Siły zbrojne

Pierwsze strzelania zegrzyńskich łącznościowców z karabinków Grot

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Na wyposażeniu Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu jest już blisko pół tysiąca karabinków GROT. Wczoraj na strzelnicy w Kątach Węgierskich odbyły się jedne z pierwszych strzelań z karabinka.

W czwartek, 14 listopada br. żołnierze kompanii radiowej zegrzyńskiego centrum szkolenia odbyli swoje pierwsze strzelania z karabinka GROT. Wprowadzenie nowego rodzaju broni poprzedzone było kursami dla instruktorów oraz cyklem zajęć teoretycznych i praktycznych. Zanim żołnierze zostali dopuszczeni do strzelania z nowej broni, musieli poznać jej budowę i zasady działania oraz zdać egzamin.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) od października br. podlega dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie formowana jest tu Szkoła Podoficerska „SONDA”. Od 2020 roku na bazie centrum będzie wprowadzany nowy model kształcenia wojskowych specjalistów. Rozwijane tu będą kompetencje podoficerów, oficerów młodszych oraz instruktorów. Działalność szkoleniowa placówki zostanie rozszerzona o obszary cyberobrony oraz operacji informacyjnych.

Pierwsze karabinki GROT C16 FB-M1 trafiły do żołnierzy wojska polskiego dokładnie dwa lata temu. Obecnie w siłach zbrojnych jest już ponad 28 tys. karabinków z Radomia. W jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej jest ich ponad 24 tys. Blisko 4 tys. egzemplarzy tej broni weszło na wyposażenie akademii wojskowych, centrów szkolenia oraz jednostek wojsk operacyjnych. 30 września br. podpisano aneksy do umów na dodatkowe zakupy karabinków GROT. Na tej podstawie do wojska w latach 2019-22 trafi dodatkowe 18 tys. karabinków. Dostawy w roku 2019 zostały zwiększone o 4 tys. w stosunku do wcześniej planowanych. Gestorem karabinków MSBS GROT jest dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.