Reklama

Siły zbrojne

Nowy dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej

Fot. 1 WBPanc./Twitter
Fot. 1 WBPanc./Twitter

Jak poinformowała 1 Warszawska Brygada Pancerna, na stanowisko jej dowódcy mianowany został płk Jarosław Górowski. Dotychczas pełnił on funkcję szefa sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka.

Dotychczasowym dowódcą 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki był gen. bryg. Jan Wojno, który funkcje tą pełnił od 17 września 2018 roku. Pododdziały brygady stacjonują w garnizonach Warszawa-Wesoła oraz Siedlce i wchodzą w skład nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej.


Płk Jarosław Górowski urodził się w 1973 roku w Bielsku-Białej. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1997), Akademię Obrony Narodowej (2005), Podyplomowe Studa Operacyjno-Taktyczne (2007), Army Operation Course w Canadian Land Forces Commanding and Staff College, Kingston (2010), Advanced Commanding and Staff Course w Joint Services Commanding and Staff College w Akademii Obrony Wielkiej Brytanii w Shrivenham (2010), National Security Program w Canadian Forces Colege w Toronto (2019).

Po ukończeniu szkoły oficerskiej pełnił funkcję dowódcy plutonu, a następnie kompanii zmechanizowanej w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie (1997-2002). Po ukończeniu studiów w Akademii Obrony Narodowej pełnił stanowisko oficera operacyjnego, oficera łącznikowego-tłumacza oraz zastępcy szefa sztabu brygady w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu  (2005-2010). W ramach II Zmiany Polskiego Kontyngentu w Afganistanie pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu Polskiej Grupy Bojowej. Za służbę w ramach II zmiany PKW odznaczony przez stronę amerykańską Bronze Star Medal – Gwiazdą Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. W latach 2010-2014 dowodził 24. batalionem ułanów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, ponadto dowodził zgrupowaniem bojowym „Alfa” w ramach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Za umiejętne i skuteczne dowodzenie jednostką bojową w trakcie działań bojowych, podczas użycia SZ RP poza granicami państwa, odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego (2013). Od 2015 roku pełnił służbę na stanowisku szefa szkolenia 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu i Szefa Oddziału Operacyjnego-Zastepcy Szefa Zarządu Operacyjnego J3 w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sil Zbrojnych. W lipcu 2019 wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu 18 Dywizji Zmechanizowanej, które sprawował do chwili obecnej nominacji.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Tatoo

  Niby RODO a takie informacje do eteru ? Myślałem że takie sprawy są ważne dla bezpieczeństwa państwa, kto, gdzie, kim,...zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

  1. Marjan

   W sumie masz rację.

  2. Marjan

   W sumie masz rację

 2. Jesień98 /99

  Płk Górowski był moim dowódcą kompani w Braniewie w 1999r,wtedy jeszcze Ppor.Pozytywny człowiek na właściwym miejscu.

 3. Borowa

  Super.Moze wreszcie wojsko służby przygotowawczej dostanie pierwszy ciepły posiłek od tygodnia...Wojsko dokarmiane jak kaczki .Na sucho i do popicia kiełbasy woda gazowana...Al(śniadanie obiad kolacja )ale bezpieczeństwo żywnościowe zapewnione na wysokim poziomie..

 4. Gort

  Czekam aż ta brygada oprócz oficerów otrzyma batalion piechoty zmechanizowanej na ciężkich BWP oraz nowoczesne wdparcie artylerii oraz rozbudowę saperów i OPL. Ta jednostka jest na pierwszej linii.

  1. Pi...

   Pierwszej linii czego...bo niezbyt rozumiem... jak wynika z polityki MON...to WOT... jest na tej najważniejszej linii... A operacyjne?... dadzą radę... leopard jak taxi...albo stałe stanowiska artylerii...bo się daje przecież ad tak przerzucić sprawnej armaty do sprawnego wozu... no ale może się mylę...tyle że jak ostatnio obserwowałem przejazd czerwonych beretów w starym honkerze to mi ręce opadły...a przecież to jest ta najważniejsza część armii...to gdzie ta kasa idzie... wygląda na to że nie jest tak wesoło...W Wesołej też...ale jeśli nowy d-ca brygady ma przebicie i trochę pomysłu to może coś się uda i oby... pozdrawiam normalnie i zdrowo myślących

  2. Rob

   Znaczy żandarmów w honkerze widziałeś?

 5. men

  Muszę przyznać że WRESZCIE doczekałem się że awansem jest przejście ze stanowiska szefa sztabu (jak by nie było Dywizji) na Dowódcę Brygady, dowodzenie powinno być domeną NAJLEPSZYCH i traktowane jako najwyższe WYRÓŻNIENIE!!

 6. Ech

  Czyli nasteny krok to general brygady..

 7. prastarzec

  Właściwy człowiek na właściwym stanowisku

 8. JW 3510

  Pamiętam Pana Pułkownika z czasów mojej służby w Braniewie. Bardzo pozytywny człowiek. Pozdrawiam i życzę samych sukcesów w dowodzeniu tak dużym oddziałem.

 9. Leopardzik

  Leopardy na pastwisku pod namitoem drugą zimę To jaka jest sprawność bojowa?

  1. asd

   To wiedzą tylko mechanicy jednostki:) Natomiast skala niegospodarności - brak garaży, a moim zdaniem to bunkry powinny być garażami - jest po prostu przerażająca. Wiem, że sprzęt wojskowy jest inny niż gówno jakie sprzedaje się ludziom obecnie i nazywa to "samochodami" - niezłe z nich zgrywusy swoją drogą, że tak to nazywają - ale 2 lata pod chmurką to chyba tylko na W124 nie robi wrażenia.

Reklama