Reklama

Siły zbrojne

Nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla czołgistów pod Poznaniem

Autor. Jacek Raubo/Defence24.pl

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu powstanie duży i nowoczesny ośrodek szkolenia wojsk pancernych.

Na poligonie wojskowym w Biedrusku pod Poznaniem, który jest częścią poznańskiego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, powstanie duży ośrodek szkoleniowy dla wojsk pancernych. W przeciągu najbliższych kilku lat ma zostać rozbudowana infrastruktura szkoleniowa, aby w CSWL można było prowadzić szkolenie załóg czołgów M1A1FEP i M1A2SEPv3 Abrams oraz K2GF i K2PL Black Panther.

Reklama

W ramach inwestycji przewidziano budowę bloku szkoleniowego wyposażonego w nowoczesne symulatory, nowy zespół garażowo-remontowy oraz nową bazę koszarową, która pomieści około 250 żołnierzy.

Czytaj też

Inwestycje w infrastrukturę CSWL i poligon Biedrusko są bardzo ważne dla Sił Zbrojnych RP. Zaletą jest bliskość poligonu Biedrusko i Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu. W przyszłości serwisowane w WZM czołgi M1 i K2, a z czasem także produkowane w stolicy Wielkopolski czołgi K2PL, będą mogły być testowane na tamtejszym poligonie.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. rwd

  O kompromitacji Abramsów na Ukrainie jakoś cicho a szkoda bo sprawa jest poważna. Napisałem trochę prawdy o Abramsach ale nie przeszło, może za dużo.

 2. rwd

  Głównym wrogiem czołgu nie jest inny czołg tylko dron ale do naszych pancerniaków jeszcze to nie dotarło.

  1. Monkey

   rwd: Też mnie to trochę martwi bo nawet ostatnie wieści dotyczące strat sprzętu zachodniej proweniencji (zwłaszcza czołgów) brzmią dość pesymistycznie. Miejmy nadzieję, iż zmiany zostaną szybko zaimplementowane. Bo nie jest żadnym pocieszeniem fakt iż Rosjanie i Ukraińcy też nie do końca radzą sobie z problemem dronizacji pola walki.

  2. Krzysztof33

   raczej ppk, masz nieaktualne informacje

  3. Radek B.

   Tam gdzie istnieje przeciwdziałanie, drony nie mają możliwości działania !

 3. Rybak

  Dwa lata po podjęciu decyzji o zakupie czołgów podjęto decyzję o budowie ośrodka szkolenia?! Podobno za 2-3 lata Rosja będzie gotowa do kolejnej wojny, a my dopiero podejmujemy decyzję. Tak poważnie traktuje się ewentualne zagrożenie.

 4. Dudley

  To może powinni przy okazji zorganizować podział "agresorów" na bazie WOT? Wotowcy szkolili by się w atakowaniu celów pancernych w trybie BVLOS i za pomocą Jevelinów, a pancerniacy w obronie. Obu stronom wyszło by to na dobre.

  1. Monkey

   @Dudley: Oby tak się stało. A takie ćwiczenia oczywiście byłyby prowadzone na podstawie doświadczeń z Ukrainy.

Reklama