Reklama

Siły zbrojne

Nowy dowódca 3. Flotylli Okrętów

Autor. Dowództwo Generalne RSZ

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że we wtorek, 31 stycznia br., w obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadmirała Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów. Nowym dowódcą największego związku taktycznego Marynarki Wojennej został komandor Andrzej Ogrodnik.

Reklama

W komunikacie Dowództwa Generalnego RSZ czytamy, że uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów rozpoczęła się od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach stacjonujących w Porcie Wojennym Gdynia. W trakcie uroczystości, pełniący obowiązki dowódcy kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec przekazał dowodzenie komandorowi Andrzejowi Ogrodnikowi. Meldunki o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański.

Reklama
Reklama
Objęcie obowiązków dowódcy 3. Flotylli Okrętów to dla mnie wielki zaszczyt i honor, ale również obowiązek i odpowiedzialność wobec wielu pokoleń marynarzy, którzy tworzyli i tworzą historię tego naszego związku taktycznego. Po ponad dwunastu latach wracam do miejsca, w którym spędziłem pierwsze dwadzieścia lat swojej marynarskiej służby, rozwijając swoje marynarskie rzemiosło
kmdr Andrzej Ogrodnik, dowódca 3. Flotylli Okrętów

Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Morskiego – zastępcy Inspektora Marynarki Wojennej.

Czytaj też

"To wszystko, co zrobiliśmy tutaj od roku 2018, wszystkie zadania postawione przed 3 Flotyllą Okrętów zostały wykonane. Ale nie wykonały się same. (...) To dzięki stanowi osobowemu (...) było to możliwe do realizacji i za to, bardzo, bardzo serdecznie Wam wszystkim dziękuję. Panie i Panowie kawał świetnej marynarskiej i żołnierskiej roboty! Zasługujecie na najwyższe uznanie i pójście do boju z Wami nie stanowi żadnego strachu i niebezpieczeństwa" – zaznaczył w swoim wystąpieniu kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Autor. DGRSZ
Autor. DGRSZ

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i pojazdów 3. Flotylli Okrętów. W uroczystości uczestniczył m. in. dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego – wiceadmirał Krzysztof Jaworski, byli dowódcy Flotylli, przedstawiciele jednostek wojskowych, władz samorządowych, a także kadra i pracownicy resortu Obrony Narodowej 3. Flotylli Okrętów oraz zaproszeni goście.

Czytaj też

Dowództwo Generalne opisuje, że komandor Andrzej Ogrodnik urodził się 12 grudnia 1966 roku w Wysokim Mazowieckim. W 1985 roku rozpoczął studia na Wydziale Nawigacji Morskiej i Broni Podwodnej w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. Od stycznia do maja 2005 roku był zastępcą dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Bielik, wykonującego zadania na Morzu Śródziemnym w ramach operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „Active Endeavour". Następnie rozpoczął służbę w sztabie 3. Flotylli Okrętów na stanowisku szefa Wydziału Operacyjnego Zarządu N-3, z którego w 2006 roku został skierowany na Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne na Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu, w 2007 roku, objął dowodzenie Dywizjonem Okrętów Podwodnych, którym dowodził przez kolejne trzy lata.

Autor. DGRSZ

W 2010 roku komandor Ogrodnik rozpoczął służbę w strukturach NATO poza granicami kraju na stanowisku szefa Oddziału Planowania Ćwiczeń – zastępcy szefa Zarządu Ćwiczeń Połączonych w Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii. Po powrocie do Polski, w roku 2013 został szefem Oddziału Oficerów Flagowych w Dowództwie Marynarki Wojennej, a po zmianie systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP objął stanowisko szefa Oddziału Ratownictwa w Inspektoracie Marynarki Wojennej. Od 5 listopada 2018 roku komandor Andrzej Ogrodnik pełnił obowiązki na stanowisku zastępcy dowódcy Centrum Operacji Morskich – zastępcy Dowódcy Komponentu Morskiego. Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, z dniem 1 lutego 2023 r. komandor Andrzej Ogrodnik został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3 Flotylli Okrętów.

_Źródło: Dowództwo Generalne RSZ _ $$

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Avengers

    Co do MArynarki Wojennej - wiem tylko jedno - Dozbroic SLazaka - od poczatku moja tearia jest taka.

  2. Kleofas06

    Podsumowując 3 trałowce 3 admirałów FARSA

Reklama