Reklama

Siły zbrojne

Podpisano umowę na dostawę celowników dla WOT

Fot. WOT
Fot. WOT

1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o podpisaniu umowy z na dostawę celowników holograficznych HWS EOTech XPS3 wraz z zestawami do przystrzeliwania celowników MBS - AA.

Umowę podpisano z Griffin Group S.A. Defence Sp. K. z Warszawy. Wykonawca podejmuje się dostarczyć 1600 "celowników holograficznych HWS EOTech XPS3" (z prawem opcji na kolejne 1600) oraz zestawów do przystrzeliwania celowników MBS – AA. Wartość końcowa umowy to 11 451 819,55 PLN.

Pozyskanie przeprowadzono w trybie negocjacyjnym, bez publikacji informacji o zamówieniu, gdyż zamawiający poinformował w komunikacie w Dzienniku Urzędowym UE, że Griffin Group S.A. Defence Sp. K. jest jedynym podmiotem mającym upoważnienia producenta - L3 Harris - do sprzedaży na rynku polskim celowników tego typu. Ponieważ znajdują się one już na wyposażeniu Sił Zbrojnych  RP (Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych i WOT) to wprowadzenie nowego wygenerowałoby zbyt duże koszty w stosunku do ewentualnych korzyści. 

Celownik holograficzny (kolimatorowy) EOTech XPS3 znajduje się na wyposażeniu SZ RP od 2006 roku (został wtedy zakupiony na potrzeby PKW Irak i PKW Afganistan), jest w pełni kompatybilny z szyną montażową MIL-STD-1913 oraz wodoodporny do głębokości 10 metrów.

Reklama

Komentarze (14)

 1. 1917

  A kiedy WOT podpisze umowe z trenerami,instruktorami WF by odchudzili te formacje a nastepnie by 100% stanu moglo sie prawidlowo podciagnac,wejsc po linie gimnastycznej, przebiec3000 m i przeplynac kilometr.Bo na razie to marnuja amunicje,czas i srodki.

  1. olo

   Po co przepływać kilometr? Ilu naszych zawodowych żołnierzy to potrafi? Czemu ma to służyć? Inna sprawa odchudzenie. Tu akurat trzeba odchudzić wszystkie formacje - wojsko, policje itd.

  2. marian

   Pan chyba nie zrozumiał. Oczywiście że fajnie by było, aby każdy żołnierz potrafił przepłynąć nawet 10 km, ale jeżeli nie każdy żołnierz zawodowy potrafi pływać, to dlaczego ma być to obowiązkowe dla żołnierzy TSW.

 2. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

  Witam, zakup tych celowników przez WOT to jest tylko wybieg i oznaka czegoś złego w MON - cytat z gen. Skrzypczaka - " W MON nie ma żołnierzy tam są tylko urzędnicy w mundurach". Większość tych celowników trafi do WO (tak jak Jelcze, groty, najprawdopodobniej VISY100 i ppk Jeweliny ect.) - dlaczego - cytat "Celownik holograficzny (kolimatorowy) EOTech XPS3 znajduje się na wyposażeniu SZ RP od 2006 roku (...) oraz wodoodporny do głębokości 10 metrów." Parafrazując reklamę: Po co żołnierzowi WOT to, jak nie jest z wojsk specjalnych lub brygady kawalerii powietrznej. I druga uwaga WOT testowało nie tak dawno inne dużo tańsze celowniki - patrz Facebook WOT.

 3. pomz

  Spoko spoko... I tak za;egac beda w magazynku szefa kompanii. 3 rok jestem we WOT. 2,5 roku mam na stanie kolimator. I co? Na karabnie mialem tylko raz caly dzien- dziennikarze mieli robic jakis material. Raz na strzelnicy. Czyli 2 razy mialem na karabinie i raz strzelalem...

 4. ursus

  A może tak w końcu WOT szarpnie się na granatniki przeciwpancerne zyskując w ten sposób zdolność do walki miejskiej? Dajcie rodakom jakąś nadzieję, że wojsko ten kraj obroni. Jak się nie ma co się lubi, to dobre i celowniki, ale gdzie są te środki na armię?

  1. Prawy Człek

   Po co jest ten cały WOT ? Otóż nikt nie wiem to o nie zapyta, a etatów sztabowych będzie miał więcej niż całe Wojska Lądowe

  2. Jesli juz

   A moze nowa amunicje do tego co jest, mysle ze to promil ceny, rownolegle mozna pozysk np licencje na pancerfausta,

  3. ursus

   Tego co jest jest bardzo mało, a do tego penetracja to tylko ok. 260 mm RHA. Licencje na nowe granatniki są absolutnie niezbędne i wcale nie musi to być jeden typ. Zarówno przeciwpancerny RGW-90/110, jak i termo-baryczny RPG-75 znalazłby zastosowanie w WP.

