Reklama

Siły zbrojne

Nowi dowódcy Centrum Operacji Lądowych i Inspektoratu Wsparcia

Fot. MON
Fot. MON

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mianował nowych szefów Centrum Operacji Lądowych — Dowództwa Komponentu Lądowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Lądowych został wyznaczony gen. dyw. Stanisław Czosnek, który dotąd pełnił funkcję zastępcy dowódcy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z kolei na stanowisko szefa Inspektoratu Wsparcia mianowano gen. bryg. Artur Kępczyńskiego, który dotąd pełnił funkcję zastępcy szefa tej instytucji oraz szefa logistyki. Decyzje te wchodzą w życie z dniem 2 listopada br.

Generał dywizji Stanisław Czosnek w 1986 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, a po jej ukończeniu służył w 5. Brygadzie Wojsk Obrony Wewnętrznej, gdzie zajmował stanowiska dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii. Od 1989 roku służył w 5 pułku strzelców podhalańskich, na stanowiskach dowódcy kompanii, a następnie szefa sztabu batalionu piechoty zmotoryzowanej oraz dowódcy batalionu piechoty zmotoryzowanej. W 1992 roku kształcił się we francuskiej Szkole Sztabu. W latach 1993 – 94 pełnił obowiązki szefa sztabu w 5 pułku dowodzenia, skąd został skierowany do Akademii Obrony Narodowej. W 1994 roku po ukończeniu dwuletnich studiów dowódczo – sztabowych, został wyznaczony na stanowisko starszego oficera wydziału, w Krakowskim Okręgu Wojskowym. Następnie od 1999 roku pełnił obowiązki starszego oficera wydziału w Korpusie Powietrzno Desantowym. W 2001 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego, na stanowiskach specjalisty szefa wydziału oraz szefa oddziału.

W 2011 roku rozpoczął podyplomowe studia polityki obronnej, na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Pekinie (Chiny). W 2013 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 1 Brygady Pancernej w Wesołej. W 2014 roku w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu, pełnił obowiązki zastępcy dowódcy - grupa zastępcy dowódcy regionu wschodniego ISAF. W dniu 8 grudnia 2016 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy dywizji – szefa sztabu dywizji w Dowództwie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Z dniem 15 lutego 2017 roku wyznaczony został na stanowisko Dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Generał dywizji Stanisław Czosnek odznaczony został Gwiazdą Afganistanu, Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Srebrnym medalem za Długoletnią Służbę. Z dniem 20 marca 2020 roku wyznaczony został na stanowisko zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. bryg. Artur Kępczyński w 1990 roku ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Samochodową w Pile oraz w 1992 roku Wojskową Akademię Techniczną. Następnie rozpoczął służbę w 8 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie jako dowódca plutonu i pełnił ją na różnych stanowiskach dowódczych i dydaktycznych do 2001 r. (ostatnie to starszy wykładowca). W latach 1997-98 r. pełnił służbę w PKW UNIFIL Liban (dwa mandaty) w batalionie logistycznym (POLLOG). W 2001 r. został wyznaczony na stanowisko starszego oficera ds. transportu w Połączonym Dowództwie NATO w Heidelbergu (JHQ Cent, Niemcy), gdzie pełnił służbę przez kolejne trzy lata. W ramach zajmowanego tam stanowiska w 2003 r. został skierowany na pół roku do służby w Regionalnym Dowództwie NATO w Neapolu (AFSOUTH, Włochy) z zadaniem koordynacji zabezpieczenia logistycznego operacji NATO na Bałkanach w Regionalnym Centrum Operacyjnym (ROC AFSOUTH).

Po powrocie do kraju w 2004 roku został skierowany do służby w Dowództwie Wojsk Lądowych na stanowisku starszego specjalisty Oddziału HNS. W 2007 r. został służbowo przeniesiony do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy na stanowisko szefa wydziału HNS. W latach 2008-2009 pełnił służbę w J4 Dowództwa Operacji Unii Europejskiej EUFOR Tchad/RCA. Z dniem 17.08.2009 r. został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Zabezpieczenia Funkcji Państwa Gospodarza (PŁK) w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W 2011 roku został przeniesiony służbowo do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych na stanowisko szefa Oddziału Interoperacyjności Logistycznej i HNS. W 2015 roku objął stanowisko zastępcy Szefa Logistyki IWsp SZ. W 2018 roku czasowo pełnił obowiązki zastępcy Szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – Szefa Logistyki.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. cegiel

    W roku 2009 nie istniało Dowództwo POW !!! bo nie było już Okręgów Wojskowych.

  2. Kaktus

    IWspSZ nie podlega już od jakiegoś czasu pod DGRSZ. Proponuję update'ować swoje dane. :)

Reklama