Reklama

Siły zbrojne

Peru chce kupić więcej poduszkowców

  • Peru chce kupić trzecią partię poduszkowców GH-2000TD(M) – fot. Griffon Hoverworks
    Peru chce kupić trzecią partię poduszkowców GH-2000TD(M) – fot. Griffon Hoverworks

Peruwiańska marynarka planuje kupić trzecią partię poduszkowców GH-2000TD(M) do patrolowania i prowadzenia operacji w swoim rozbudowanym systemie rzecznym.Całkowita liczba zamówionych poduszkowców nie została ujawniona, wiadomo jednak, że każdy poduszkowiec ma kosztować 1,5 miliona dolarów, przewozić do 20 żołnierzy i być przygotowany do prowadzenia działań w nocy.

Czytaj także: Peru modernizuje swoje siły morskie

Siły morskie Peru otrzymały swoje dwa pierwsze poduszkowce GH-2000TD(M) wyprodukowane przez Griffon Hoverworks w 2009 r. natomiast pięć następnych ma być dostarczone do końca 2013 r. W tej chwili są one wykorzystywane do patrolowania dorzeczy rzek Apurimac, Ene, i Mantaro, ale planuje się rozszerzyć ten obszar do znajdującej się na obszarze Peru Amazonki.

Poduszkowce GH-2000TD(M) mają długość 12,7 m, szerokość 6,1 m i są kierowane przez tylko jedną osobę. Ich maksymalna prędkość z pełnym ładunkiem (do 2 t) wynosi 34 węzłów (ponad 60 km/h). Kadłub napędzany jednym silnikiem diesla jest wykonany z aluminium. Poduszkowce GH-2000TD(M) są łatwe do transportu, bo po złożeniu burt mieszczą się w standardowych 40 stopowych kontenerach.

Zobacz również: Peru bliskie pozyskania rosyjskich czołgów podstawowych T-90S

Poza Peru i Kolumbią są one wykorzystywane przez brytyjską piechotę morską, szwedzką, fińską i estońską straż przybrzeżną, litewską policję graniczną oraz belgijską armię.

(MD)
Reklama

Komentarze

    Reklama