Reklama

Siły zbrojne

Pancyry w Libii już nie tylko z Emiratów

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą lokalni obserwatorzy za pomocą mediów społecznościowych, w Libii udokumentowano pojawienie się kolejnych systemów Pancyr-S1. Informacja ta nie byłaby niczym sensacyjnym, gdyby nie fakt, że  zestawy tego typu zaobserwowano posadowione na podwoziu KAMAZ-6560. To wersja używana przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej…

Obecność rosyjskiej wersji systemów Pancyr w Libii oznacza w świetle ostatnich wydarzeń, że najprawdopodobniej zostały one przekazane przez Rosjan z zapasów magazynowych w ramach pomocy wojskowej dla sił gen. Haftara. W ostatnich dniach w Libii po stronie rebeliantów pojawiły się nowe samoloty bojowe w postaci myśliwców MiG-29 i bombowców Su-24, które miały zostać przerzucone do tego kraju drogą lotniczą przez Rosjan w eskorcie myśliwców Su-35 i bombowców Su-34 należących do rosyjskiego lotnictwa. Dodatkowo media obiegła informacja o ewakuacji z okolic Trypolisu setek rosyjskich najemników z tzw. Grupy Wagnera, którzy mają walczyć w Libii po stronie sił LNA. Wiele wskazuje na to, że nowo dostarczone "rosyjskie" systemy Pancyr najprawdopodobniej trafią właśnie w ich ręce.

Pierwsze samobieżne przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S1 zostały rozmieszczone w Libii przez Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) w czerwcu 2019 roku, w celu wsparcia obrony powietrznej rebelianckiej Libijskiej Armii Narodowej gen. Chalifa Haftara w trakcie ofensywy na Trypolis w północno-wschodniej Libii. Wcześniej ZEA zamówiło dla swojej armii 50 systemów Pancyr-S1 na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego MAN SX45 wraz z zapasem 1000 pocisków rakietowych, które zostały dostarczone w latach 2009-2013.

Systemy te kilkukrotnie padały ofiarą nalotów sił Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) z wykorzystaniem tureckich bojowych bezzałogowych statków powietrznych, które zniszczyły ich co najmniej kilka w ciągu ostatniego roku, co zostało udokumentowane na materiałach wideo.

15 maja br. jeden z tego typu systemów miał zostać zniszczonych w wyniku takiego nalotu. Z kolei 18 maja w zdobytej bazie lotniczej Al-Watija bojownicy rządu z Trypolisu odkryli jeden porzucony, unieruchomiony zestaw Pancyr ukryty w schronie, który został wcześniej ostrzelany przez turecki bezzałogowiec. Ze względu na niewielkie uszkodzenia zdobycz ta wzięła udział w zwycięskiej paradzie, a następnie została przekazana najprawdopodobniej do przeprowadzenia badań i prób. Nieco później odkryto w tym rejonie drugi system tego typu, który uległ jednak całkowitemu zniszczeniu.

Walka systemów Pancyr z tureckimi bezzałogowcami od kilku miesięcy jest jednym z najbardziej gorących tematów militarnych dotyczących libijskiego konfliktu. Zestawy tego typu strąciły skutecznie w Libii co najmniej kilkanaście bezzałogowców. Fakt zdobycia jednego z tych systemów przez siły rządu w Trypolisie może okazać się przełomowy dla kolejnych wyników starć, a także stanowić bezcenne źródło informacji dla strony tureckiej, a także szerzej świata zachodniego na temat na temat jednego z najnowszych i najbardziej udanych rosyjskich zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu.

Reklama

Komentarze (14)

 1. plusik

  Tia ehe tia .....Pancyr jest taki słaby że cały czas nowe sztuki dostarczają

  1. Davien

   Jak sa masowo wybijane przez drony to musza straty uzupełniac;)

 2. linm

  Brawo Niuniu, zgadzam się z tobą w pełni! Jak zwykle amerykańska ściema dla naiwnych... Kiedyś w Polsce wciskano nam ciemnotę jacy to Amerykanie są źli. Dziś piszącej tu młodzieży wciska się ciemnotę jacy Rosjanie są źli a Amerykanie gołąbki pokoju.A kto zrobił i po co tę rozpierduchę w Libii , też Rosja? Czy przypadkiem nie państwa z pod flagi NATO i co z tego dobrego wyszło?

  1. Wawiak

   Różnica jest taka, że z Amerykanami mamy jakieś wspólne interesy, a nie siedzą u nas na zasadzie takiej jak sowieci, którzy na czołgach przywieźli ze sobą nową (wtedy) władzę, a z Polski zrobili wasala rządzonego przez ludzi z ich nadania, natomiast o zgodę na rozstawienie po Polsce swoich wojsk nawet nie pytali. Amerykanie z polskiego punktu widzenia są u nas po to, by ruskim nie przyszło do głowy nawet próbować tu wracać.

