Reklama

Siły zbrojne

Nowi polscy generałowie w dowództwach NATO, nowy dowódca 21 BSP

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Gen. bryg. Zenon Brzuszko zostanie polskim przedstawicielem przy najwyższym dowództwie NATO w Europie, gen. bryg. Stanisław Kaczyński będzie odpowiadał za wsparcie w sztabie dowództwa sił lądowych NATO, zaś płk Dariusz Lewandowski obejmie stanowisko dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W piątek oficerowie odebrali nominacje od szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Zgodnie z decyzją ministra gen. bryg. Zenon Brzuszko został wyznaczony na stanowisko polskiego narodowego przedstawiciela wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie (ang. Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE). To najwyższe dowództwo Sojuszu Północnoatlantyckiego do spraw operacji. Znajduje się w Mons w Belgii. Przedstawicielstwo przy SHAPE to komórka łącznikowa, jej szef podlega szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W pierwszej dekadzie po wejściu do NATO przedstawicielami Polski byli generałowie, następnie stanowisko to zajmowali pułkownicy. Ostatnio, od jesieni 2015 r. szefem placówki był płk Wojciech Ozga.

Gen. Brzuszko od września 2016 r. do września 2018 r. dowodził polsko-litewsko-ukraińską brygadą (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie. Wcześniej był m.in. dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Uczestniczył w misjach w Iraku, Kosowie i Afganistanie.

Szef MON zdecydował również, że gen. bryg. Stanisław Kaczyński obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze w Turcji. Kaczyński będzie kierował zarządem, który zapewnia wszechstronną analizę aspektów dotyczących wsparcia (w obszarze personalnym, logistycznym, łączności oraz planowania rzeczowego) dla szefa sztabu dowództwa oraz będzie pełnił funkcję doradczą. Przed kilkoma laty na tym stanowisku służył już inny Polak, gen. bryg. Bogdan Tworkowski.

Gen. Kaczyński w piątek pożegnał się z dowództwem 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Białobrzegach, gdzie od lipca 2017 r. był zastępcą dowódcy i szefem sztabu. Bezpośrednio przed objęciem tego stanowiska przez trzy lata dowodził 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, z którą był związany przez sporą część kariery. Służył w polskich kontyngentach wojskowych w Afganistanie, Iraku oraz Bośni i Hercegowinie.

Generałowie Brzuszko i Kaczyński obejmą nowe stanowiska 21 stycznia. Natomiast 4 lutego nowym dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zostanie płk Dariusz Lewandowski. Tę nominację szef MON również wręczył w piątek.

Płk Lewandowski od dwóch lat dowodzi 34 Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Ma też na koncie praktykę jako zastępca dowódcy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz szef szkolenia 16 DZ, a także służbę w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Sztabie Generalnym WP.

W wydanym w piątek komunikacie MON nie poinformowało o przyszłości gen. bryg. Ryszarda Pietrasa, który dowodzi 21 BSP od kwietnia 2017 r., a więc nie ma jeszcze pełnej kadencji. Niemniej, w tym okresie zarówno brygada, jak i jej dowódca byli niejednokrotnie wyróżniani.

W przyszłości 21 BSP, która obecnie jest jednostką samodzielną, ma wejść w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, której sztab od ubiegłego roku powstaje w Siedlcach.

Reklama

Komentarze

    Reklama