Reklama

Siły zbrojne

Parada wojskowa na 27 rocznicę niepodległości Ukrainy

Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy
Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Łącznie w defiladzie w Kijowie wzięło udział 4,5 tys. żołnierzy, zaprezentowano 250 pojazdów. Wzięły w niej udział także delegacje z 19 innych krajów- w tym  z Polski: poczty sztandarowe Wojska Polskiego oraz wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej LITPOLUKRBRIG.

Polskie władze reprezentował podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński. Wśród gości był doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton. 

Przemówienie prezydenta rozpoczęło się od słów będących cytatem z obecnie obowiązującej wersji "Marszu nowej armii": „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” (urodziliśmy się w ważnym czasie), który: " (…) symbolizuje nierozerwalny związek między różnymi pokoleniami walczących o niepodległość ojczyzny” – wyjaśnił Poroszenko „(...)Najważniejsze jest to, że zdecydowanie obraliśmy własną drogę rozwoju i nie mamy prawa z niej zboczyć (…). Zrywamy wszelkie więzy, które łączyły nas z imperium rosyjskim i Związkiem Sowieckim. (…) Będę nalegał na umieszczeniu w konstytucji naszych dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO” – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wystąpieniu na kijowskim Majdanie Niepodległości.

W paradzie wzięły udział m.in. czołgi T-84 „Jatahan” (wyposażone w m.in. armatę kalibry 120 mm dostosowaną do standardów NATO), T-64 BW, transportery opancerzone BTR. Zaprezentowano też znajdującą  się w fazie testów  haubicę samobieżną kal. 155 mm „Bohdana” (również przystosowaną do standardów NATO) czy przekazane Ukrainie przez USA wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Ostatnim akcentem był przelot 29 maszyn wojsk lotniczych: myśliwców, samolotów transportowych i helikopterów wśród których obecne były m.in. samoloty myśliwskie Su-27, MIG-29,  maszyny szturmowe Su-24 i Su-25 czy transportowe jak Ił-76. Po raz pierwszy w defiladzie maszerowały kolumny studentek uczelni wojskowych (Instytutu Wojskowego z Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki i Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyzacji).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Wnikliwy obserwator

  Część piesza wyglądała zdecydowanie lepiej od naszej defilady. Wojsko porządnie i jednakowo ubrane, albo w mundurach wyjściowych (brytyjski sznyt), albo polowych z nowoczesnym oporządzeniem bojowym. Dlaczego u nas obok Pułku Reprezentacyjnego tylko 21 BSP potrafi się zaprezentować odpowiednio przy takich okazjach?

 2. Adam S.

  Defilada robi wrażenie. Jej odbiór przez społeczeństwo także. To nie jest teoretyczna armia, która bierze pieniądze za teoretyczną gotowość do walki, ale ludzie, którzy tu i teraz przelewają krew w obronie swojego prawa do istnienia. Wielki szacun za to, co udało im się osiągnąć w ciągu zaledwie 4 lat.

 3. andys

  To ciekawe! Prezydent z jednocyfrowym poparciem, Rada Najwyzsza z poparciem niewiele wyższym, wybierana w zupełnie innej sytuacji politycznej, mają decydować o zasadniczych dla Ukrainy sprawach? Powinno być referendum.

 4. Anni

  Pokazali działo samobieżne na podwoziu T-84 z wieżą z polskiego Kraba.Z info jakie u nich piszą do tego zawieżliśmy w lipcu na targi wojskowe jednego naszego Kraba i do tej pory jest tam testowany.Więć albo będą kupować od nas Kraby,albo same wieże.

 5. sorroł

  proszę o porównanie naszej niedawnej defilady z tą ukraińską, w aspekcie technicznym oczywiście.

 6. Ema

  Skandal!

 7. m96

  W niektórych sprawach wojskowych zaczynają nam już mocno odstawać. Ciekawe kiedy Polacy ockną się i przestaną na nich patrzeć z wyższością.

 8. Stg44

  I zaprezentowano radziecki sprzęt XD

Reklama