenia funkcjonowania stanowiska dowodzenia dowództwa dywizji podczas ćwiczeń, jego żołnierze dodatkowo min. wspierali formowanie GBUE czy zabezpieczali Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.
Podczas spotkania omówiono także zasady współpracy jednostek wojskowych 11LDKPanc z podmiotami logistycznymi czyli Wojskowymi Oddziałami Gospodarczymi. Komendant 4. Regionalnej Bazy Logistycznej płk Krzysztof Krużycki zwrócił szczególną uwagę na znaczenie planowania wsparcia logistycznego dla oddziałów i pododdziałów dywizji oraz wzajemną współpracę.
Podczas odprawy gen. dyw. Janusz Adamczak wręczył także wyróżnienia dla oficera, podoficera oraz szeregowego 2012 roku, którzy najbardziej wyróżniali się w swojej działalności służbowej w ostatnich kilkunastu miesiącach. Za wkład i wysiłek poświęcony w przygotowanie ćwiczeń nagrodę otrzymał szef sekcji operacyjnej Wydziału Operacyjnego G-3 11LDKPanc otrzymał mjr Marek Burda. Wśród podoficerów dostrzeżone zostały osiągnięcia chor. Roberta Kurzajewskiego, a najlepszym żołnierzem „Czarnej Dywizji” w korpusie szeregowych został st. szer. Daniel Czarkowski z 17WBZ.
Spotkanie było również okazją by wspomnieć o zaangażowania jednostek wojskowych w XXI finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach akcji kilkuset żołnierzy można było spotkać na ulicach min. Żagania, Świętoszowa, Szprotawy czy Gorzowa Wielkopolskiego. Ponadto na wielu aukcjach licytowano przedmioty wystawione przez żołnierzy. Jak się później okazało jednym ze zwycięzców aukcji był żołnierz 11. Batalionu Dowodzenia z Żagania, który za kwotę 310 złotych kupił tablicę z symbolami „Czarnej Dywizji”. Dowódca dywizji, wręczając wylicytowany przedmiot, podziękował st. szer. Jakubowi Pospiechowi za godną naśladowania postawę i wsparcie akcji Jurka Owsiaka.
mjr Szczepan Głuszczak