Reklama

Siły zbrojne

Libia: setki rosyjskich najemników wycofano z frontu w Trypolisie

Zdjęcie poglądowe. Fot. en.mil.ru
Zdjęcie poglądowe. Fot. en.mil.ru

Kilkuset rosyjskich najemników, walczących u boku samozwańczego gen. Chalify Haftara, zostało wycofanych z frontu w Trypolisie; teraz znajdują się oni 170 km na południowy wschód od libijskiej stolicy — poinformowały w poniedziałek siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA).

Od kwietnia 2019 r. siły Haftara prowadzą ofensywę na Trypolis, gdzie siedzibę ma GNA, ale front dość szybko zatrzymał się na południe od stolicy, a w ciągu ostatnich tygodni obóz Haftara poniósł kilka porażek. W tych okolicznościach zgodnie z poniedziałkowym komunikatem sił GNA, "wojskowy samolot transportowy Antonow 32 wylądował w Bani Walid", 170 km na południowy wschód od Trypolisu, aby pomóc w ewakuacji "najemników z tzw. grupy Wagnera w nieznanym kierunku".

Ponadto jeszcze "siedem samolotów wojskowych" przyleciało w niedzielę do Bani Walid "z amunicją i sprzętem wojskowym i odleci wraz z najemnikami z tzw. grupy Wagnera" - dodano w komunikacie. Według sił GNA, w mieście tym obecnie jest "1500-1600 (rosyjskich) najemników". Nie można na razie potwierdzić tych informacji w niezależnych źródłach — pisze AFP. Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest to rząd jedności narodowej Fajiza Mustafy as-Saradża, ustanowiony w 2015 roku i popierany przez ONZ, a na wschodzie — rząd samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

Rosja i Zjednoczone Emiraty Arabskie wspierają siły Haftara, podczas gdy Turcja militarnie wspiera prawowity rząd Libii, dzięki czemu w ostatnich tygodniach siły GNA odnosiły sukcesy na froncie, zwłaszcza dzięki przewadze w powietrzu. Władze Rosji zaprzeczają, że mają jakikolwiek związek z obecnością rosyjskich najemników w Libii. Na początku tego miesiąca raport ekspertów ONZ potwierdził obecność w tym kraju wagnerowców, którzy znani są z bliskich związków z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Pytany w styczniu o obecność w Libii najemników z tzw. grupy Wagnera, Putin odparł, że "jeśli są tam obywatele rosyjscy, to nie reprezentują oni interesów państwa rosyjskiego i nie otrzymują pieniędzy" od państwa.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. gnago

  Tu są dwie wersje, przegrupowanie sił, albo forsowana w artykule ewakuacja. Pożyjemy zobaczymy

 2. Szach mat w jednym ruchu

  Dajcie spokój. Pewnie pojechali dalej szerzyć rosyjską demokrację i dobrobyt.

 3. Derwisz

  Turcy po raz drugi dali popis ataku dronów.Haftar w poplochu błaga Rosję, w ramach zawartej umowy, o doraźną pomoc i stąd te ruskie samoloty ze stara Igłą na pokładzie.

 4. qwert

  . Nie można na razie potwierdzić tych informacji w niezależnych źródłach — pisze AFP. I to mi wystarczy. Dziękuję

  1. Davien

   Qwert nei można potwierdzic wycofywania bo to ze tam byli i sa to jest od dawna udowodniony fakt.

  2. wert

   Boją się powtórki z Syrii. Wrócą jak zniwelują turecką przewagę w powietrzu.

  3. qwert

   Co to ma do rzeczy? ( qwert z małej litery)

 5. Ech

  Rosja zapewne im nie placi. Pewnie placi Hafrat (z pienedzy ze Zjednocznych Emiratow arabskich) Rosja wspiera w ten sposb ze "pozwala" zeby ich wynajac. Turcja natmiast wysla 10 000 Syryjskich dzihadystow i nie mam pojecia czy im placi czy jak to jest ale definitwnie jest to JASNE STANECIE po tamtej stronie. Nie jakies "polowiczne" jak w przadku Rosji.

  1. Milutki

   Nie ma oficjalnych informacji o płatnościach, istnieją tylko pogłoski . Jedna z nich i najbardziej prawdopodobna jest taka że Wagnerowcy migają się od walki i Haftar odmówił im wypłacenia pełnej należnej im kwoty pieniędzy. Wagnerowcy w połowie kwietnia mieli zrejterowac z nadbrzeżnych zachodnich miast co przyczyniło się do zdobycia przez GNA zaludnionego pasa wybrzeża do granicy z Tunezją około 90km jednego dnia. Bojownicy syryjscy wspierający GNA naprawiają błędy swojego życia i teraz stoją po właściwej stronie konfliktu

  2. LLd

   Dżihadyści stojąc po stronie dżihadystów naprawiają jakieś błędy?

  3. Milutki

   Tak bronią Libijczyków, tak jak wcześniej bronili Syryjczyków. Wielu z nich jednak żadnego błędu wcześniej nie popełniła

 6. ciekawy

  Czy ktoś jest mnie w stanie oświecić w czym jest "lepszy" rząd GNA od Haftara? - proszę o obiektywizm a nie wylewanie pomyj ...

 7. Observer

  Prawowity rząd wspiera się islamistami? Tymi samymi którzy gwałcili i zabijali cywilów w Syrii? No tak. I to popiera ONZ...

