Siły zbrojne

Pancerne Terminatory jadą na Ukrainę

Terminator
Autor. Dmitriy Fomin/CC BY 2.0

W mediach społecznościowych pojawił się materiał wideo dokumentujący przerzut najnowszych ciężkich bojowych wozów wsparcia czołgów BMPT Terminator. Konstrukcja ta została niedawno wdrożona do służby liniowej i charakteryzuje się ogromną siłą ognia, dzięki czemu może skutecznie wspierać czołgi podstawowe.

Na nagraniu z samochodu osobowego na przejściu kolejowym widocznych jest dziewięć egzemplarzy Terminatorów (a więc wszystkie dotąd dostarczone egzemplarze), które znajdują się na platformach kolejowych jadącego składu kolejowego w pobliżu ukraińskiej granicy. Wszystkie one na początku grudnia 2020 roku zostały przekazane do jednego z batalionów czołgów 90. Witebsko-Nowogródzkiej Gwardyjskiej Dywizji Pancernej, która stacjonuje w mieście Czebarkul w obwodzie czelabińskim u podnóża Uralu Południowego. W związku z pomyślnym przejściem wszystkich prób zdecydowano o ich oficjalnym przyjęciu na uzbrojenie w listopadzie ub.r.

BMPT "Terminator" to ciężki wóz wsparcia ogniowego czołgów opracowany i produkowany przez Uralwagonzawod. Został zaprojektowany na przełomie wieków jako odpowiedź na bolesne doświadczenia rosyjskiej armii z wykorzystaniem bojowych wozów piechoty BMP-1/BMP-2 do wsparcia czołgów w trakcie pierwszej wojny czeczeńskiej. BMP okazały się zbyt słabo opancerzone i uzbrojone. Z tego powodu zdecydowano się na opracowanie silnie uzbrojonego i opancerzonego BWP osadzony na nośniku czołgowym. Jak dotąd na zakup tej konstrukcji zdecydowało oprócz Rosji (10 pojazdów, które są obecnie intensywnie testowane) także dwóch odbiorców eksportowych — Kazachstan (10 egzemplarzy) i Algieria (nawet ok. 300 egzemplarzy).

Czytaj też

Nośnikiem tego wozu jest podwozie zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90. Na nim z kolei osadzone jest specjalnie zaprojektowany w tym celu załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 pocisków) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 pocisków) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Załoga składa się z trzech osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia), a inne parametry techniczne są zbliżone do tych oryginalnego nośnika.

Czytaj też

Głównym zadaniem tego wozu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. W przypadku otwartego terenu jest przeznaczony do wsparcia dwóch czołgów, a w terenie zabudowanym do kooperacji z jednym. Dzięki wspomnianemu wyżej zróżnicowanemu arsenałowi jest w stanie skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów począwszy od siły żywej przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe przez nisko lecące samoloty i śmigłowce bojowe po umocnienia i zabudowania. Opancerzenie analogiczne jak w przypadku czołgu podstawowego zapewnia mu przy tym kompleksową ochronę balistyczną i przeciwminową na poziomie wyższym niż klasyczne bojowe wozy piechoty.

Komentarze (18)

 1. Amator

  O kurka! Właśnie zauważyłem, że większość komentarzy jest z przed wojny. Fajnie się czyta te "wojny nie będzie". LOL

 2. Amator

  Jeżeli sprawdzi się na prawdziwej wojnie to zamówienia będą na dziesięciolecia. Nic dziwnego, że wysyłają je na front.

 3. Wania

  Do hehe. Tak intensywnie piszesz, że wojny nie będzie, a właśnie twój putin napadł na Ukrainę.

 4. Waldemar Marszałek

  Doświadczenia z Syrii. W Wojennoj Prijemce na kanale Zvezda można było zobaczyć jak podczas walk w Aleppo Szyłka osłania T-72.

 5. Waldemar Marszałek

  Doświadczenia z Syrii. W Wojennoj Prijemce na kanale Zvezda można było zobaczyć jak podczas walk w Aleppo Szyłka osłania T-72.

 6. Sаilor

  Cudze wyśmiewacie własnego nie znacie. W Terminatorze żołnierz siedzi w pancerzu, który pozostanie niewzruszony na ostrzał z przeciwpancernej 12.7mm. W naszych Hibnerytach żołnierzy można posiekać choćby i z drugowojennego STENa bo siedzą za plandeką albo w najlepszym wypadku w kabinie Stara zrobionej z blachy cienkiej jak puszka po piwie.

