Reklama

Siły zbrojne

Nowe mundury dla czołgistów

Fot. plut. Bartek Staszewski, szer. Adrian Staszewski
Fot. plut. Bartek Staszewski, szer. Adrian Staszewski

3 Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie poinformowała o udzieleniu zamówienia w ramach przetargu na specjalistyczne elementy umundurowania i wyekwipowania dla czołgistów.

Cały przetarg, który jest realizowany w ramach procedury otwartej, podzielono na trzy zadania (z dodatkowymi opcjami), które dotyczą: ubrania czołgisty warsztatowca, kurtki zimowej czołgisty wzór 2010 i kombinezonu czołgisty wzór 2010.

W ramach pierwszego zadania planowane jest pozyskanie łącznie 20 954 kompletów ubrań czołgisty warsztatowca (a w tym 8 630 kompletów w 2020 roku, 6 162 kompletów w 2021 roku i 6 162 kompletów w 2022 roku w trzech różnych wariantach realizacji). Dodatkowo prawo opcji zawiera pozyskanie łącznie do 4100 kompletów ubrań czołgisty warsztatowca (a w tym 1 700 kompletów w 2020 roku, do 1 200 kompletów w 2021 roku i do 1 200 kompletów w 2022 roku).

W ramach drugiego zadania planowane jest pozyskanie łącznie 10 000 egzemplarzy kurtek zimowych czołgisty wzór 2010 (a w tym 5 000 egzemplarzy w 2020 roku i 5 000 egzemplarzy w 2021 roku w trzech różnych wariantach realizacji). Dodatkowo prawo opcji zawiera pozyskanie łącznie do 3000 kurtek zimowych czołgisty wzór 2010 (a w tym do 1 500 sztuk w 2020 roku i do 1 500 sztuk w 2021 roku). 

W ramach trzeciego zadania planowane jest pozyskanie łącznie 13 042 egzemplarzy kombinezonów czołgisty wzór 2010 (a w tym 6 042 egzemplarzy w 2020 roku i 7 000 egzemplarzy w 2021 roku w trzech różnych wariantach realizacji). Dodatkowo prawo opcji zawiera pozyskanie łącznie do 3100 egzemplarzy kombinezonów czołgisty wzór 2010 (a w tym do 1 800 egzemplarzy w 2020 roku i do 2 100 egzemplarzy w 2021 roku).

Termin składania ofert upłynął 6 maja br., po czym nastąpiło ich otwarcie i ocena, a następnie rozstrzygnięcie poszczególnych zadań w tym przetargu. Do oceny ofert złożonych we wszystkich czterech zadaniach posłużyły następujące kryteria: cena (waga 60), gwarancja (waga 20) i termin wykonania (waga 20). Realizacja zawartych następnie zamówień ma zostać wykonana w wyznaczonych w trzech różnych wariantach terminach (do 30 czerwca i 30 września 2020 roku, do 31 marca i 30 czerwca 2021 roku oraz 30 czerwca i 30 września 2020 roku) w zależności od konkretnego zadania.

W ramach pierwszego zadania kontrakt o wartości ok. 9,773 mln zł zostało podpisany z grupą wykonawców w postaci spółki Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Cheman Anna Rogozińska oraz Spółdzielnia Inwalidów Elremet. W ramach drugiego zadania kontrakt o wartości ok. 9 984 mln zł otrzymała spółka Spółdzielnia Inwalidów Elremet. W ramach trzeciego zadania kontrakt o wartości ok. 20 957 mln zł otrzymała spółka Arlen S.A.

Reklama

Komentarze (16)

 1. GieTek

  Nasza armia rośnie w siłę w oszołamiającym tempie.

 2. Slayer

  Tylko czołgów z prawdziwego zdarzenia brak

  1. Stalker

   Kupią zlom za 1 euro a później modernizacja za miliard euro, oczywiście nie w polsce

  2. Oficer czołgista.

   Co prawda to prawda.

  3. Pam Grzegorz

   A ile kosztował sam remont teciaków? Niewiele mniej, niż realna modernizacja sprzęty, który nawet nie zmodernizowany o niebo lepszy od teciaków. Nie stać Cię na samochód, to nie kupuj i nie płacz ile kosztuje OC i paliwo ;)

 3. Xd

  Zamiast nowe czołgi, kupują nowe ciuchy bo tak taniej. Tylko niech szyją z kewlaru.

