Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie okręty podwodne dla Izraela. Zostaną uzbrojone w broń nuklearną?

Okręt podwodny INS Rahav typu Dolphin-2 podczas budowy w stoczni HDW w Kilonii, fot. Defence24.pl
Okręt podwodny INS Rahav typu Dolphin-2 podczas budowy w stoczni HDW w Kilonii, fot. Defence24.pl

Niemiecki rząd wydał zgodę na sprzedaż Izraelowi trzech kolejnych okrętów podwodnych typu Dolphin. Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły jesienią 2016 r., zaś w październiku 2017 r. podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Koszt budowy jednostek szacowany jest na dwa mld euro, z czego połowę ma pokryć strona niemiecka.

Obecnie izraelska marynarka wojenna dysponuje trzema jednostkami typu Dolphin pierwszej serii, które weszły do służby w latach 1999-2000 oraz dwiema drugiej serii określanej, jako Dolphin-2, które znalazły się w linii w 2014 i 2016 roku. Trzeci okręt podwodny znajduje się jeszcze w budowie w niemieckiej stoczni HDW w Kilonii. Dolphiny-2 są dużo większe od swoich starszych pobratymców. Wzrost wielkości tych jednostek jest m.in. skutkiem wyposażenia ich w napęd niezależny od powietrza w postaci ogniw paliwowych, co ma znacznie zwiększyć ich możliwości bojowe.

Nie jest jeszcze znany planowany harmonogram budowy trzech kolejnych okrętów. Izrael zakłada, że jednostki trzeciej serii zaczną wchodzić do służby od 2027 r., czyli przed rozpoczęciem wycofywania pierwszych Dolphinów. Pozwolić ma to na stałe utrzymanie w służbie sześciu okrętów podwodnych.

image
INS Rahav, fot. Defence24.pl

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji okręty typu Dolphin są uzbrojone w pociski manewrujące Popeye Turbo przenoszące głowice jądrowe. Jeżeli te informacje są prawdziwe Izrael jest jedynym państwem w regionie dysponującym tego typu uzbrojeniem. Tym samym posiadanie większej liczby takich jednostek jest dla izraelskich decydentów sprawą o znaczeniu strategicznym. 

Komentarze (38)

 1. kołalsky

  Polscy negocjatorzy "od helikopterów" powinni się uczyć od nich jak nie dopłacać do interesu ...

 2. Samson

  To niezgodna z prawem pomoc rządowa dla niemieckich stoczni. 6 okrętów wyposażonych w rakiety atomowe pozwala izraelowi na wypełnienie obietnic zawartych w tzw opcji Samsona* wobec Europy.

 3. xyz

  Niech kupują, ale czy to nie jest żałosne, że kraj który posiada technologię budowy broni jądrowej nie potrafi zadbać o stworzenie swojej technologii budowy okrętów podwodnych ? Na Niemców nie można wiecznie liczyć.

 4. sd

  Wytłumaczenie jest o wiele prostsze. Niemcy spłacają swój historyczny dług a następna do spłaty w kolejce jest Polska której Niemcy nie zapłaciły praktycznie ani grosza. Teraz ofiara staje się katem a Niemcy mogą powiedzieć że spłaciły swój historyczny dług. Straciliśmy 50 lat rozwoju za PRL i elity w czasie wojny a w czasie transformacji zostaliśmy szybko ustawieni do płynięcia w głównym nurcie tracąc podmiotowość. To dlatego dziś Izrael dostaje nowe okręty a polskie władze błagają o Fort Trump wykonując co raz to nowsze polecenia ambasador USA. Czas gdy narody pisały historię na nowo przesiedzieliśmy w obozie demoludów a po 1989 roku zderzyliśmy się ze ścianą i zastanym układem państw wyprzedzających nas technologicznie o 20 i więcej lat. Brak spójnej polityki, wyprzedany przemysł, działanie pod presją USA, UE, strachu przed Rosją i poddawanie się lobbingowi sił trzecich. Polska ustawia się jako wypadkowa sił zewnętrznych. Dysponując prawdą historyczną i mając moralne prawo do jej głoszenia stajemy pod pręgieżem "polskich obozów" zderzając się z doraźnymi historycznymi sojuszami państw piszących historię na nowo (Izrael stawia pomnik wyzwolicielskiej armii czerwonej woląc pamiętać o polskich antysemitach niz zydach w komunistycznym aparacie terroru).

