Siły zbrojne

Opcja na polowe kancelarie kryptograficzne

Polowa kancelaria kryptograficzna. Fot. WZŁ-1
Polowa kancelaria kryptograficzna. Fot. WZŁ-1

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamówieniu 34 Polowych Kancelarii Kryptograficznych (PKK), z których 18 ma zostać dostarczonych jeszcze w tym roku, a kolejnych 16 w roku 2020. Tym samym wykorzystana została zapisana w kontrakcie opcja.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa samochodowych Polowych Kancelarii Kryptograficznych wykonana przez modernizację istniejących zestawów tej klasy. Mają one też zostać posadowione na ciężarówkach wysokiej mobilności Jelcz 442.32 z kabiną czteroosobową nieopancerzoną. Wykonawcą modernizacji i modyfikacji są Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A., które już teraz prowadzą analogiczne prace przy 16 zestawach PKK (łącznie z obecnie złożonym zamówieniem i opcją, ogólna liczba zmodernizowanych zestawów wyniesie więc 50 egzemplarzy) i jest w posiadaniu całej niezbędnej dokumentacji i know-how.

Zakup będzie kosztował podatnika 7,22 mln PLN (z VAT). Z tego niemal 3 mln PLN będzie kosztowało dostarczenie pierwszych 18 urządzeń, a ponad 4,2 mln – kolejnych 16. Jak widać, koszt jednostkowy PKK wzrósł.

PKK są miejscem pracy etatowej obsługi kancelarii kryptograficznej jednostki wojskowej w ramach mobilnego komponentu kryptograficznego, organizowanego w strukturze Stanowiska Dowodzenia (SD) oraz w ramach misji organizacji międzynarodowych. Przeznaczone są do przechowywania, udostępniania oraz przewożenia informacji niejawnych do klauzuli "Ściśle tajne" włącznie pochodzenia krajowego i równoważnych pochodzenia międzynarodowego.

Komentarze (4)

 1. Tak myślę

  Może by tak radary artyleryjskie LIWIEC zakupili? Może LANGUSTA II? A może...

 2. Zły

  No proszę, drżyjcie wrogowie. Zatrzymamy wrogie czołgi "kancelariami" za 7 milionów?? Taki pomysł na "modernizację techniczną" ma MON? A może by MON tak kupił wreszcie granatniki ppanc na które nasz zmech czeka już coś ze 12 lat??

 3. Polak

  A może by tak radary broń itp a nie kancelarie przyczepy na łodzie itp. Jak będzie wojna Ja się od razu poddaje wy sobie walczcie za ten syf !!!

 4. w

  czy Jelcz nie mógłby kupic gdzies na szrocie 1 prasy ?? Te samochody powalaja brzydotą