Reklama

Siły zbrojne

Pioruny idą na Ukrainę. Jest zgoda Błaszczaka

Autor. Mesko

Rząd przyjął uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Polska przekaże jej amunicję i przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Piorun” – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Reklama

"Dobra wiadomość. Rada Ministrów przyjęła na mój wniosek uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Przekażemy najnowocześniejszy polski sprzęt - przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun oraz amunicję" - napisał na Twitterze w nocy z wtorku na środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Reklama
Reklama

PPZR Piorun powstał w wyniku pracy rozwojowej zainicjowanej w 2010 roku, a wszystkie rozwiązania technologiczne są pod pełną krajową kontrolą. Obok zestawów przenośnych i wspomnianych już wcześniej Pilic oraz Popradów, pociski Piorun mogą być wystrzeliwane z innych platform mobilnych, m.in. takich jak Biała i Jodek-G, pod warunkiem wykonania w nich niewielkich modyfikacji. Konsorcjum Mesko SA, CRW Telesystem-Mesko i Wojskowej Akademii Technicznej otrzymało za opracowanie PPZR Piorun nagrodę Prezydenta RP podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2016.

Piorun to już kolejna generacja polskich przenośnych zestawów przeciwlotniczych. Jego poprzednik, czyli system Grom, trafił w dużej liczbie na uzbrojenie Wojska Polskiego począwszy od lat 90-tych ubiegłego wieku. Oprócz tego był eksportowany, między innymi na Litwę (dostawy są nadal realizowane), do USA, Indonezji i Gruzji, gdzie w 2008 roku został użyty bojowo. Grom był także przedmiotem dostaw do Japonii.

Wcześniej, we wtorek, szef MON zapowiedział, że na jego wniosek, jeszcze tego dnia, Rada Ministrów przyjmie uchwałę w sprawie pomocy dla Ukrainy. "Przekażemy amunicję oraz przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe" – napisał wówczas Błaszczak na Twitterze.

O decyzji w sprawie wsparcia Ukrainy wobec zagrożenia ze strony Rosji i deklaracji przekazania kilkudziesięciu tysięcy sztuk amunicji poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch. Jak powiedział, decyzję, podjętą "w ścisłym kontakcie z prezydentem" Andrzejem Dudą, finalizuje minister obrony. Podkreślał, że amunicja ma służyć obronie, a nie atakowi.

Premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek składał wizytę w Kijowie - powiedział, że Polska chce przekazać Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji, w tym artyleryjskiej, przenośne rakietowe zestawy przeciwlotnicze Grom, lekkie moździerze i drony rozpoznawcze.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (43)

 1. Palmel

  a co będzie jak na Ukrainie zostanie zestrzelony samolot LOTu naszym gromem zdobytym przez Rosjan w Gruzji w 2008 roku a mają tego trochę

  1. Andrzej X

   Trochę to znaczy kilka szt. I nie wiadomo czy odpala bo brak kodów startowych

 2. Edmund

  Mamy taką sytuacją. Sąsiad siłowo przechodzi przez płot i mówi: ,,W gości przyszliśmy, Co sąsiad taki przestraszony? Oj, bo się obrażę . Mam w prawej ręce zaostrzoną siekierę, ale lewą ręką przekazuję ci znak pokoju". Nasza reakcja powinna być taka: ,,My kochanego sąsiada witamy z kwiatami. Niech jednak sąsiad wraca do siebie, bo tędy nie przejdzie. Te zasieki, dubeltówka i dodatkowe ogrodzenie to na krety". Jednym słowem w kontaktach z Rosją ale też z innymi państwami trzeba być wyrafinowanym i inteligentnym.

  1. Qwest

   Aleś nawypisywał ludowych mądrości, normalnie do MSZtu gościu.

  2. fifi

   MSZ San Escobar.

  3. Edmund

   ,,Gościu" tylko na tyle ciebie stać? A co TY sobą reprezentujesz? Pośredniak? przedszkole?

 3. Edmund

  Przekazanie Piorunów to dowód na bardzo niski poziom profesjonalizmu MON.

  1. Ike123

   a Javelin- ów ?

  2. Edmund

   Nie we wszystkim musimy porównywać się do USA i Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo, czy to wersja starsza czy najnowsza. Pioruny to czołówka światowa w tej kategorii broni. Słyszałem, że moce produkcyjne dla Pioruna są ograniczone nawet na nasze własne potrzeby. Jeśli już, to zasadne byłoby przekazać starsze wersje gromów i zastąpić je Piorunami.

