Reklama

Siły zbrojne

Nowe Bieliki wylądowały w Dęblinie

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. por. Ewa Złotnicka/4 SLSZ
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. por. Ewa Złotnicka/4 SLSZ

Na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wylądował nowy  samolot szkolny M-346 Bielik o numerze bocznym 7710. Dołączył on do ośmiu samolotów z pierwotnego zamówienia, a także do pierwszej z dokupionych w 2018 r. maszyn o numerze 7709, która pojawiła się w Polsce kilka dni wcześniej.

W ten sposób w Polsce znalazło się już 10 samolotów szkolenia zaawansowanego zmówionych we włoskiej firmie Leonardo. Samoloty zostały dostarczone zgodnie z ustalonym harmonogramem, który przewidywał dostawę czterech do końca października 2020 roku. Aby w pełni wywiązać się ze zobowiązania Włosi mają na dostarczenie kolejnych dwóch maszyn jeszcze 11 dni.

Polska podpisała kontrakt na osiem samolotów M-346 jeszcze w lutym 2014 roku. Ostatnie z nich zostały dostarczone w październiku 2017 roku. Wkrótce potem rozpoczęły się negocjacje między MON a firmą Leonardo ws. zakupu kolejnych czterech maszyn, właśnie tych, z których dwa pierwsze dotarły teraz do Dęblina.

Stosowana umowa została podpisana w marcu 2018 roku i zawierała zamówienie na cztery samoloty wraz z symulatorami (Simulation Based Training) za 600 mln PLN. Przewidziano także opcję na jeszcze cztery samoloty z wyposażeniem, która została wykorzystana w grudniu 2018 r., zwiększając zamówienie do ośmiu maszyn (za łączną kwotę 1,275 mld zł brutto), a ich docelową liczbę do 16. Ostatnie Bieliki mają zostać dostarczone do końca października roku 2022. Wszystkie samoloty należą do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama