Reklama

Siły zbrojne

Norwegia zwiększa budżet obronny. „Zakupy wozów bojowych, wzmocnienie wywiadu”

Norwegia prowadzi program modernizacji i zakupów BWP CV-90. Na zdjęciu pojazd przed modernizacją w Polsce, na ćwiczeniu Noble Jump. Fot. SHAPE NATO/flickr
Norwegia prowadzi program modernizacji i zakupów BWP CV-90. Na zdjęciu pojazd przed modernizacją w Polsce, na ćwiczeniu Noble Jump. Fot. SHAPE NATO/flickr

Władze Norwegii opublikowały projekt budżetu na 2016 rok, zakładający wzrost realnych wydatków na obronę narodową o prawie 10%. Dodatkowe fundusze mają posłużyć na zakupy myśliwców wielozadaniowych F-35, a także wzmocnienie wywiadu wojskowego.

Wydatki obronne Norwegii mają wynieść w 2016 roku zgodnie z projektem budżetu 49,066 mld koron (ok. 6,068 mld USD), co stanowi realny wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 4,29 mld koron norweskich. Realizacja planowanego budżetu umożliwiłaby zwiększenie udziału wydatków obronnych w produkcie narodowym brutto do poziomu 1,54%.

Dodatkowe finansowanie zostanie przeznaczone między innymi na zakupy myśliwców wielozadaniowych F-35. Jednocześnie jednak Oslo planuje alokowanie większych środków na bieżące potrzeby, jak np. funkcjonowanie służb wywiadu wojskowego, patrole okrętów podwodnych (w tym na Dalekiej Północy) oraz samoloty patrolowe P-3C Orion.

Oslo zamierza pozyskać łącznie 52 myśliwce F-35, które zostaną wyposażone m.in. w pociski manewrujące typu JSM opracowane przez Kongsberg, w celu zastąpienia obecnie używanych F-16. Obecnie trwają prace nad dostosowaniem do ich wykorzystania bazy lotniczej Ørland. Siły zbrojne realizują inne programy, w tym zakupy i modernizację BWP CV-90. Proponuje się również zakup 320 lekkich pojazdów dla Gwardii Narodowej (obrony terytorialnej) za 527 mln koron norweskich.

Minister obrony Norwegii Ine Eriksen Søreide poinformowała, że zwiększenie wydatków jest związane z dążeniem do wzmocnienia zdolności operacyjnych sił zbrojnych, zarówno w celu zapewnienia zdolności do obrony kraju, jak i wypełniania zobowiązań wobec NATO.

1 października w Norwegii opublikowano Strategiczny Przegląd Wojskowy, wskazujący na konieczność zwiększenia wydatków obronnych w celu zachowania i zwiększenia podstawowych zdolności operacyjnych. W opracowaniu zwrócono uwagę, że obecny poziom budżetu nie jest wystarczający nawet do utrzymywania obecnej infrastruktury. Decyzja o zwiększeniu wydatków świadczy więc o dążeniu do realizacji głównych założeń przeglądu obronnego.

Reklama

Komentarze (3)

 1. panzer-division

  Nie gorączkujcie się tak, zapomnieliście, że Norwegia to jeden z najbogatszych krajów Europy, który posiada i eksploatuje od lat, ogromne złoża ropy. Bogaty może znacznie więcej niż kraj który znalazł się wśród zwycięzców IIWŚ, ale trafił na pół wieku pod okupację rosyjską. Zlaicyzowany kraj protestancki może więcej niż kolonia Watykanu o skłonnościach do socjalistycznej "równości społecznej".

 2. Ukryta opcja nierosyjska

  6 mld USD = 52 F-35 10 mld USD = emerytury + 100 generałów + modernizacja 18 SU-22 Dziwne??

  1. bolo

   Ale tylko 50 czołgów i 200 BWP. Armia 30 tys.

  2. ciekawy

   tak jak prześwietla nas Urzad skarbowy z kazdej złotówki tak powinnien prześwietlać wydatki na Armie. Gdzie jest ABW ???

 3. olooo

  Nie wiem dlaczego nie można kupić licencji na produkcje BWP i wprowadzać je na uzbrojenie WP ? Przecież z tego Borsuka na bank nic nie wyjdzie a bedziemy 10 lat w plecy i kupe kasy zmarnowanej :)

  1. AS

   My to wiemy że nic z tego nie będzie w monie wiedzą i w zakładach wiedzą ale będzie kasa na projekty , poprawki itd a potem kupią licencję - ktoś powinien tam zrobić porządek ale nie widzę takiej partii bo za pisu będzie jeszcze gorzej wszak Gowin już zaznaczył że wszystko możemy sami wyprodukować.

Reklama