Siły zbrojne
Nowelizacja ustawy pragmatycznej przyjęta jednomyślnie
W środę 28 sierpnia br. Sejmowa Komisja Obrony Narodowej przyjęła jednomyślnie sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej pracującej nad zmianami w ustawie o służbie żołnierzy zawodowych. Przyjęte poprawki wprowadzają blisko 70 zmian do tzw. ustawy pragmatycznej.
W posiedzeniu uczestniczyli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej oraz przedstawiciele resortu obrony.
Poseł sprawozdawca i przewodniczący podkomisji Mariusz A. Kamiński podkreślił, że podkomisja wprowadziła m.in. doprecyzowanie przepisów dot. sprawności fizycznej - poprzez poddanie żołnierzy rocznemu sprawdzianowi ze sprawności fizycznej w całym roku kalendarzowym i wyeliminowanie zwolnienia z zaliczenia sprawności fizycznej z przyczyn służbowych, a także pierwszeństwa przyjęcia do szkół podoficerskich szeregowych zawodowych po pełnieniu przez nich służby przez 5 lat.
W trakcie posiedzenia przyjęto również poprawkę umożliwiającą ministrowi obrony narodowej mianowanie na wyższy stopień wojskowy lub zmianę stanowiska żołnierza, który dokonał czynu o charakterze bohaterskim w obronie prawa, nietykalności granic państwa, życia i mienia obywateli, z narażeniem własnego życia i zdrowia. W obecnym stanie prawnym istnieje jedynie możliwość awansowania żołnierza wyłącznie pośmiertnie.
Przedstawiciele Ministerstwa Obrony zaproponowali również, aby uregulować sprawę tzw. martwych stopni wojskowych, nie tylko w odniesieniu do żołnierzy zawodowych w służbie czynnej, ale również w odniesieniu do 19 tys. żołnierzy będących poza służbą zawodową, a posiadających stopnie wojskowe nie występujące obecnie w polskiej armii. MON zaproponowało, aby nadać tym żołnierzom stopnie wyższe - realnie istniejące w Wojsku Polskim. W obecnym stanie prawnym armia mogłaby - w przypadku zgłoszenia się danej osoby - nadać jedynie niższy stopień wojskowy. Poprawka ta została również przyjęta.
Jak podkreślił wiceminister Mroczek powyższa zmiana nie niesie za sobą jakichkolwiek kosztów finansowych, ponieważ "liczy się stopień i uposażenie w dniu odejścia".
W trakcie posiedzenia Komisja Obrony pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt ustawy zakładający zmianę zasady ustalania wysokości uposażenia m.in. funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz żołnierzy zawodowych należnego w okresie choroby.
mon.gov.pl