  1. Valdore

   No i juz podróbka Sairora sie pojawiła i jak zwykle kompromituje się doszczętnie.

  2. RifRaf

   Oj Davidku, chcialbys.

  3. Sailor

   Zgadza się Vadore. Takich bzdur nie napisałbym nawet po pijanemu.:)))

 7. Stefek Pizza

  Ciekawe ile z niego zostanie po bliskim spotkaniu z jewelinem.

  1. Valdore

   Raczej całkiem sporo bo tu nie będzie latajacej wieży, co nie zmieni faktu że będzie to wrak.

  2. tuningrepliki

   Valdore 23 luty (11:50) Co do jawelina, to ostatnie testy na Ukrainie wykazały, ze aby trafić w cel Ukraińcy musieli w tym celu rozpalić ognisko, żeby zwiększyć kontrast termiczny. Nota bene opisywane to było także na def24. Rosjanie testowali w Syrii terminatory a więc opracowali taktykę, o ile wiem to modyfikowali systemy obserwacyjno celownicze, dodawali algorytmy wspierajace proces likwidacji systemów ppanc przeciwnika, a także instalowali promienniki Sarab. patrząc na zdjęcie włazów widać że zabezpieczyli się przed atakiem na ten pojazd z góry. A wiec moze sie okazać ze jawelin bedzie neiskuteczny w spotkaniu z Terminatorem.

  3. Valdore

   @tuningrepubliki: Po pierwsze Javelin nei wymaga ogniska by trafić w cel wiec bajki Sputnika sobie daruj. Po drugie strzelanie na pustyni do goscia z kałachem a walka w mieście czy wspieranie czołgów jak jest sie slepym bardziej od nich to nieco inne rzeczy. Po tzrecie Javelin na terminatora to ovelrkill i żaden promiennik ci nie pomoże bo głowica IIR zwyczajnie go zignoruje( jak czołg nei wyglada). Ech Olgino schodzicie na psy:)

 8. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Od zawsze wiadomo, że "ruski" to synonim "znakomitego", prawda? :D Np. :Piękny pierścionek! Pewnie ruski! xD

 9. tuningrepliki

  Jeden batalion, 3 kompanie systemów definiowanych i wyspecjalizowanych między innymi do likwidacji systemów ppanc przeciwnika z praktyczną umiejętnością, a także z taktyką wypracowaną w Syrii. I nie wszystkie a połowa gdyż trzy nadal pozostają w Syrii a pozostałe, także te pierwszej wersji wykorzystywane są w szkoleniu. Użytkowane są 3 wersje tych pojazdów jednakże we wszystkich dokonano upgrade a więc ich systemy celownicze wspierają zwalczanie drużyn ppanc a także ich systemy rozszerzono o cechy systemu Sarab3. Rozumieją zagrożenie i zabezpieczają sie.

  1. Valdore

   @tuningrepubliki, skończ zmyslac. Maja wszystkiego 10 sztuk tego nieudanego Terminatora bo wiecej nie kupili .. No ale jak zwykle sowiecka matematyka....

  2. tuningrepliki

   Valdore 22 luty (22:21). Zapewne jak zawsze masz "rację" :) ale dla dociekliwych, warto policzyć ile ich prezentowano podczas ostatniej parady zwycięstwa z okazji 9 maja. I wg. ogólnej matematyki wyjdzie ich znacznie więcej niż 10 :). A co do "nieudanego" to sugeruję zapoznanie się z działaniem "szyłki" w Syrii, gdzie używane były z wielkim powodzeniem jako wsparcie czołgów i piechoty. Terminator jest właśnie taką nowoczesną odmianą "szyłki" :) A co do wersji, to jest taka charakterystyczna różnica: te stare mają ustawione pionowo i nieosłonięte tuby wyrzutni ppanc, te nowe osłonięte są blachą, co daje im podobieństwo do robota wall-e :) . Jak ja lubię gdy waldek tak się emocjonuję, znaczy to, że mój komentarz po raz kolejny okazał się trafny.