 4. Piotr Skarga

  Dobrze😀że to chodzi o Gromy! Nie wyobrażam sobie by jakiś nieodpowiedzialny gryzipiorek udostępnił im Pioruna!!

 5. Darek S.

  Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że Rosja wjedzie na Ukrainę. Byłoby super, gdyby ruskie Mi-24 zaczęły wtedy spadać stadami od polskich Piorunów. Zaraz potem, można będzie 10 krotnie zwiększyć produkcję Piorunów w Polsce. Tak, to nie żart 10- krotnie, jeżeli okażą się takie dobre i Mi-24 zaczną spadać. Dlatego bardzo dobrze, że jadą nowe, dobre, Pioruny, a nie gromy. Prawdopodobnie też dobrze sprawdzą się wyroby WB Elektroniks rozwijane na Ukrainie, bo Polscy generałowie nawet nie wiedzieli co jest pilnie potrzebne na współczesnym polu walki: WARMATE TL, system SWARM i nie zainwestowali w to tyle co trzeba i z odpowiednim rozmachem.

 6. nico

  Jak tu widać kacapy jednak się boją Piorunów 😁

  1. as karo

   a Banderowcy zacierają ręce.

 7. Olszyna

  To jest skandal - oddawanie naszej najnowocześniejszej technologii w konfiguracji jak dla Wojska Polskiego. Zrozumiałbym podarowanie Ukraińcom rakiet Grom, z najstarszych serii produkcyjnych, zalegające w magazynach, ale nie nasze najnowocześniejsze rakiety!

  1. as karo

   100% racji

 8. JakubG

  No i bardzo dobrze. Ukraińcy przetestują nam nową broń w bojowych warunkach, a my będziemy mogi wyciągnąć wnioski. Jeszcze zrobią nam dobry marketing zestrzeliwując jakiegoś Mi-24.

  1. as karo

   Albo po tygodniu od dostawy na Ukrainę okaże się, że kilka egzemplarzy zaginie... Po czym odnajdą się kilka dni później w Moskwie. Wojsko Ukraińskie jest silnie zinfiltrowane przez ruski wywiad...

 9. DA(łn)VIEN

  Chciałbym jeszcze dodać,że wysyłamy kolejny sprzęt,który zostanie zinfiltrowany przez ruskich. Ukraina jest skorumpowana i za pieniądze można tam wszelkie dane pozyskać. Gratuluję pomysłowości.

  1. DIM

   Nie wiemy, co Ukraina dostanie, zwłaszcza w kwestii software. Nazywać się to może wszystko jednakowo, jako "Piorun". I cóż z tego ? Przecież dokładnie to samo być nie musi.

  2. as karo

   Dokładnie tak. Jeśli wysłalibyśmy Gromy, to przynajmniej nie byłoby problemu, bo ruscy już je poznali w Gruzji...

 10. rcicho

  Wszystko co wyslemy na Ukraine trafi też na testy do Rosji. Bardzo głupia decyzja.

 11. Pol

  Czy ktoś pomyślał ci się stanie jeśli Ukraińcy stracą samolot z rakieta balistyczna z pioruna to będzie powtórka ze Smoleńska . Mniejsze jeśli stracą w strefie swojej ale jak pocisk wleci w strefę rosyjska to już będzie równało się z wypowiedzeniem wojny. Dodam że Rosja pomimo że straszy to pociski żadne w naszą strefę nie wlatują. Smolensku to było pewne za Gruzji Putin nie odpuści i tylko głupi wsadził by taka ilość w grupowy grób samolotem.Twierdzac że tak dużej ilości osób Putin nie odważy się ruszyć..Dziś mają podobne przekonanie tyle że Anglia jest gwarantem Ukrainy i przekazała broń do półtora kilometra razenia.A my wyskakujemy przed szereg to będzie miało dla nas straty nieobliczalne.Raz dupa zabolała teraz zaboleć może x 1000 krotnie.Lepiej wycofać się z tej igłupiej nicjatywy i przekazać drony które już Ukraina Kupiła. To wygląda tak że pierdrk zasłania się nato tyle że NATO takiej broni nie przekazuje i w razie zaognienia wyprą się nas.

  1. Ike123

   "to już będzie równało się z wypowiedzeniem wojny" - a ja myślałem, że tam wojna od 2014 roku trwa. Pluj świni w ryj a ona, że deszcz pada.

 12. zibi

  Historia zatacza koło... W 1939 też Boforsy na eksport do ostatniego dnia wywoziliśmy, a później Stukasy hulały po niebie...

 13. JAGODA

  Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości, że w Polin jest tylko polskojęzyczny rząd, a nie rząd Polaków w Polsce ? Gdy słońce polskiej polityki chyli się ku zachodowi to nawet banderowskie karły rzucają długie cienie ........ ostrzelanie z granatnika polskiego konsulatu, wprowadzenie embarga na polskie towary, zablokowanie ruchu kolejowego z Chin do Polski, blokowanie pochówku ofiar zbrodni ludobójstwa dokonanego przez UPA ... a mośki rządowe bezwarunkowo i bez mydła wchodzą banderowcom w rowa !

  1. Był czas_3 dekady

   @ JAGODA - Święte słowa. Rząd powinien dostać kopniaka, bo to co do tej pory wyprawiają z nami nasi „przyjaciele” ze wschodu woła o pomstę do nieba!

 14. kd12

  No nie wiem, żeby tego tylko nie opchnęli ...

 15. ruski trol

  Ruscy będą bardzo zadowoleni z możliwości zapoznania się z najnowszym modelem rakiet. Brawo Błaszczak!

  1. Valdore

   Wow to nie wiedziałem że Turcy wysyłaja na ukraine swoje MANPADS z IIR?? Bo pociski porównywalne do Piorunów juz wysłało USA:)

 16. były porucznik zmechu

  Duże "wyjście przed szereg".

  1. Valdore

   Taak, inni wysyłaja Ukrainie porownywalny sprzet ale jak zwykle znajdzie się ktos komu się nie podoba że Polska pomaga:)

 17. RafR

  Oho, wyczuwam że następny rozdział tej historii to prezentacja rosyjskiego manpadsa nowej generacji, zupełnie przypadkiem bardzo zbliżonego technologicznie do Pioruna. Zakładam, że ochrona wywiadowcza tych technologii w Polsce nie należy do najłatwiejszych, a na Ukrainie? Sami sobie możemy odpowiedzieć.

  1. DIM

   @RafR. A ja podejrzewam, że taki amerykański manpads już powstaje. No i cóż ? Czy może Microsoft od tego pada, że ktoś dostał do ręki jego Windowsy ? Handel od czegoś jednak trzeba zacząć. Najlepiej od strefy wojennej i nie u siebie.

  2. Valdore

   @DiM, USA ma juz podobny do Pioruna MANPADS, to Stinger z programowalna GSN jak w Piorunie, wiec po kiego im kopiowanie czegoś co juz mają, zwłąszcza że sami zrezygnowali z kolejnej wersji Stingera o zasięgu pow 7km i chcą zrobic coś zupełnie nowego, jak np MANPADS z IIR

 18. Zenek

  to jakiś żart. Przecież za miesiąc Piorun będzie w Moskwie, rozłożony na czynniki pierwsze...

  1. DIM

   @Zenek. - świetny pomysł :))))))))))) A co pojedzie tej do Moskwy, jako "polski Piorun" ?

  2. Valdore

   Zenek, a za 30 lat będą się jeszzce zastanawiac czemu tego skopiowac nei moga:

 19. blitz

  Z punktu widzenia determinowanego bezpieczeństwem narodowym decyzja nie jest rozsądnie przemyślana jeśli chodzi o zestawy Piorun. Jeżeli są nieujawnione podstawy by sądzić, iż nasza Armia posiada inne - zmodernizowane - newralgiczne elementy Piorunów czy nawet Gromów. od tych wysyłanych poza granice to chapeau bas inaczej to narażenie na olbrzymie ryzyko ich nikłej skuteczności w obronie naszego terytorium. Diametralnie inaczej wygląda sytuacja z Gromami. Generalnie wszelkie pozostałe uzbrojenie czy amunicję - szczególnie postsowiecką - możemy i powinniśmy wesprzeć naszych sąsiadów.. Tym bardziej, że posiadają oni możliwości jego serwisowania nie wspominając już o kompetencjach w użyciu bojowym.