  2. Adam S.

   No tak, kiedyś nam wciskano jacy to Amerykanie są źli, i teraz TY robisz to samo. NIC się nie zmieniło. A na pewno nie rosyjska propaganda. Naprawdę nie rozumiesz różnicy między Rosjanami a Amerykanami? Różnica jest taka, że każdy boi się, że w razie wojny wejdą do nas Rosjanie. I każdy boi się, że w razie wojny nie wejdą Amerykanie.

  3. andys

   Rosjanie przywieźli nam nie tylko wladze , która szybko się legitymizowała, ale i ratunek przed śmiercią.

 3. Szach mat w jednym ruchu

  Ach ci górnicy i robotnicy z Donbasu.

  1. Wawiak

   E tam, pewnie zostały kupione w lokalnym sklepie wędkarskim. Przecież każdy wie, że takich sklepów pełno jest na pustyni...

  2. mobilnyPL

   ?A to skąd ci się wzięło?

  3. Mieczyslawek

   Przekopali się.

 4. Jacek

  Proponuję wspomnieć, że system obrony powietrznej Pancyr z powodzeniem odparł wiele ataków przeprowadzonych przy użyciu dronów w Syrii. Ewentualnie wskazanebyłoby dokonać porównania z analogicznymi systemami produkcji zachodniej i wschodniej, także tych blisko i daleko...

  1. y

   Kolejny fantasta. W Syrii to był skuteczny ale chyba tylko do bocianów. Bo Turcy to sobie bez problemów z nim radzili. A o Izraelu to już nawet nie warto wspominać...

  2. cynik

   W Syrii Pancyr zawiódł i sami Rosjanie do ochrony baz ściągali w jego miejsce awaryjnie zestawy TOR. Jak chcesz porównywać Kasztana /Pancyra z czymkolwiek innym to polecam przetarg w Indiach 2017 gdzie okazał się znacznie gorszy od koreańskiego Hybrid BIHO.

  3. X

   Turcy sobie tak radzili że stracili połowę swoich bezpilotowców jeśli znasz turecki to poszukaj sobie informacji na stronach społecznościowych tureckich to rząd Turecki się nie przyzna są tam też opisy żołnierzy tureckich z Syrii można dużo ciekawych rzeczy się dowiedzieć

 5. Niuniu

  Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo które od zawsze było bardzo zaprzyjaźnione z krajami tzw. zachodu a w szczególności z USA i Francją. Skoro więc od 2013r dysponuje systemami Pancyr w ilości 50 szt. to zapewne już dawno zestawy te zostały dokładnie zbadane przez specjalistów z USA i Francji. Tak więc zdobycie jednego z tych zestawów przez Turcję nic nie zmienia. Przecież jeśli tak by na tym turką zależało to Rosja z pocałowaniem w ręke sama by im takie zestawy sprzedała i to nie te sprzed dekady ale sztuka nówka z produkcji 2019/20. A co do tych Migów 29 i su-24 to w poprzednim artykule def24 pisało, że widziano na zdjęciu saatelitarnym 1 holowany samolot podobny do miga. A dziś już pisze, że te migi nie tylko latają nad libią ale nie same bo z su24. I nawet leciały do Libii w asyście Su 34!!!! Ciekawe jak im się to udało skoro cały akwen morza Śródziemnego na zachód od Syrii jest ściśle kontrolowany przez NATO w tym amerykańską flotę a jak by tego było mało to zostaje jeszcze Izrael. A jakoś nie było komunikatow o podrywaniu dyżurnych myśliwców Państw nato do przechwycenia tak dużego zgrupowania lotnictwa rosyjskiego pętającego się w ich strefach kontroli. Najpierw publikujecie plotki. A w następnym artykule odwołując się do poprzedniego zaczynacie twierdzić, że to prawda. To samo dotyczy tzw. najemników z grupy Wranglera. A wyjśnienie obecności nowych Pancyrów jest oczywiste. Emiraty uzupełniają straty i dostarczają do Libii swoje najnowsze zabawki zakupione od Rosji.

  1. y

   Oj niuniu, Niuniu... Poszukaj na tym portalu artykułu o przelocie rosyjskich samolotów do Libii. Nawet ze zdjęciami. I są też dostępne w internecie oficjalne wypowiedzi NATOwskich oficjeli na ten temat. A ZEA nie kupiły Pancyrów na KAMAZACh tylko na MANACH! A do Libii dostarczono je na podwoziu KAMAZA! Przeczytaj powyższy artykuł ze zrozumieniem! I nie zaklinaj rzeczywistości. Kłamać też trzeba umieć!

  2. cynik

   ZEA do lat 90-tych były zaprzyjaźnione z "blokiem wschodnim" stąd uzbrojenie radzieckiego pochodzenia. Dopiero później zmieniły kurs na bardziej prozachodni - traktaty z USA podpisali w 1994r.

