Reklama

Siły zbrojne

Pierwsza przysięga Stołecznej Brygady OT

Autor. DWOT

Szef rządu wziął wczoraj udział w uroczystości zaprzysiężenia żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej - Wojska Obrony Terytorialnej pełnią niezwykle ważną funkcję, w czasach pokoju pomagają słabszym, a w czasach trudnych, w czasach wojny - które oby do nas nie nadeszły - są w gotowości, by służyć ojczyźnie, odeprzeć wroga, obronić niepodległość - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Uroczystość odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wystąpienia premier zwrócił uwagę, że nie wybieramy sobie ani miejsca, ani czasu, kiedy przychodzimy na świat, ale możemy to miejsce, w którym żyjemy uczynić lepszym. "Możemy urządzić go lepiej, obronić je, obronić dla przyszłych pokoleń - dzieci i naszych wnuków" - mówił Mateusz Morawiecki.

Reklama

Zaznaczył, że w tym wielkim i zaszczytnym zadaniu Wojska Obrony Terytorialnej pełnią ważną funkcję. Jak wskazał, w czasach pokoju pomagają przy usuwaniu klęsk żywiołowych i pomagają słabszym. "W czasach trudnych i najtrudniejszych - czasach wojny, które oby nie nadeszły na naszą ziemię, są w gotowości, aby służyć naszej ojczyźnie, odeprzeć wroga, obronić niepodległość" - podkreślił Morawiecki.

Przypomniał, że kiedy kilka lat temu tworzone były Wojska Obrony Terytorialnej towarzyszyły temu drwiny i szyderstwa. Podkreślił, że dziś widać, że tamten krok był niezbędnym i właściwym. "Dziś te powątpiewania umilkły; dziś wszyscy kierujemy nasze myśli, wsparcie ku polskiemu wojsku, polskiemu żołnierzowi, Wojskom Obrony Terytorialnej i wojskom operacyjnym, które są kluczowe, aby odeprzeć nawet myśl o możliwości ataku na naszą ojczyznę" - powiedział szef rządu.

Reklama

Podziękował przy tym żołnierzom za ich gotowość do walki i obrony ojczyzny. "Wiem, że ta wasza gotowość będzie sięgała również czasów, które oby nie nadeszły. Ale jeśli nadejdą, to będziecie w stanie w tych czasach bronić naszej ojczyzny, jej granic, jej suwerenności, jej integralności terytorialnej. Wasza służba jest dla nas gwarancją niepodległości i wolności" - mówił Morawiecki.

Autor. DWOT

Jego zdaniem, WOT są niezbędne do obrony kraju. "Jest też już dzisiaj świadectwem obywatelskiej postawy, woli walki o lepszą Polskę. Jest świadectwem, że granic naszej ojczyzny będziemy zawsze bronili" - dodał premier.

Zwracając się do żołnierzy powiedział: "Jesteście naszą chlubą, naszą nadzieją i naszą przyszłością. Niech duch siły i męstwa; niech duch niepodległości i zwycięstwa prowadzi was zawsze w przyszłości".

YouTube cover video

List do żołnierzy skierował także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "Wypowiadając słowa roty, bierzecie na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo Warszawy i jej mieszkańców. Od dziś motto +Zawsze gotowi, zawsze blisko+, czyli credo terytorialsa, a także wartości, których uczą nas powstańcy warszawscy - jak zaangażowanie, odwaga i poświęcenie - stają się waszymi życiowymi drogowskazami" - napisał w liście do żołnierzy szef MON.

Szef MON podziękował żołnierzom za ich decyzję o wstąpieniu do 18. Brygady. "To wyraz waszego szacunku dla wartości patriotycznych, a także troski o dobro ojczyzny i jej obywateli. Noście mundur żołnierza Wojska Polskiego z honorem i godnością" - napisał.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzono je 1 stycznia 2017 r. Żołnierze, których jest ponad 34 tys., szkolą się obecnie w 18 brygadach obrony terytorialnej. Ich misją w czasie pokoju jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz wsparcie akcji ratowniczych, a w czasie wojny są przewidziane do wsparcia wojsk operacyjnych.

Stołeczna Brygada ma specjalizować się w obronie miasta, ale szkolenie będzie dotyczyło również kwestii związanych z poszukiwaniami i ratownictwem. Jednostka już nawiązała współpracę ze 112. Kijowską Brygadą Obrony Terytorialnej, żeby korzystać z jej doświadczeń.

Przysięgę złożyło 101 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 68 żołnierzy wcielonych na szkolenie wyrównawcze. Łącznie Brygada ma w swojej strukturze ponad 350 żołnierzy, z czego 300 to ochotnicy z Warszawy lub okolicznych miejscowości.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

 1. Valdi

  Na zdjęciu karabin grot na golasa 😱😱😱 n bez kolimatora, dalmierza laserowego i noktowizora😱😱 za to jest bagnet👍👍👍

 2. StaryGrzyb

  Mysle ze na wschodniej scianie motywacie moga byc ekonmiczne (przlaczania sie do OT) ale juz w Warszawie- to pewnie postawa idelgiczna i patritczna.

  1. Jaszczur

   Ja bym powiedział inaczej im dalej na wschód tym współczynnik patriotów w społeczeństwie większy im dalej na zachód mniejszy. Tyczy się to polski jak i całej Europy . Dranie z UE chcą wynarodowienia każdego społeczeństwa UE i stworzenie jednego europejskiego narodu - coś jak Niemcy już nie raz próbowali tyle że zamiast czołgów doplaty , euro , fundusze ogulnie kasa

  2. Pucin:)

   @Start Grzyb - a o jakiej ideologii - postawie ideologicznej "poeta" miał na myśli - bo ja sądziłem, że patriotyzm wystarczy?

 3. Jaszczur

  Ja bym polecał bardziej pobór i to przymusowy. Wot lepsze to niż nic ale pobór najbardziej optymalny .

 4. Marek

  Super sprawa. WOT są niezwykle potrzebne zarówno w czasie pokoju jak i wojny.

 5. Piotr Glownia

  Pewni generałowie, jak za czasów przykładu-porażki OT w RP2, radzi skonsumować WOT jako rezerwę WO. Krótkowzroczność i korporacyjny interes wynoszony ponad interes Polski nadal istnieją, choć przytłumione. Istnienie dowództwa WOT jest najlepszym narzędziem do strukturalnego tłumienia takich niczym innym krępowanych generalskich zakusów. Stworzyliśmy najnowocześniejszą OT na całym świecie i WOT się sprawdza na każdym kroku. Dzięki istnieniu WOT, WP może dalej rozwijać się i modernizować. Warto pamiętać, że choć najwięcej obiektów chronionych jest w Warszawie, to mamy w Polsce kilka innych dużych zurbanizowanych obszarów, też w potrzebie ochrony.

Reklama