  1. DIM

   @Blitz. Ale Grom okazał się za mało skuteczny. Owszem, dobrze trafiał, ale strącał już znacznie gorzej. Czyli, że jeżeli chcemy eksportować, faktycznie że wrażenie to warto poprawić. Alternatywą jest patrzeć spokojnie... aż nasi najlepsi sojusznicy podrobią Groma wystarczająco fajnie, by to oni eksportowali go następnie do pół świata.

  2. bc

   DIM, Su25 co mają tytanowy pancerz jak A10, mimo to nie były zdolne do kolejnych wylotów, wszystko inne nie miało by szans.

  3. Valdore

   @DiM, Grom mało strącał bo trafiał głównie w opancerzone maszyny jak Su-25 czy smigłowce szturmowe, a tam majaca 1,5kg głowica bojowa zwyczajnie nie da rady zestrzelić. Za to zawsze trafiopny cel był wyeliminowany z dalszej walki A trafiło 9 na 12 odpalonych. Natomiast co do podrabiania Groma to niby kto?? USA ma lepsze Stingery, Rosja Wierbę bedącą ciut lepszą od Groma, Ukraińcy nei dadzą rady bo sami nigdy MANPADS nie robili

 20. Tomsi

  Wspierajmy Ukrainę amunicją, ale nie osłabiajmy przy tym drastycznie swojego potencjału. Pioruny to nasze najnowocześniejsze uzbrojenie płot. . Oby nie powtórzył się 1939 rok i eksport najlepszych polskich myśliwców PZL P-24. Wiadomo jak się to skończyło. Pomagajmy, ale z głową, nie osabiajmy się przy tym sami. Nadwyżki tak. No i sprawa blokowania różnych spraw przez Ukrainę też budzi wątpliwości takiej bezinteresownej pomocy.

  1. Ivan nie pisz bzdur

   PZL P24 szły na eksport bo nie mieliśmy praw do francuskiego silnika , jedynie mogliśmy eksportować ten myśliwiec ze względy właśnie na silnik.

 21. seb2303

  W tej chwili na tej całej Ukrainie nie ma konfliktu zbrojnego, który wymagałby wysyłania tam sprzętu polskiego a minister zadecydował żeby ot tak przekazać polski sprzęt obcemu państwu. Rozumiem, że jeżeli w ciągu najbliższych np. dwóch miesięcy Rosja nie zaatakuje to te pioruny zostaną przez nich zwrócone?

 22. Honker Haker

  Wie ktoś może jaki był efekt tego bojowego użycia o którym mowa w artykule?

 23. Holub

  Gromy to jeszcze rozumiem ale pioruny ? Totalny idiotyzm.

  1. majkelicho

   Nazwa Piorun to alternatywna nazwa pocisków Grom-M

  2. nyx

   Bayrakterów nikt nie chciał kupować dopóki nie zostały użyte w boju... Mesko ma reklamę, bo będą o tym pisać wszystkie ważniejsze gazety na świecie i to nie tylko te branżowe... to jest biznes....

  3. RifRaf

   onyx, to jest bzdura a nie biznes, zadnego konfliktu nie bedzie, nikt nie bedzie pisal o sukcesach bo ich nie bedzie, naprawde chcesz wojny na Ukrainie? A druga sprawa kto placi za przekazanie Gromow na Ukraine?

 24. Buczacza

  Najbardziej cieszy uznanie jakim cieszy się Piorun... W szczególności na tym forum. Bo nie tak dawno też na tym forum. Eksperci kwestionowali tą jakość w porównaniu do np rosyjskiej wierby.... Toż to cud... Do czego to doszło... A wracając do tematu. To nie sądzę abyśmy się dowiedzieli ile szt,ile mechanizmów dokładnie gdzie itd. Co w sumie cieszy. Do tej pory w warunkach bojowych. Przetestowaliśmy produkty WB. Z wynikiem pozytywnym. Co sami Ukraińcy przyznają... A i nasi osobiści przyjaciele tak samo. W Gruzji Grom również dawał radę. 12/9 .9 w celu... Zobaczymy. I pomyśleć że tydzień temu. Eksperci kwestionowali nasze możliwości. A dziś....

 25. LookSkyWalker

  ... a Ukraina nam w podzięce zablokuje na najbliższe dwa lata transporty polskich pociągów z Chin. To się nazywa przyjaźń i totalna wzajemność! Brawo Błaszczak! Brawo Duda!

Reklama