  1. Chris

   Czyli czołgiści mają tam siedzieć na golasa?

  2. Otaki

   1 czołg umundurowanie na wielele lat dla całej armii, jeździłem tymi konserwami i człowiek jest mniej ważny od konserwy, zapewnia to system popz, który zabija załogę w 3 sekundy od wykrycia ognia wewnątrz

 4. ito

  Czy nienasiąkalność smarami/paliwem, również po praniu, jest ujęta w charakterystyce produktu? I jaki czas niezapalności w temperaturze płonącego paliwa obejmuje gwarancja? Bo warunki przetargu to praktycznie tylko cena, gwarancja i termin.

  1. ktos

   O ile wiem zamowienia publiczne maja to do siebie ze mozna je przeczytac siedzac w domu na kanapie. Zamiast pytac sie nie wiadomo kogo na forum zadaj sobie ten trud... znajdz to zamowienie i sobie sam przeczytaj.

  2. Wachmistrz Soroka

   To o co pytasz zawiera określony wzór czyli wz 2010 tam producent (jaki by nie wygrał przetargu) ma określone z czego i o jakim kroju ma uszyć mundur. Cieszy mnie fakt że szyje Elremet i Arlen bo moim zdaniem szyją całkiem nieźle i robią to w Polsce. A nie jest to takie oczywiste, bo niektóre armie zachodnie mają szyte mundury np. w Chinach. Pozdrawiam.

 5. Żunia

  Cyferki podane i ruscy wiedzą już ilu mamy czołgistów, bo ilość naszych czołgów szybko można było policzyć

 6. Piotrek

  Super. Czy piechota otrzyma nowe umundurowanie wraz z "Tytanem"? Jesli tak to jestem bardzo ciekawy jak bedzie wygladal nowy wzor i z jakich materialow beda mundury. Buty i tak najwazniejsze ;)

  1. Real

   Dostaną garnki i ochraniacze na łokcie do roweru

 7. robol

  jeśli armia za obecnej władzy organizuje przetarg, to najpewniej czołgiści nauczą się cerować, nim dostaną nówki sztuki z fabryki.

  1. Jacek

   Obecna władza musi zorganizować przetarg bo poprzednia zostawiła puste magazyny. <Już za Antoniego wyszło że rezerwy nie ma w co ubrać. Brawo wy.

  2. Adam

   Te magazyny obecna władza przejeła 5 lat temu!. Myśl Jacek, myśl to nie boli.

  3. On

   Ta za,wina Tuska jak zawsze

 8. Sucholski.

  Polski NUMEX, po co przepłacać za Gorej-teks jak my tu w Polsce mamy materiały spełniające każdą normę polskich norm obronnych. WOBSM już o to zadbał.

 9. kj1981

  A czy te kombinezony będą choćby z niepalnego nomexu? Czy znów kupią jakieś bieda-wyposażenie?

 10. Leopard2a7 a nie bieda Leo2PL

  Teraz to czołgości czekają na nowe czołgi a nie na odmalowane trupy T-72 i bieda modernizację Leoparda która utknęła :)

  1. Sternik

   Trupy nie zostaną odmalowane tylko przywrócone do sprawności. Wolisz mieć niejeżdżący złom czy jeżdżący złom? Bo ja wolę jeżdżący. A co do 2PL to już się odetkali.

 11. Pim

  A co z "Gustlikami" ? Dalej wiernie służą ojczyźnie?

 12. Orczyc

  Przyznam szczerze poraziła mnie ta informacja. Jej znaczenie i strategiczne konsekwencje. Nie jestem zdolny ogarnąć konsekwencji jakie poniesie współczesne pole walki. Będą ogromne, to oczywiste. ....... A czołgu polskiego jak niema, tak niema.

 13. As

  Jak w Misiu. Miała być modernizacja i jest. Taka na miarę naszych możliwości.

 14. adamus

  Czy te mundury będą odpowiednikami pod względem parametrów rosyjskich 6b15 kowboj? Mam nadzieję, że tak.

 15. ccc

  A kiedy czołgi przystające do rzeczywistości dla czołgistów ?

 16. gustlik

  powinni mieć obowiązkowo na ukompletowaniu odblaskowe kamizelki, bo jak jeden czołg zgubi koło i czołgista w nocy bedzie szukał to żeby go drugi czołg nie przejechał

Reklama