Siły zbrojne

Nietypowe pojazdy bojowe zauważone w Chinach

Jeden z uchwyconych pojazdów został oparty najpewniej o dobrze znane chińskie czołgi Type 59 lub ich radziecki pierwowzór czyli T-54/55.
Fot. Tyg728/Wikipedia

W ostatnich dniach pojawiły się nagrania pochodzące z Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej, na którym widać zmodernizowany czołg podstawowy T-72A oraz niezidentyfikowany pojazd, prawdopodobnie ciężki bojowy wóz piechoty na bazie czołgu Type 59 lub T-54/55.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Pojawienie się wspomnianych pojazdów wywołało niemałe zamieszanie, zwłaszcza w mediach społecznościowych z racji na niezwykłość obu maszyn. Zaczynając od zmodernizowanego T-72A, którego Chiny teoretycznie nie posiadają w swojej armii (jedynie kilka egzemplarzy testowych). ktory został, jak widać, poddany pracom modernizacyjnym. Otrzymał dodatkowy pancerz na przodzie i burtach wieży, dodatkowo ona sama  wydaje się  przeprojektowana, zważywszy na jej tył. Na bokach dodano kosze na narzędzia oraz wyrzutnie granatów dymnych. Wymienione zostały przyrządy obserwacyjne, np. dowódca otrzymał panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy. Dodatkowo pojazd na wieży posiada zdalnie sterowany moduł uzbrojenia wyposażony w karabin maszynowy nieokreślonego typu. Czołg miał otrzymać nowy system kierowania ogniem, co znacząco zwiększa jego zdolności ogniowe względem bazowej wersji. Możliwe, że jest to egzemplarz testowy lub prezentacyjny dla klientów eksportowych, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będą mieć problemy z modernizacją swoich maszyn.

Czytaj też

Przechodząc do drugiego pojazdu, jest to ciężki bojowy wóz piechoty oparty o dobrze znany czołg T-54/55 lub jego chiński wariant Type 59. Konstrukcyjnie jest on bardzo podobny do rosyjskiego T-15, bazującego na platformie Armata. Pojazd bazowy został całkowicie przekonstruowany, najpewniej przedział napędowy powędrował na przód wozu, zaś w jego miejsce została ulokowana sekcja bojowa. Uzbrojeniemjest najpewniej armata automatyczna kal. 30 mm umieszczona w bezzałogowym systemie wieżowym. , który umieszczono na znacząco podniesionym w tym miejscu stropie pojazdu, co może wskazywać na umieszczenie tam przedziału bojowego. Na półkach nadgąsienicowych umieszczono poczwórne wyrzutnie granatów dymnych.

Czytaj też

Nie jest wiadome, czy uchwycone wozy należą do chińskiej armii, czy są to jedynie pojazdy testowe/prezentacyjne mające np. zainteresować sąsiednią Mongolię, która używa wspomnianych czołgów. Być może w związku z problemami rosyjskiej ciężkiej techniki wojskowej pod kątem eksportu Chiny będą próbowały zająć tę niszę, oferując różnego rodzaju modernizację postsowieckich maszyn. W przypadku bojowego wozu piechoty opartego o podwozie przestarzałego T-54 lub jego pochodnych, podobny trend widoczny był choćby w Algierii, gdzie stworzono na bazie T-62 odpowiednik  BMPT Terminatora.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Chinol

    Jesli chodzi o przemysl zbrojenwy. To dopietro polacznie Chinskiego i Rosyjskego dalo by mozliwosc nadgonienia Zachodu (USa, UE, Japoni Kandady Australi i Koreii POL) Rosjanom brak kasy ale maja duzo pomyslow i wciaz baze naukowa. CHiny maja kase wiec dopiero formany sojusz (nie taki jak teraz pokoatny) dalby szanse nadgonic Zachodowi w ciaglu 10-20 lat. Puki co nie nastapi strasznie chinami czy Rosja to alternatwna matematyka (Typu chiny maja wiecej okretow niz USA)