 5. Jacek

  Izraelczycy kłócą się miedzy sobą nie gorzej niż Polacy. Jednak w sprawach bezpieczeństwa ich działania wynikają z religii szoah i położenia geograficznego, które powoduje, że ich fizyczne istnienie jest stale zagrożone. My nie mamy takiej świadomości. Niby wiemy, pamiętamy, że to idealny teren do przemarszu wojsk, że istnieją w regionie interesy silniejsze od naszego państwa.. Jednak politycy nie wierzą, że do wojny kiedykolwiek dojdzie. Wierzą, że UE jest wieczna, że potęga USA będzie wieczna i to zagwarantuje nam pokój. Dlatego pozoruje się działania i nie podejmuje decyzji. Za podjęcie decyzji można stracić posadę, przy ciągnących się negocjacjach i mnożeniu koncepcji nie ponosi się żadnej odpowiedzialności. Każdy kolejny rząd unicestwia działania poprzednika. Rzucamy się od ściany do ściany.

 6. Guest

  Za to my mamy WOT. Bardzo duża siła rażenia.

 7. Brawo my

  A my modernizujemy stalowe hełmy, śmigłowce MI-2 i kupujemy cywilne S-70i w śladowych ilościach i to dla wojska.

 8. frog

  Kiedyś zbierało się w Polsce plenum, teraz zespół analityczno-koncepcyjny. I już za dziesięć lat wypracują koncepcję pozyskania okrętów...

 9. Ktw

  Do wszystkich tych, co dziwią się jak to jest, że Izrael ma coś za pół ceny. Nikt nic Izraelowi nie dał za darmo. Izrael sobie to wypracował przez bardzo inteligentne i konsekwentne działania na wielu polach. Nie marnował czasu na bezproduktywne ,,wymyślanie koła na nowo", pielęgnowanie biurokracji oraz działania pozorne.

 10. say69mat

  @aptekarz ... widzisz, Żydzi potrafią o sprawach trudnych rozmawiać z Niemcami. My tupiemy i krzyczymy, starając się odreagować emocjonalnie swoją krzywdę. Stąd Izrael ma okręty z Niemiec, my mamy festiwal emocji. I galerię cwaniaków wykorzystujących nasze emocje aby realizować swoje cele polityczne, nie zawsze zgodne z Polską Racją Stanu.

 11. say69mat

  @Kowal ... ??? Po pierwsze, porównaj sposób zarządzania oraz efektywność przemysłu zbrojeniowego w Izraelu i w Polsce. Po drugie, porównaj poziom edukacji w Izraelu i w Polsce. Po trzecie, porównaj poziom wykorzystania potencjału osób z wyższym wykształceniem w Izraelu i w Polsce. Po czwarte, skoro instytucje przemysłu zbrojeniowego w naszym kraju, zarządzane przez państwo, ewidentnie nie radzą sobie z realizacją zamówień dla wojska. Na dobrą sprawę, czego mamy oczekiwać od IU MON??? Poza typową ... papier-mâché ;)))

 12. Słonina

  Niektórym niestety ,łatwiej przychodzi budowa nowoczesnej armii. Niemcy zasponsorują okręty podwodne, Stany siły powietrzne i nie tylko...kasę ściągnie się też przez (niby) pozarządowe organizacje, które mega skutecznie naciskają na rządy innych państw ws. choćby (co jest istnym kuriozum) tzw. roszczeń bezspadkowych,patrz ustawa 447...Tylko pozazdrościć albo zacisnąć zęby i dopłacać do tego "interesu"?

 13. Marek

  @Xenon Bo nie mówiąc głośno o odszkodowaniach, wiedzą jak i kogo po cichu przycisnąć.

 14. quali

  izrael bedziemi mial lepsze uzbrojenie niz same niemcy.....

