Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze przechwycenie systemu David’s Sling

Fot. Israel MOD
Fot. Israel MOD

Podczas ataku rakietowego na Tel Awiw system przeciwlotniczy David’s Sling strącił jeden z pocisków wystrzelonych ze Strefy Gazy. Jest to pierwsze potwierdzone użycie bojowe tego uzbrojenia, stanowiącego średnie piętro izraelskiej obrony przeciwlotniczej.

Reklama

Zdarzenie miało miejsce 10 maja, podczas ataku Hamasu na cele w Izraelu, który był odpowiedzią na przeprowadzone w Strefie Gazy uderzenia Izraelskich Sił Obronnych wymierzone w liderów organizacji terrorystycznej Palestyński Islamski Dżihad. Odpowiedzią (m.in. Hamasu) były intensywne ataki rakietowe na Izrael.

Reklama

Większość pocisków zostało wyeliminowanych przez system Iron Dome, ale jeden z nich znalazł się w obszarze chronionym przez zestaw średniego zasięgu David's Sling, który stanowi kolejne, wyższe piętro obrony rakietowej. Po raz pierwszy uzyskano potwierdzone zniszczenie celu z wykorzystaniem tego systemu i jego pocisku Stunner.

Czytaj też

David's Sling jest produkowany przez Rafael Advanced Defense Systems we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi (w tym spółką Raytheon). System opracowano z założeniem uzyskania zdolności do zwalczania pocisków balistycznych o zasięgu od 70 do 250 km, a także rakiet manewrujących i pocisków artylerii rakietowej. Zestaw ma również być zdolny do zwalczania bezzałogowców, konwencjonalnych samolotów i śmigłowców. Możliwość rażenia pocisków manewrujących ma zostać dodana w niedalekiej przyszłości.

Reklama

David's Sling wykorzystuje wielozadaniowy radar typu MMR produkowany przez ELTA Systems, podmiot zależny firmy IAI. W skład zestawu wchodzi także centrum zarządzania walką. Producent zapewnia, że architektura David's Sling pozwala na integrowanie go z istniejącymi systemami obrony powietrznej, a sam zestaw może wykorzystywać informacje o celach z różnych źródeł (w tym np. statków powietrznych z radarami wczesnego ostrzegania). Podstawowym uzbrojeniem są pociski rakietowe Stunner dysponujące wielosensorowym układem naprowadzania, z aktywną głowicą radiolokacyjną oraz pasywnym śledzeniem w paśmie podczerwieni.

Czytaj też

„Proca Dawida" wchodzi w skład narodowego systemu obrony przeciwrakietowej Izraela. Stanowi pośredni element pomiędzy zestawami Arrow 2 i 3 oraz używanymi już wielokrotnie w warunkach bojowych systemami Iron Dome, w założeniu zdolnymi do przechwytywania rakiet o zasięgu do 70 km. Według informacji Jerusalem Post do pełnego pokrycia terytorium Izraela wystarczą dwie baterie systemu w pełnej konfiguracji. Wprowadzenie do służby nie zamyka prac rozwojowych nad systemem, który w przyszłości ma również uzyskać zdolność zwalczania pocisków manewrujących.

Zestaw David's Sling uczestniczył w dialogu technicznym na system obrony powietrznej Wisła w ramach oferty agencji rządowej Sibat, jednak nie zakwalifikowano go do kolejnego etapu procedury. Natomiast jego pocisk Stunner był rozważany jako niskokosztowy efektor dla systemu Wisła.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. mzdunek

    Nie "David's Sling" tylko "Proca Dawida" i nie "Iron Dome" tylko "Żelazna Kopuła". Czemu używamy angielskich nazw, zamiast hebrajskich lub polskich?

Reklama