Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze (nowe) systemy przeciwlotnicze w 2017 roku?

Systemy przeciwlotnicze rodziny S-125SC Newa mają zostać zastąpione przez zestawy nowej generacji - fot. Łukasz Pacholski
Systemy przeciwlotnicze rodziny S-125SC Newa mają zostać zastąpione przez zestawy nowej generacji - fot. Łukasz Pacholski

7 listopada br. doszło do prezentacji planów modernizacji polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, wedle nich pierwsza bateria rakiet nowego typu wejdzie do uzbrojenia już w 2017 roku.Kwestia modernizacji obrony przeciwlotniczej jest głównym elementem planu modernizacji Wojska Polskiego w latach 2013-22. Łącznie wojsko chce pozyskać 27 baterii pocisków krótkiego i średniego zasięgu - otrzymają one lokalne nazwy Narew (krótkiego zasięgu) i Wisła (średniego). Zakupy te miałyby zostać realizowane także po 2022 roku.

W przypadku zestawów krótkiego zasięgu Narew, w grę wchodzą produkty oferowane przez przemysł izraelski, konsorcja europejskie oraz amerykańsko-norweskie, a w przypadku zestawów średniego zasięgu Wisła, rywalizacja rozegra się (najprawdopodobniej) pomiędzy przemysłem amerykańskim i europejskim.

Jednocześnie poinformowano, że Polska nie rozpatruje niemieckiej propozycji zakupu używanych zestawów średniego zasięgu rodziny Patriot, które zostały wycofane z eksploatacji w Niemczech i wystawione na sprzedaż.

(ŁP)
Reklama

Komentarze (1)

  1. tyka

    tak,a hiszpanie z pocalowaniem w reke wezma te "niby wycofane"

Reklama