Reklama

Siły zbrojne

Nowa Zelandia odbiera pierwsze Bushmastery

Autor. Siły Zbrojne Nowej Zelandii.

Siły Zbrojne Nowej Zelandii (New Zealand Defence Force - NZDF) odebrała pierwszą partię zamówionych pojazdów minoodpornych (MRAP) Bushmaster liczącą 18 egzemplarzy. Docelowo armia tego kraju ma posiadać 43 egzemplarze.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zamawiane Bushmastery mają pozwolić na zastąpienie opancerzonych wariantów wozów Pinzgauer, zapewniając wyższy poziom ochrony przewożonym żołnierzom. Zwiększa się także interoperacyjność jednostek nowozelandzkich np. z australijskimi, które również korzystają podczas wykonywania swoich misji z Bushmasterów. Niedawno Australia zamówiła dodatkowe 78 sztuk w celu częściowego uzupełnienia wozów przekazanych Ukrainie.

"Przybycie floty Bushmasterów oznacza znaczący wzrost zdolności i ochrony personelu sił obronnych oraz kamień milowy w historycznej inwestycji rządu w nasz system obronny" – powiedział tamtejszy minister obrony Andrew Little. "Pojazdy Bushmaster przewożą więcej żołnierzy niż opancerzony Pinzgauer i zapewniają personelowi lepszą ochronę przeciwwybuchową i balistyczną" - kontynuował.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

"Nasi żołnierze działają w różnych trudnych sytuacjach. Bushmastery to wielozadaniowe pojazdy, które zwiększą ich zdolność do pomocy społecznościom w Nowej Zelandii, na Pacyfiku i za granicą – niezależnie od tego, czy biorą udział w misjach pokojowych i bezpieczeństwa, poszukiwaniach i ratownictwie, czy też w operacjach związanych z klęskami żywiołowymi."- powiedział minister obrony Andrew Little.

"Te Bushmastery zostały zaprojektowane specjalnie do naszego użytku. Występują w pięciu różnych wariantach do wykonywania szeregu zadań, jako wozy łącznościowe, mobilne centra dowodzenia, transportery opancerzone i karetki pogotowia. Pozostałe pojazdy Bushmaster będą przybywać partiami przez cały 2023 rok. Są one testowane i certyfikowane do użytku w obozie wojskowym Trentham, zanim zostaną wysłane do baz macierzystych"- kontynuował.

Bushmaster to pojazd minoodporny (MRAP) produkowany przez firmę Thales Australia, wdrożony do produkcji w 1997 roku. Pancerz pojazdu zapewnia ochronę przed standardową amunicją strzelecką kal. do 7,62 mm, odłamkami granatu moździerzowego w kalibrze do 81 mm, minami Claymore, a przy dodatkowym opancerzeniu zapewnia ochronę przed amunicją przeciwpancerną do 7,62 mm. Masa pojazdu wynosi 12 ton, wóz wyposażony jest w silnik Caterpillar 3126E o mocy 300 KM. Pojazd ten przewozi dziewięciu żołnierzy z maksymalną prędkością 100 km/h, a jego zasięg wynosi 800 km. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m.in. podczas wojny w Afganistanie. Obecnie znajdują się na stanie sił zbrojnych takich krajów jak . Australia, Indonezja, Japonia, Wielka Brytania czy Holandia.

Czytaj też

Autor. Siły Zbrojne Nowej Zelandii
Reklama

Komentarze

    Reklama