Reklama

Siły zbrojne

PAS 17: Lekki zestaw przeciwlotniczy ATLAS-RC. Propozycja dla Hiszpanii

 • Dmitrij Miedwiediew. Fot. Wikipedia
  Dmitrij Miedwiediew. Fot. Wikipedia
 • Fot. Группа "Кронштадт
  Fot. Группа "Кронштадт

Francuski koncern MBDA zaprezentował podczas Paris Air Show najnowszy wariant zautomatyzowanego systemu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu ATLAS, którego efektorem są pociski rakietowe Mistral. System ATLAS-RC jest propozycją m. in. dla hiszpańskich sił zbrojnych.

ATLAS-RC to zautomatyzowana wyrzutni dla dwóch przeciwlotniczych pocisków Mistral. System ten powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie Hiszpanii, która wykorzystuje obecnie proste wyrzutnie Mistral na pojeździe terenowym, ale poszukuje nowocześniejszego rozwiązania. Prezentowany podczas Paris Air Show 2017 egzemplarz został zainstalowany na standardowym pojeździe terenowym hiszpańskiej armii typu URO VAMTAC ST5 w układzie 4x4.

Czytaj też: PAS 17: amunicja krążąca SkyStriker produkcji Elbit Systems

Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia zdolny do prowadzenia ognia w zakresie 360 stopni składa się z termowizyjnej głowicy obserwacyjno-celowniczej, interrogatora IFF i dwóch gotowych do odpalenia pocisków Mistral. Całość może być obsługiwana przez jednego żołnierza z kabiny pojazdu lub za pośrednictwem zdalnego modułu sterowania. Na pojeździe znajduję się również źródło zasilania oraz 4 zapasowe pociski rakietowe w specjalnych mocowaniach transportowych.

Czytaj też: Hiszpania - nowy lekki system przeciwlotniczy.

Dzięki otwartej architekturze ATLAS jest dostosowany do współpracy z różnego typu systemami łączności i dowodzenia, może być integrowany na szerokiej gamie opancerzonych i nieopancerzonych pojazdów. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. dr

  i co dalej twierdzicie że POPRAD ma za mało efektorów? Bo ten ma DWA

 2. happy

  Takie pojazdy w opcjach plot i ppanc powinny stanowic trzon naszej obrony, jedyny warunek to to ze musi byc to sprzet masowy a nie kilka egzemplazy na paradeh

  1. cynik

   Lepsza bałby nowa wersja BRDM2 w takim kraju jak Hiszpania może to nie robi różnicy czy pojazd pływa ale u nas przy tym zasięgu efektorów plot i ppanc już tak. Wystarczy popatrzeć na białoruskiego Kajmana, nam też by się taki przydał do Poprada zwiadu i jako nośniki PPK.

 3. Wojciech

  Jak nasze pioruny wyglądają przy tych mistralach ?

  1. rastafaraj

   • MISTRAL ATLAS Missile characteristics • Weight: 19.7 kg • Length: 1.86 m • Diameter: 90 mm • Maximum Intercept range: 6.5 km • Minimum intercept range: 500 m

 4. wiatrak2015

  Można by wyrwać od Hiszpanów te 53 leopardy 2 w zamian barterem zaoferować pioruny

 5. jurgen

  taki Poprad-F ?

 6. jacek

  Taki ichni Poprad, tyle że z 2 rakietami zamiast 4.

Reklama