  3. Na chłodno

   Pisanie prorosyjskich bredni musi być dochodowe. Bo za darmo tylko ktoś nieracjonalny mógłby takie "cos" wypisywać. Akurat w dobie paroletniego konfliktu politycznego między Turcją a NATO, w tym w szczegolności USA, pisanie o przekazywaniu danych czy sprzętu z ZEA przez USA do Turcji to czysty obłęd. Po wtóre pisanie, że obszar powietrzny nad wodami miedzynarodowymi jest "kontrolowany" przez kogokolwiek to całkowita aberracja myślowa. A "oczywiste" wg ciebie dostarczanie przez Emiraty wersji Pancyra dostępnej tylko w armii rosyjskiej to już majstersztyk... absurdu!!

 6. Lord Godar

  Ten dobyty już pewnie poleciał do Turcji na "przegląd". A Rosjanie jak widać już się nawet nie kryją , że wspierają co raz mocniej gen. Haftara . Dają Turcji do zrozumienia , że tu też nie powojuje sobie ?

  1. Chyba jednak powojuje i to z powodzeniem To nastepna partia zlomu do latwego zniszczenia przez Turków Rosja od dawna wszystkim daje do zrozumienia ze jest potęgą tylko nikt tego nie rozumie i tlucze ruski mir gdzie tylko sie pojawi . Juz nawet Rosjanie rozumieją że ich armia i sprzet to lata 80 ubieglego wieku ,a sny o potędze to tylko sny

  2. Palmel

   niespełnione marzenia bo są to wersje eksportowe a jak sny to dlaczego jeszcze amerykanie nie jeżdżą po placu czerwonym

 7. Palmel

  Trypolisie może okazać się przełomowy - na pewno nie bo to jest wersja eksportowa a nowe dostarczone z zapasów armii rosyjskiej są trochę inne lepsze

 8. miki

  Wraz z szybkim rozwojem dronów lufowa opl powróci do łask. Tylko, czy 23mm, albo 35mm będzie wystarczające ze względu na pułapy? Może trzeba odgrzać koncepcję S-60 w uwspółcześnionej wersji? A co do Pancyra to pakowanie wszystkiego na jeden nośnik raczej średnio się sprawdza. Bardziej efektywne byłoby chyba rozbicie systemu na 2 albo 3 (lufy, rakiety, radar) pojazdy, chociaż na pewno droższe.

  1. gnago

   Mniej efektowne . Teraz załatwiasz to jedną ekipą. Chcesz aby były trzy, które i tak musiałyby współpracować z sobą i pokrywać zasięgami swojej broni. Ergo optymalne to jeden nośnik dla wszystkiego

  2. inwizybyl Tryton

   A możesz podać te "pułapy" ?

  3. złośliwy

   Tyle, że ten nośnik się nie sprawdza. Pomysł z przeniesieniem morskiego Kasztana na ciężarówki wyglądał fajnie, ole ograniczenia platformy sprawiły, że nie dało się zamontować choćby skutecznego radaru. Amerykanie przenosząc na ląd Phalanxa nie upierali się na zbytnią mobilność systemu.

 9. Tani

  Etiopia tez ma, Serbia tez ma czyli wszystkie ktore chca to maja na kamazie. Kto nie chce to ma na tym co chce, patrz ZEA. Kto zasponsorowal? Wg mnie Rosja nie. Co do fotek ruscy maja ubaw bo wychodza tez Su-34,i Mig 29smt.

 10. Fanklub Daviena

  Co za bajki: jak były w zaprzyjaźnionych z USA ZEA, to co jeszcze NATO z eksportowej wersji może wybadać?

  1. y

   Częściowo masz rację. Ale chyba nieświadomie. Co może interesować państwa NATO w tym badziewnym sprzęcie, wciskanym na siłę państwom potrzebującym OPL, a nie mającym pieniędzy i wsparcia zachodu?

  2. ,bnv n

   Turcy porozkręcają Pancyra i porównają ze swoim zestawem. Potem Miluki jeśli mu się zechce będzie ci musiał długo tłumaczyć, dlaczego Turcy muszą nadzorować Rosjan w fabryce produkującej lodówki.

 11. Pirat

  Czy hangary już zbudowane gdzie te Pancyry mogły się schować?

 12. Davien

  czyzby juz ZEA nie było chetne wysyłac kolejnych Pancyrów??

  1. y

   Może już wysłali WSZYSTKIE posiadane i jednocześnie sprawne?

 13. vvv

  kolejne do odstrzalu :)

 14. Milutki

  Zdaniem GNA zniszczono chyba blisko dziewięć Pancyrów w ostatnich dwóch tygodniach, ilość filmów z zniszczeń mniej więcej pokrywa się z tą liczbą. Filmy z zniszczenia dwóch Pancyrów w bazie AlWatija pokazywały jedynie strzelanie do hangarów, dopiero później po zdobyciu bazy pokazano same Pancyry zniszczone w hangarach. LNA natomiast jako dowody zastrzeżonych dronów pokazuje te same zdjęcia kilka razy, albo w ogóle nie pokazuje zdjęć chociaz łatwo byłoby je zrobić bo zestrzelenia mają miejsce nad własnym terytorium , chyba trzy razy pokazano zdjęcia zestrzelonych omyłkowo własnych Wing Loong.

Reklama