Siły zbrojne

Osy i Starstreaki niszczą rosyjskie Orłany

Fot. Ştefan Ciocan/CC-BY-SA-3.0

Ukraińskie systemy przeciwlotnicze krótkiego/bardzo krótkiego zasięgu w ostatnim czasie bardzo aktywnie biorą udział w ochronie ukraińskiego nieba. Tym razem są to systemy Osa i podarowany przez Brytyjczyków zestaw Stormer.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Orłan-10 to maszyna w układzie klasycznym górnopłata z silnikiem spalinowym, którą Rosjanie wyprodukowali w liczbie około 1000 egzemplarzy różnych wersji. Na Ukrainie potwierdzono już wizualnie zestrzelenie 70 takich aparatów, które są koniem roboczym sił rosyjskich. Eliminowane one są często za pomocą efektorów znacznie droższych od samych bezpilotowców, ze względu na to, jak bardzo duże one mogą nieść zagrożenie. Dane dostarczone przez nie mogą poskutkować bardzo szybkim ostrzałem artyleryjskim pozycji ukraińskich, zatem ich zniszczenie jest priorytetowe.

Stormer HVM to brytyjski gąsienicowy pojazd opancerzony wyprodukowany przez firmę Alvis Vickers, obecnie BAE Systems Land & Armaments. Stormer to rozwinięcie rodziny pojazdów CVR(T) (Scorpion, Scimitar, Spartan itp.). Zmiany względem pierwowzoru to głównie większa kubatura wozu oraz dodatkowe koło jezdne z każdej strony. Zgodnie z oficjalną informacją British Army pojazdy te są zdolne do zwalczania celów powietrznych na odległości od 1500 do 5500 m. Wozy zostały wyposażone w system wykrywania i zwalczania celów w podczerwieni typu ADAD. Rakiety Starstreak są naprowadzane w wiązce laserowej i poruszają się z prędkością 3 Mach.

Czytaj też

Ukraina miała otrzymać 5 egzemplarzy tego systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu od Wielkiej Brytanii, co pozwoliło na uzupełnienie jakieś części strat w systemach tego typu wykorzystywanych przez Ukrainę jak właśnie 9K33 Osa.

9K33 Osa to radziecki/rosyjski system ochrony powietrznej krótkiego zasięgu służący do ochrony mobilnych zgrupowań wojsk lądowych. Wyposażony jest uzbrojony w 6 pocisków rakietowych, zamontowanych na specjalnej wyrzutni znajdującej się na dachu pojazdu w kontenerach startowych. Pocisk jest śledzony przez radiowy system naprowadzania. Może on zwalczać cele na dystansie do 10 km (inne źródła mówią o 13 km) i pułapie 5 km. Osa osadzona jest na sześciokołowym pojeździe oznaczonym jako BAZ-5937.

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. GB

  Pojawił się filmik na którym Ukraińcy strzelają z MANPADS do 3 lecacych nisko samolotów, zapewne Su-25. Nie potrafię określić co to za rakiety ale może to być tylko Igla lub Piorun. Nie zalauja rakiet, wystrzelili ich kilka lub tak skonstrowwli filmik że faktycznie bylo tylko 3 (na filmiku wiecej) W każdym razie potem jest filmik z drona pokazujący rozrzucone szczątki samolotu nieokreślonego typu.

  1. GB

   Strzałów było max 5, choć realnie myślę że 3. Oprócz szczatkow samolotu na filmiku widać też na ziemi gęste obłoki dymu, tak więc pewnie minus jeden Su-25. Filmik przedstawia żołnierzy ukraińskiej 58 Brygady działający w rejonie Bachmut, czyli w rejonie bardzo gorącym... Natomiast pojawił się też drugi filmik przedstawiajacy ukraińskiego żołnierza "gdzieś na wschodzie" z Piorunem w rękach.

 2. GB

  Dziś ukraińska 128 Brygada opublikowała filmik z zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca. Filmik jest kiepskiej jakości, ale widać na nim i drugi śmigłowiec ten akurat jest do rozpoznania I jest to Ka-52. Być może ten zestrzelony to Mi-28, gdyż one lubią latać razem. Ka-52 ma system samoobrony Witebsk, a Mi-28 nie.