  1. Milutki

   Islamistami wspiera się Haftar, wahabitami maghalitami którzy odrzucają demokrację, dlatego oby partii jest po drodze. Haftara ogłosił dżihad przeciwko Turcji. Tak więc islamiści to Haftar, traktowani instrumentalnie, ale jednak

  2. sża

   Masz doskonałą wiedzę na ten temat, zapewne Mossad?

  3. LLd

   Nie wiesz o czym piszesz lub siejesz dezinformację.

 8. mc.

  Po rosyjsku mówić może każdy, a takie mundury można kupić w każdym sklepie...

  1. gaba

   antonowa też

  2. Milutki

   A Pancyry na podwoziu Kamaza też w każdym sklepie można kupić, a rosyjskie rysy twarzy to operacją plastyczną zrobione? Aqila Saleh przewodniczący izby reprezentantów Bengazi przyznał otwarcie że dostają pomoc i doradztwo Rosji. Do tego jeszcze znakdowane ciała

  3. Davien

   Rosyjskie MiG-29 i Su-24 też?? Do tego ze znakami lotnictwa wojskowego Rosji??

 9. dajcie to

  popierany przez ONZ :-) jak trzeba to ONZ popiera i jest ok, jak jest niewygodne to się ich wyrzuca jak z Iraku.

  1. Fanklub Daviena

   Na pewno popierany przez ONZ? 8 lat temu był, ale od tej pory wygasł mu mandat. Ponadto przez ONZ był popierany np. Kadafi, Saddam, Milosevic, Janukowicz, Asad i jakoś to nigdy Wielkiemu Wujowi w napaściach nie przeszkadzało. Inni mają się słuchać ONZ a Wielki Wuj nie? :)

  2. Milutki

   Mandat wygasł ale wyborów nowego nie udało się przeprowadzić więc dotychczasowy jest prawowity. Wszystkie systemy prawne na świecie tak działają

  3. Davien

   Widzisz funku, rząd w Trypolisie miał działac do wyborów a ze przez takeigo haftara i mu podobnych nie mozna ich przeprowadzić...

 10. Rzyt

  Ciekawe ile dniówki dostają

  1. Milutki

   Rzeczywiscie ciekawe, ale żołd to nie wszystko, okradają też domy Libijczyków z południa Trypolisu gdzie dłużej stacjonowali.

  2. Marek1

   Szału nie ma. Walczący w Syrii ichtamniety dostawali 3-3,5k/m-c(szer./podoficerowie) + bonusy za konkretną akcję. Prawdopodobnie w Libii stawki sa zblizone. Oczywiscie taki np pilot smigła, czy odrzutowca wielokrotność tego.

  3. Dlaczego nie napisano ilu zachodnich najemników wycofano .

 11. rsh

  Oni są dobrzy jak walczą ze słabą wyszkoloną i uzbrojoną partyzantką albo cywilami. Jak przyszło się zmierzyć z turecką armią to uciekają w podskokach.

  1. Milutki

   Tureckiej armi nie ma na linii frontu, mogą być na zapleczu przy planowaniu operacji i operowania dronami. Wagnerowcy przegrywają z Libijczykami. Ciekawe że są zdjęcia dwóch Pancyrów na podwoziu Kamaza więc Wagnerowcy operowali Pancyrami pochodzacymi z Rosji i zapewne tez Pancyrami emirackimi na podwoziu MANa

  2. Losio

   Jak Turcy panują w powietrzu, to nic dziwnego że rezygnują. Już w Syrii dostali nauczkę jak walczy się bez własnego wsparcia powietrznego.

 12. stig

  Najemnicy Wagnera to już nie zindoktrynowani komunistyczni żołnierze którzy szli na śmierć bez słowa sprzeciwu. Zapewne postawili ultimatum - albo odwrót albo się zwalniamy ze służby lub dezerterujemy. No i Putin nie miał wyjścia, musiał ich wycofać.

 13. Hmmm

  Dlaczego Rosjanie, którzy wypominają innym mieszanie się w sprawy "legalnych" rządów robią dokładnie to samo? Hipokryzja nie znane granic.

  1. Pitek1

   To robi każde mocarstwo, Zachód jest przeciw rosyjskiej armii na Ukrainie a Francuzi i Amerykanie sami mają swoje siły w Syrii, bez zgody legalnego rządu. NIE, nie popieram Rosji ale nienawidzę, kiedy ktoś zarzuca komuś coś powszechnego i czepia się tylko jednej osoby/państwa zamiast wszystkich.

  2. R

   Chyba raczej bracia z Montany.

  3. Ponieważ działają zgodnie z zasadą "nie rób tak jak mówią USA, rób tak jak robią USA".

 14. Fanklub Daviena

  "prawowity rząd Libii" - niech PAP wyjaśni na jakich podstawach prawnych jest "prawowity"... Bo Wielki Wuj tak twierdzi? :)

  1. Milutki

   Bo cały świat tak twierdzi nawet Rosja, ZEA i Egipt które wspierają drugą stronę konfliktu i zarazem kłamią że nie wspierają. Świat musi tak twierdzić bo jest to rząd wybrany przez zgodę wszystkich liczących się partii w Libii.

  2. Bo walczy z rosyjskim okupantem.

  3. asd

   To samo pomyślałem. Ostatnie tygodnie na tym portalu to eksplozja "lobbingu". Dodatkowo z dostępnych informacji wynika, że siły gen. Haftara cieszą się poparciem Libijczyków, o takowym dla tego uznawanego przez ONZ nie słyszałem.

 15. droma

  dostawali takie ciegi ze zabraklo kamazow do wywozenia padlych bandytow ,brawo turcja i zachod ...

Reklama