Reklama

Siły zbrojne

Nieudane lądowanie F-35C na lotniskowcu

Autor. US Navy

Siedmiu żołnierzy zostało rannych podczas nieudanego lądowania samolotu F-35 na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Jak podała w poniedziałek marynarka wojenna USA, pilot bezpiecznie katapultował się z maszyny.

Reklama

F-35C Lightning II próbował wylądować na USS Carl Vinson podczas rutynowej misji - wynika z komunikatu amerykańskiej marynarki wojennej.

Reklama

Trzech rannych żołnierzy zostało przetransportowanych do stolicy Filipin, Manili, pozostali są leczeni na pokładzie lotniskowca, a ich stan oceniono jako stabilny. Pilot jest również w stanie stabilnym.

Czytaj też

Lotniskowce USS Carl Vinson i USS Abraham Lincoln wraz ze swymi grupami bojowymi rozpoczęły w niedzielę manewry na Morzu Południowochińskim.

Reklama

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów w relacjach Chin z sąsiadami i USA. Waszyngton oskarża Pekin o militaryzację tego akwenu i zastraszanie innych stolic regionu, by pozbawić je dostępu do należnych im zasobów.

Chiny uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. pielgrzym

  Niech Polska pozyska z Hiszpani lub Włoch lekki lotniskowiec z zastrzeżeniem by mogły by startować z niego samoloty f-35 lub śmigłowce szturmowe czy transportowe koszt około 500mln.euro.

 2. RifRaf

  Sir Davien co tak cichutko?

  1. drchaos

   W ubiegłym rku wybudowaliście 7 samolotów ! Słownie "siedem". Więc nie pajacuj.

  2. Hrabia Monte Christo

   RifRaf@ to Ty produkujesz samoloty? A jeżeli to prawda i faktycznie w ciągu roku "wyprodukowałeś" 7 sztuk to naprawdę duże, a może nawet wspaniałe osiągnięcie. A tak na marginesie - te "wyprodukowane" zostały oblatane czy nie? Pytam bo jeżeli to prawda to wielki szacunek gdyż np. tak wielkie i potężne "renomowane" biuro Antonowa w ub. roku nie wyprodukowało żadnego egzemplarza, który wzniósłby się w powietrze (podobnie zresztą jak w ostatnich kilku latach") więc zastanawiam się jak daleko może sięgać "pajacowanie" tutejszych pantofelków?

 3. Sailor

  Wypadki się zdarzają. Tak na marginesie taka informacja dla ruskich trolli. Gdyby wasze lotnictwo latało tyle co Amerykanie to mając na uwadze jego stan już dawno nie mielibyście ani jednego samolotu.

 4. Bryxx

  No cóż, powtórka z F-104 w pełnej krasie. Jak najszybciej wycofać się z poronionego zakupu tych lata...... tzn. spadających cegieł z niedorobiona awionika i kupić prawdziwe myśliwce. Nam natychmiast potrzeba rasowych myśliwców OPL wszelkiego typu i kupę broni ppanc. A nie niedorobionych cegieł i grzęznących na naszych polach celów dla śmigłowców.

  1. Valdore

   Bryxxiu jak widac przyszly nowe wytyczne z Olgino ze taki jazgot podniosłes:)) Ale po pierwsze F-35 to dalej najbezpieczniejszy samolot swiata, po drugie ile mozna powtarzać że nikt Rosji neima zamiaru sprzedawać F-35, a że wasze T-72/80/90 grzęzna co chwila to wiadomo od dawna:)

  2. nico

   Kacap?

  3. RifRaf

   Przyszedl Sir Davien i sie wypowiedzial o niczym.

 5. Monkey

  Orzeł wylondował... Ale co tam, jest jeszcze kilkaset conajmniej w słuzbie. Dopracowuja ten projekt (JSF) i dopracować nie mogą. Tak samo jak Zumwalt, LCS.

 6. x95

  Ciekawe że w ogóle się nie wspomina o tym co się stało z F-35. Cenzura - ciekawe z czyjej strony ?

  1. Valdore

   Patrząc po opisie zdarzenia i ilosci rannych to zapewne rozbił się na pokładzie

  2. fifi

   Nie rozbił się. Miał nieudane lądowanie. P.....na nowomowa.

  3. Smuteczek

   F-35 potwierdzony dał nurka do wody. Pytanie teraz jak tam głeboko i kto pierwszy połozy na nim lub jego fragmentach łapy

 7. Ech

  Może południowo chinskie jak nazwa wskazuje należy do usa. Skończy się kiedyś ta nachalna propaganda?

  1. Alaris

   Na Morzu Południowochińskim znajduje się wiele krajów, głównie sojuszników USA. Mają prawo ich wspierać.

  2. Zenek

   a Atlantyk należy do Atlantydy.

  3. Ech

   Wspierać mają prawo. Tak jak i okupwac Afganistan. Tyko trzeba nazwać to po imieniu,, agresywne działanie usa,, ( a nie jakas samoobrona) agresja wymuszanie mataczenie i rozgrywanie biednych krajów przeciwko sobie

 8. Bryxx

  Takie coś to wszędzie indziej nazywa się katastrofą, ale fakt, udane lądowanie to nie było. Zapewne znowu ptak.

  1. Gnom

   Gdyby to był rusek to już kilka godzin po zdarzeniu byłoby tu o tym napisane i z hasłem "niedoszkolone załogi".. No cóż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia lub sponsora, życie. Ludzi tylko szkoda.

  2. fifi

   Przede wszystkim od sponsora.

 9. fifi

  "Nieudane lądowanie F-35C na lotniskowcu" Bożesz, ujmując rzecz w krótkich,żołnierskich słowach, rozbił się. No ale rozbijają się tylko rosyjskie..Oczywiście większa połowa tekstu to finezyjny,propagandowy bełkot.

 10. RifRaf

  Musialo byc grubo, siedmiu rannych, pilot sie katapultowal, samolot rozbity na pokladzie?

  1. sTERNIK PODLODOWY

   Tak, samolot się rozbił na pokładzie. Pilot się wystrzelił i został podjęty z morza przez śmigłowiec.

Reklama