Siły zbrojne

Pentagon: kolejne przechwycenie rosyjskich bombowców strategicznych

Fot. RAF/MOD
Fot. RAF/MOD

Myśliwce USA przechwyciły w pobliżu Alaski cztery rosyjskie turbośmigłowe bombowce dalekiego zasięgu, przystosowane do przenoszenia pocisków jądrowych — poinformował w środę Pentagon.

Pierwsza formacja, złożona z dwóch bombowców strategicznych Tu-95, eskortowanych przez dwa myśliwce wielozadaniowe Su-35 i samolot wczesnego ostrzegania A-50, została przechwycona w środę rano 37 km od wybrzeży Alaski przez amerykańskie myśliwce wielozadaniowe F-22.

Druga formacja rosyjskich maszyn została przechwycona 60 km od Alaski — poinformowało amerykańskie dowództwo, zastrzegając, że rosyjskie samoloty pozostawały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Rosyjski resort obrony poinformował, że jego samoloty stosowały się do zasad prawa międzynarodowego, a myśliwce USA towarzyszyły im podczas pewnych etapów przelotu.

29 maja rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało zdjęcia pokazujące dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-1 Lancer przechwycone przez obronę powietrzną Rosji po przelocie nad Bałtykiem i Morzem Czarnym — podaje AFP.

Źródło:
PAP

Komentarze