Siły zbrojne
Niemiecko-holenderska jednostka pancerna w koszarach Szczurów Pustyni
Brytyjskie wojska lądowe przekazały Bundeswehrze koszary 7. Brygady Pancernej, noszącej przydomek „Szczurów Pustyni”, w których zostanie rozlokowana nowo rozwijana wielonarodowa jednostka pancerna z udziałem żołnierzy z Holandii.
Władze Niemiec poinformowały o przekazaniu przez Brytyjczyków koszar „Camp Bergen-Hohne”, w których wcześniej rozlokowana była słynna 7. Brygada Pancerna, nosząca przydomek „Szczurów pustyni”. Zostanie tam rozlokowany nowo rozwijany 414. batalion pancerny, złożony z żołnierzy sił zbrojnych Niemiec i Holandii (jedna kompania) i wyposażony w 44 czołgi Leopard 2A6.
Pierwotnie planowano, że 414. batalion pancerny będzie jednostką rezerwową, jedną z dwóch tego typu w Bundeswehrze, ale w świetle kryzysu na Ukrainie i zwiększonego zagrożenia dla członków NATO zdecydowano się na jego rozwinięcie. Jak wiadomo, Niemcy podwyższyli docelową liczbę czołgów Leopard 2 w siłach zbrojnych z 225 do 328, co ma umożliwić pełne wyposażenie sześciu batalionów (w tym jednego rezerwowego) oraz jednostek szkolnych. W struktury armii niemieckiej zostanie włączona jedna kompania z Holandii.
Obecnie holenderska armia dysponuje 16 czołgami Leopard 2A6. Pierwotnie, w czasach Zimnej Wojny, zakupiono 445 czołgów tego typu, do standardu 2A6 zmodernizowano 180. Maszyny zostały jednak wycofane, a jednostki pancerne – całkowicie rozformowane (czołgi sprzedano m.in. do Finlandii). Warto dodać, że jeszcze na przełomie lat 80. i 90. XX wieku Holandia dysponowała w Niemczech jedną brygadą pancerną (w ramach sił NATO), a jej armia dysponowała 900 czołgami.
Przekazanie koszar odbyło się planowo, w ramach stopniowego wycofywania brytyjskich wojsk z Republiki Federalnej Niemiec. Wiadomo już, że pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę i zwiększonego zagrożenia dla Europy, Londyn nadal jest zdecydowany na wycofanie na wyspy wszystkich „ciężkich” jednostek.
7. Brygada Pancerna brała w trakcie II Wojny Światowej udział w walkach w Afryce Północnej (m.in. w odblokowaniu oblężonego Tobruku, bronionego przez żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich), a także w Birmie i we Włoszech. W 1947 roku została rozlokowana w Niemczech, skąd została niedawno wycofana w ramach redukcji strukturalnych. Pod koniec lat 50. XX wieku przejęła tradycje rozformowanej 7. Dywizji Pancernej, w skład której wcześniej wchodziła (np. w czasie II Wojny Światowej), w tym przydomek "Szczurów Pustyni". W 2014 roku przeformowano ją na brygadę lekkiej piechoty, gdyż w ramach Strategicznego Przeglądu Obrony i Bezpieczeństwa z 2010 roku Brytyjczycy ograniczyli liczebność wojsk pancernych.
Czytaj więcej: Holandia przywraca wojska pancerne. Kolejna brygada pod dowództwem Niemiec
dropik
I ci Holendrzy nie boją się, że ta wspólna jednostka dowodzona przez Niemców napadnie na Holandię! ;)
Marek
I tak pewnie w przyszłym roku, zamiast żołnierzy zakwaterują w tych koszarach imigrantów. Nawet nazwa jednostki, która stacjonowała tam uprzednio, dobrze się takim lokatorom powinna kojarzyć.
Janek Kos
Domyślam się, że nawet nie wiesz dlaczego są to Szczury Pustyni, a słowo szczur kojarzy Ci się pejoratywnie. Zapewne też nie wiesz, że słowami Szczury Pustyni, określali żołnierze Lisa Pustyni, żołnierzy, którzy w swojej odznace pułkowej mieli półksiężyc. Bo po co Ci taka wiedza o Polsce i Polakach ? Ważne, żeby między wierszami porównać imigrantów do szczurów... wtedy czujesz się prawdziwym patriotą?