  3. Valdore

   @tunungrepubliki, maja wszystkiego 10 sztuk, do tego kilka nienadających sie do walki prototypów wiec daruj sobie bajeczki ze Sputnika. A co do szyłki w Syrii to stzrelanie na pustyni do goscia z kałąchem nieco się rózni od wspierania w mieście człgów jak jesteś bardziej ślepy niz te czołgi. Ae jak widać znowu masz ostre urojenia,no cóz taki los rustrolla którym jesteś:)

 10. Trzcinq

  No to się sprawdzą niebawem lub nie. Na jednym z filmików na YT wydaje mi się że widziałem Kurgance_25

 11. ACAN

  Panowie żeby zniwelować wartość propagandy moskiewskiej proponuję wysmarować artykuł na temat bezradności nacierających czołgów wspieranych Terminatorami w starciu z dobrze wyposażonym oddziałem lekkiej piechoty ( amunicja krążąca rozpoznanie ) . Opiszcie takie hipotetyczne starcie w którym paru znających teren dobrze wyszkolonych i wyposażonych chłopaków puszcza z dymem ten cudowny sprzęt. Tak tylko w ramach wojny propagandowej .

  1. tuningrepliki

   ACAN 22 luty (21:32) Po co mieszasz do tego "propagandę moskiewską" ?? Co chcesz niwelować ?? Pytam, z ciekawości..... Patrząc na konflikt w Syrii, przy odpowiednim wyszkoleniu i taktyce oddział wyposażony w broń pancerną jest w stanie zrealizować swoje zadanie. Także, oddział lekkiej piechoty jest w stanie zrealizować swoje zadanie. Jeden warunek: zadania muszą być realne. Sugerujesz, że może zdarzyć się sytuacje, że ktokolwiek wyda rozkaz walki oddziału lekkiej piechoty z czołgami wspartymi tymi BWPT ??? Bez obrazy, ale "trąci od Ciebie ideologią WOT-u", to nie czasy kamikadze a mądrej taktyki wspartej artylerią czy działaniem innego lotnictwa.

  2. ACAN

   Założenia taktyczne użycia nowoczesnej lekkiej piechoty ( nie mam bynajmniej na myśli WOT ) przewidują walkę na dystans bez wchodzenia w zasięg bezpośredniego oddziaływania atakowanych jednostek ( konwoje zaopatrzenia , węzły łączności kolumny wojsk zmierzające w rejon walk ) dotyczy to również kolumn pancernych w marszu. I tu widzę możliwość wykazania się dla lekkiej piechoty ( nie WOT ). Uzbrojenie w drony rozpoznawcze i uderzeniowe oraz nowoczesną ręczną broń ppanc i plot może dać zaskakująco dobre efekty

  3. tuningrepliki

   ACAN 23 luty (13:51) w konflikcie jakiego typu ? Przy obecnym zalewie kłamstw i propagandy ? Amerykanie swoje siły w Polsce rozlokowali "ku pokrzepieniu serc" a także jako ochronę/osłonę w przypadku ewakuacji własnych obywateli + tubylczych pomocników. Lekka piechota to konflikt Nagorno Karabach, w tym przypadku jak wyobrażasz sobie "walkę na dystans" ? przecież ewentualny przeciwnik preferuje przede wszystkim artylerię wspartą dronami, "piechota" w drugiej kolejności ( Przeciwnik, rozumiem = Niemcy, USA, Rosja ). Obrona p-panc, rakiety maja przenosić na plecach, obrona p-lot - przecież to są tylko pioruny a więc najniższa półka. Wydaje mi się ze piszesz o "wojnie partyzanckiej" a to przyniesie tylko i wyłącznie straty dla Polski. Zobacz, Czesi w czasie II wojny światowej w zasadzie, wyszli z niej w lepszej kondycji ekonomicznej niż przed. Polska ? ruina i zgliszcza . jak wojna to nie na naszym terenie vide USA.

 12. Ein

  Hmmm, to pokazuje raczej słabość Rosji. Niecała kompania pojazdów wsparcia? Tylko tyle? I to jeszcze w trybie pilnym wysyłane na potencjalny front? W ogóle warto zapytać ile i jakie drugorzutowe jednostki jest w stanie Kreml skierować, gdy się już to co stoi na granicach wykruszy? Już ogołocili daleki wschód z jednostek (T-80BWM, sporo jednostek inżynieryjnych z całego terytorium Rosji ściągniętych). Moim zdaniem armia rosyjska nie jest do tej kampanii przygotowana. Wypowiedź szefa wywiadu nie była przypadkowa, wypowiedzi nacjo-generała (który jest wielkorusem i trudno go podejrzewać o defetyzm, czy miłość do Ukrainy, a w szczególności do prozachodniej Ukrainy) parę dni temu apelował do Putina: nie idź tą drogą. Coś czuję, że tym razem .ru dostanie taki wpierd....ol, taki, że przyćmi wszystkie dotychczasowe, wielkie przegrane poddanych mongolskiej nahajki...

