Reklama

Siły zbrojne

Umowa na garaże dla Leopardów 2 z Wesołej podpisana

Fot. MON
Fot. MON

MON zawarło umowę na budowę garaży dla 128 czołgów Leopard 2 z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.

Czołgi Leopard, przeniesione do warszawskiej Wesołej z 34. Brygady Pancernej w Żaganiu, początkowo stały pod gołym niebem, później resort kupił ogrzewane namioty. Część z nich, jak podawały media, z powodu braku właściwego przygotowania podłoża, zniszczył wiatr.

"Dziś podpisaliśmy umowę na budowę garaży wraz z zapleczem obsługowym na terenie @1WBPanc. Dzięki inwestycji powstanie 128 miejsc garażowych dla czołgów Leopard 2A5" – napisał minister na Twitterze.

Decyzję o przezbrojeniu 1. Warszawskiej Brygady Pancerną w czołgi Leopard, należących wcześniej do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej MON podjęło w 2016 r., gdy szefem resortu był Antoni Macierewicz. Ministerstwo uzasadniało to wzmocnieniem jednostek położonych bliżej wschodniej granicy. Pierwszy batalion Leopardów przeniesiono do warszawskiej jednostki w 2017 r. Czołgi PT-91 z Wesołej przekazano 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku, a do Żagania przekazano czołgi T-72, by zastąpić wycofywane stamtąd Leopardy.

Przeniesienie Leopardów z Żagania do Wesołej wywołało różne oceny. Jako argument przeciwko tej decyzji podawano uszczuplenie zdolności 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, do której wcześniej należały wszystkie cztery bataliony czołgów wyposażone w Leopardy. Wskazywano także na kwestie infrastruktury. Pod koniec sierpnia br. 1. Warszawska Brygada Pancerna została włączona do nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. Jan z tych dziedzin

  Wojsko to jeden wielki burdel nikt nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny bo i tak za 3 lata awans więc na grom się wysilać a że zwieszchnictwo jest rządowe i co minister to "lepszy" pomysł na jutro...... Szkoda gadać.

 2. Mi-2 NG/PL (patriotycznie odmalowany)

  budują źle, nie budują źle... - wybaczcie, ale musiałem...

  1. Danisz

   Proponuję żebyś najpierw przeprowadził się do nowego domu, a dopiero potem zaczął go budować... - ciekawe czy ktoś by powiedział "nie budował - źle, buduje - źle"

 3. Jollo

  128 miejsc dla Leo2A5 dokupili jakies po ciuchu czy Program "Wilk" rusza?

 4. marcin

  :) tylko czolgow nie a jak sa to przestarzale w porownaniu z tym co maja rosjanie, niemcy, usa, i tak mozna wymieniac

  1. Tomasz33

   No leopardy nie są przestarzałe, a A4 są modernizowane. Z odpowiednią amunicją to lepsze wozy niż T-72B3, i bez problemu poradzą sobie z T-90

  2. Kozik

   Chyba żartujesz z tą modernizacją, prawdziwa modernizacja to do najnowszej wersji plus obrona aktywna i nowoczesna amunicja której nie mamy i czołgi te są rozłożone na części

  3. Marek

   A4 nie są modernizowane. Kilkadziesiąt sztuk zostało rozmontowanych na części w Bumarze i ... nic się przy nich nie dzieje.

 5. michalspajder

  Gdyby nie chodzilo o Wojsko Polskie i o niemal trzyletni okres oczekiwania, potraktowalbym ta wiadomosc jako zart. Ale to juz naprawde przestaje byc smieszne.

 6. ursus

  Tego trzeba DUŻO więcej, bo bez (IFF) rozpoznania swój-obcy od 1 lipca 2020 garażować należy ze znacznie większym rozmachem. IU naprawdę przechodzi sam siebie i moim zdaniem nasza państwowość może tego w końcu nie wytrzymać. Było sobie wojsko...

 7. Gort

  Czy z budową garaży dla Bwp Borsuk także będziemy czekać do momentu pierwszych awarii sprzętu?

 8. Graf Leopold

  Elektryka Leo jest wrażliwa na temp <7 c Co potwierdza bundeswera

 9. Dyktatorek

  No Brawo !!! Po 4 latach garażowania pod chmurką podpisano umowę na budowę garaży dla Leo...iście zawrotne tempo!!!! , ciekawe czy przez kolejne 4 lata wyrobią się z budową :-)

 10. Gras

  Miejmy nadzieje ze tym razem zaszaleja i zrobią te garaże odrobine większe tak na zaś gdyby przypadkiem jakiś większy czołg się za kilka lat nie pojawił

 11. -CB-

  Po ponad dwóch latach od przeniesienia, dopiero podpisują umowę... Miną następne dwa, zanim garaże powstaną. Nie można było najpierw ich wybudować, a dopiero później przenosić czołgi?

 12. Obserwator

  Moment czołgi w wesołej były od wielu lat. Rozumiem ze Pt-91 też stały pod chmurą i pewnie cały park maszynowy,czy się mylę?? Nic sie nie mieściło do starych garaży? Nie wieżę, że takich nie było. To wszystko jakieś bez sensu....

 13. dim

  Nie rozumiem tego. Czołgi stoją tam od kiedy ? A umowa na garaże podpisana dziś ? I tym decydentom z biur jeszcze należy się przy tym przyspieszona i niezła emerytura za ich przeciążający organizm wysiłek umysłowy ?

  1. Sobie pan

   Zapomniałeś jeszcze o nagrodzie za przygotowanie tej wiekopomnej inwestycji w garaże. Wiesz ile potu kosztowało to żołnierzy, a las drzew ;-)

  2. Tomasz33

   Na początku stały pod chmurką, później pod namiotami, a teraz będą garaże.

  3. Klakier

   Ale to od dawna wiadomo że ktoś w MON działa na szkodę Polskiego wojska,wystawili czołgi pod chmurkę i czekali aż zaczną się awarię a teraz dopiero myślą o garażach.Ogrzewane namioty bez przygotowania ternu się rozleciały tak oto wygląda logistyka w czasie pokoju,już nie chciałbym wiedzieć jak wyglądałaby w czasie wojny.Jak to ktoś powiedział,nam nie trzeba ruskich tutaj z takim dowodzeniem wojskami sami się wykończymy

 14. piotr

  Przy odsprzedaży czołgów będzie można napisać w ogłoszeniu, że były garażowane.

  1. Lord Godar

   Ale głowica słabsza . Co z tego że trafisz skoro nie przebijesz pancerza.

Reklama