Reklama

Siły zbrojne

Piąta od początku roku północnokoreańska próba rakietowa

Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)

Korea Północna wystrzeliła prawdopodobnie co najmniej dwa pociski manewrujące. To już piąta próba rakietowa przeprowadzona przez reżim w Pjongjangu od początku roku – podała we wtorek agencja Yonhap, cytując anonimowego urzędnika wojskowego w Seulu.

Reklama

„Musimy jeszcze zrobić dokładną analizę. Chcę jednak powiedzieć, że jeśli taki pocisk zostałby wystrzelony w kierunku południowym, nasze systemy wykrywania i przechwytywania poradziłyby sobie z nim bez problemu” – powiedział dziennikarzom urzędnik, nie podając dodatkowych szczegółów.

Reklama

Reżim północnokoreański nasilił w ostatnich tygodniach testy uzbrojenia i groził USA odwetem za nałożenie na niego nowych sankcji. Pjongjang twierdzi, że przetestował broń hipersoniczną i sugeruje, że może również wznowić próby broni jądrowej i międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), wstrzymane w 2017 roku.

Czytaj też

Amerykański dziennik „New York Times” ocenia, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un czuje się ignorowany przez władze w Waszyngtonie i próbami rakietowymi chce zbudzić administrację prezydenta USA Joe Bidena z „dyplomatycznej drzemki”.

Reklama

„Przekaz jest jasny: północnokoreański przywódca czuje się ignorowany i chce zmusić administrację Bidena do ponownego kontaktu i zwrócenia uwagi na swój niedomagający gospodarczo kraj” – pisze „NYT”.

Zdaniem ekspertów Kim będzie w najbliższym czasie urządzał kolejne prowokacyjne pokazy siły. Urzędnicy w Korei Płd. informowali w ostatnich dniach o wykryciu oznak przygotowań do defilady wojskowej w Korei Płn., która mogłaby się odbyć z okazji nadchodzących rocznic urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena lub jego syna, poprzedniego przywódcy Kim Dzong Ila.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. Monkey

    "Prawdopodobnie conajmniej"... Bardzo precyzyjna informacja. I potem taki urzędnik mówi, że poradziliby sobie z nimi bez problemu. Gdzie nawet nie wiedzą ile tych pocisków wystrzelono. Oby wariat Kim nie postanowił pewnego pięknego dnia powiedzieć: "sprawdzam". Chociażby na tajne polecenie z Pekinu.

  2. RifRaf

    Amerykański dziennik „New York Times” ocenia, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un czuje się ignorowany przez władze w Waszyngtonie i próbami rakietowymi chce zbudzić administrację prezydenta USA Joe Bidena z „dyplomatycznej drzemki”. „Przekaz jest jasny: północnokoreański przywódca czuje się ignorowany i chce zmusić administrację Bidena do ponownego kontaktu i zwrócenia uwagi na swój niedomagający gospodarczo kraj” – pisze „NYT”. Maze warto czytac przed publikacja?