  1. MaciejM

   dokładnie, tak(!)

  2. DIM

   Rosyjski prezydent nie może się już cofnąć, w Moskwie zostałby niezwłocznie obalony. Nic jeszcze dla Rosji nie zdobył, a stracił już NS2 i "załatwił" sankcje na rosyjskie banki. Wojna jest pewna. Zauważcie, że datę 22 lutego Żyrinowski podał już w grudniu, jako przełomową. Czyli istnieje precyzyjny plan i musi on być duży. Wojna jest pewna.

  3. HeHe

   Po pierwsze najprawdopodobniej żadnej wojny nie będzie a jedynie "ruch" w Donbasie, Po drugie nikt nie "stracił" NS 2 bo sam Scholz powiedział wyraźnie, że certyfikacja została CZASOWO wstrzymana i nie ważne co chrzanią Amerykanie bo to nie oni o tym decydują co już pokazała stanowcza polityka Berlina w stosunku do amerykańskich prób nałożenia sankcji na budowę tego gazociągu.. Berlin traktuje NS 2 jako doskonały interes ORAZ zachętę dla ruskich do rozwiązania problemu Ukrainy drogą dyplomacji stąd też żadnego "zamknięcia" NS 2 nie będzie. Zresztą NS 1 oraz Balkan Stream (przedłużenie dwóch nitekTurkish Stream czyli obejście Ukrainy z południa) cały czas przesyłają gaz.

 13. Prezes Polski

  Sam pomysł, że czołgi - wozy posiadające najmocniejsze uzbrojenie, potrzebują wsparcia ogniowego wydaje się dziwny. No może trochę mniej dziwny jeśli się weźmie słabe kąty podniesienia armaty w ruskich czołgach, ale mimo wszystko. Ślepa uliczka.

  1. Valdore

   W mieście akurat potrzebują co udowodnił Berlin w 1945r i później Grozny w pierwszej wojnie czeczeńskiej.. Natomiast ten potworek jaki zrobili w mieście jest jeszcze łatwiejszym celem od czołgów

 14. Wojtek_3

  Do walki w mieście, a głównie do niszczenia już wykrytych pozycji na wysokich piętrach jak najbardziej, tyle tylko że w zasadzce zamiast grzać do BWP-ów i czołgów zaczną do Terminatora, a dalej jak zwykle, czyli znów będzie kwadratura koła. Chyba niewiele to wzmocni siłę rajdu po miastach. Coś już jest na rzeczy skoro skierowano je w górskie rejony, gdzie czołgi za wysoko luf nie podniosą a nie do 1 gwardyjskiej. Osobiście zamiast dwóch 30 mm luf wsadziłbym coś jednego o większym kalibrze, zasięgu i mocy niszczenia, koniecznie z programatorem, a i tak potrzebują piechoty w BWP, bo tu nic nie wygospodarowali. Ciekawe jakie mają faktycznie rozpoznanie na tym pancerzu, czy nie lepsze niż ich teciaki.

  1. Valdore

   Wojtek, do walk w miescie akurat jest beznadziejny, ma gorszą swiadomośc sytuacyjna nawet od czołgów, do tego brakpiechoty powoduje że byle gość z RPG jest śmiertelnym zagrożeniem dla tego potworka. Co zresztą stwierdzili sami Rosjanie.

 15. Rain Harper

  To rozwiązanie szukające problemu.

 16. AmiKotka

  No tak,,, całe 9 sztuk które wyprodukowali będą wspierać ich piechotę. Powodzenia.

 17. sTERNIK PODLODOWY

  Nie na żadnym przejściu kolejowym tylko na PRZEJEŻDZIE KOLEJOWYM. Przejście kolejowe to przejście GRANICZNE, a przejazd kolejowy to to co widać na filmie.

 18. LMed

  Hmmm..., załoga trzech ludzi już.