 5. Cena z sufitu

  Ta cena to chyba jakiś żart. Właśnie sprawdziłem. Pierwsza propozycja z internetu to 629 dolarów z 10 letnią gwarancją. Czyli około 2450zł a wojsko kupuje za ponad 7 tys. zł za sztukę?

 6. ursus

  Tylko się cieszyć, bo przyjdzie czas, że się ich na poligony wygoni i wartość bojowa WOT-u wzrośnie w sposób skokowy :) WOT się przyda na wielu płaszczyznach, nawet do przesiewu kandydatów do WO - oczywiście pod warunkiem dobrych zakupów modernizacyjnych i bumu na tą profesję.

 7. Zatroskany laik

  Powiem przykre, ale celowniki potrz sa inne, optyczne do 10 20x z zoomem zm ognisk. Mocne i tanie z podsw lub bez dla strz wyb dl, zas ogolnie w WP i WOT rewolucje bym zaczal od dost amunicji, bo jej nie ma, ogolnie nie tylko nowoczesnej i wl rodzaju, do kazdej lufy, brak wl zapalnikow. Mowie o art, ale rowniez strukt kalibrow w piechocie jest , wg zm sie standatdow, nieakt, .22 jest w druzynie zachodniej coraz mniej liczny, nie tylko ze wzgl na osl balist, slaby zasieg, i skutecznosc, na dl i kr dyst. Ale i zle dosw w Afg i Iraku. szkoda ze magazyny Kbk ak, 7,62, posprzatali zlomiarze z roznych zlodziejskich ekip , ani rezerw, ani broni, W Polsce ogolnie za duzo rzeczy trafia na zlom, potem nie ma, rzadko zg z . prawem i interesem narodowym lub wlasciciela, potem bym wpr, rewolucje zw z zamiana celownikow we wszystkim choc na noktowizyjne,

 8. Sidematic

  Kroplówka dla Bumaru czy PCO to jestem w stanie zrozumieć ale kroplówka dla Griffin Group S.A. Defence Sp. K.??? Celownik EOTech XPS3-2 w pierwszym z brzegu sklepie kosztuje 550 USD czyli 2150 pln netto. Czy nie ma w tym kraju prokuratora, który by zapytał dlaczego wojsko tyle przepłaca?

 9. Sternik

  Kupiłem sobie taki celownik na targach broni w Norymberdze za 200€. W sklepie internetowym EOTech XPS3-2 kosztuje 550 USD czyli 2150 pln netto.

 10. Dark

  Niezła ściema z kosztami wprowadzenia nowych. Rozumiem czołg bo trzeba całe zaplecze serwisowe. Ale zwykły celownik ... nie kupuję tego. Wygoda i układy układziki ...

 11. MAZU

  7k zł za sztukę? Jak darmo!

 12. Markus@256#

  Dzień Dobry. Wiadomo czemu nie są kupowane celowniki DCM-1 SZAFIR lub CK-1T produkcji PCO ??

  1. HM

   Bo są beznadziejne? I 2x droższe....

  2. Tropiciel

   Te od PCO to są kolimatory a tutaj kupili holograficzny. Trochę szkoda jednak że nie od PCO bo jakby kaskę zarobili to i z czasem holograficzne mogliby opracować.

  3. Covax

   Bo nie są produkcji L3 Harris ?

 13. ciekawy

  a czy ktoś może publicznie zdradzić w jaki sposób w razie potrzeby te urządzenia trafią w ręce osób służących w WOT?

 14. UrsusArctos

  Cena i zdolności produkcyjne. Niestety, taka jest rzeczywistość.

  1. say69mat

   Bez przesady, Krab na koreańskim podwoziu, dalej AGM159, Raki, modernizacja BM21 do standardu Langusta, Rosomaki, Leopardy2. Tak, na marginesie, jakiego doświadczenia w sferze wojskowości wymagasz od polityków, którzy w latach osiemdziesiątych robili wszystko, co było możliwe aby nie trafić w tzw. kamasze??? Przecież dopiero atak na saudyjską rafinerię objawił zainteresowanym jak ważna jest obrona linii brzegowej naszego kraju przed atakiem i infiltracją naszego terytorium przez pociski manewrujące. Ntp. atak sea skimmerów Onyx/Jachont/Kalibr. czy dysponujemy okrętami zdolnymi bronić linii brzegowej??? Czy dysponujemy systemem brzegowych baterii opl/opr???

Reklama