 15. say69mat

  @Wojciech ... proszę porównać izraelski system edukacji i ten nasz ... narodowy. Po drugie, rzeczywistość naszego kraju, w dużej mierze deformują uwarunkowania wyniesione z rzeczywistości peerelu oraz systemu peerelowskiej edukacji. Co też - w znacznej mierze - definiuje sposób funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego. W tym jego zdolność do budowy uzbrojenia o charakterze ofensywnym i defensywnym, w wymiarze strategicznym. Po trzecie, ... te nieznośne uwarunkowania geostrategiczne, które jednoznacznie sugerują, że wskazanym jest, aby obszar Europy Środkowej. Pomiędzy Łabą a Wołgą, był obszarem całkowicie wolnym od stacjonowania taktycznej jak i strategicznej broni nuklearnej. Ponieważ fakt, że śpisz z - przysłowiową - klamką pod podusią, nie czyni twojego domu ... bezpiecznym.

 16. gato

  do @Wojciech Dlatego, że Żydzi poza granicami Izraela trzymają wspólny front. Dzięki temu ich grupy nacisku są skuteczne we wszystkich krajach, gdzie mają swoje diaspory i są w stanie wpłynąć na decyzje podejmowane w tych krajach. A nas skutecznie rozgrywają za granicą jednych przeciw drugim, co uniemożliwia nam prowadzenie jakiejś spójnej polityki nawet w Polsce.

 17. Edmund

  Do Wojciech. My nie możemy, bo u nas liczy się "offset" a to bardzo komplikuje zakup. Trzeba wybrać lokalizację fabryki. Zastanowić się, czy jest doprowadzona linia energetyczna o odpowiednich parametrach, jeśli nie to trzeba to zbudować. Następnie pozostała infrastruktura: drogi, media, komunikacja, zakup lub dzierżawa terenu. Policzyć koszty na kolejne 30 lat wraz z oszacowaniem ryzyka wzrostu kosztów. Ponieważ jest to prawie niemożliwe, pomnożyć koszt X 3, na wypadek wahań cen. Następnie koszty pracowników, też na kolejne 30 lat. Następnie w kolejności cena części zamiennych na teraz i za lat 30. Plus licencja na kilkadziesiąt do kilkuset technologii. Tych technologii i tak nie będziemy mogli rozwijać. Po wielu wyliczeniach i konsultacjach, które również kosztują, całościowy koszt 2 mld USD rośnie do 6 mld. Robi się szum, co tak drogo ? pewnie nas oszukują, bo inni kupili z półki za 2 mld, np. Izrael. Od początku analiz i dialogów minęło już 2 lata. Przetarg jest unieważniony.

 18. Kowal

  Izrael: decyzja, budowa i koniec tematu. Polska: dialogi i analizy, formułowanie założeń, re-definicja założeń i powrót do dialogów.

 19. Ciekawy

  Ciekawi mnie jak to jest.Jedyne państwo które otrzymało od Niemców i Austryjaków odszkodowanie za II woj.św. Państwo którego przecież nie było podczas II woj.św.I mimo ,że wszystko co chcieli już dawno dostali to stale Niemcy dokładają ze swoich do budowy nowych okrętów. I ciągle mało.

 20. Zaq

  Oni to zawsze potrafią się ustawić 50% wartości zakupu uzbrojenia pokrywaja Niemcy kolejne 50% USA tak to można budować armię nas nikt nie chce sponsorować.

 21. Łukasz

  Izrael robi to co trzeba. Bez dialogów technicznych i analiz. Także bez offsetu, z którym ten zakup wzrósłby z 2 mld do 6, a i tak 1 mld płacą Niemcy. Z Izraelem liczy się także Rosja. W Polsce zakupy podporządkowane są ideologii ,,ochrony miejsc pracy" i ,,produkcji wszystkiego na miejscu" co jest w w wielu przypadkach niemożliwe z przyczyn organizacyjnych i finansowych, o czym świadczą liczne przykłady np. ,,Polski" Krab tzn. podwozie koreańskie a wieża angielska. Gdyby od razu produkować cały koreański produkt na licencji, liczba miejsc pracy nie byłaby mniejsza. Jeśli chcecie budować polski przemysł zbrojeniowy pomagajcie tylko tym, którzy sami potrafią sobie pomóc czyli polskim zbrojeniowym firmom prywatnym, a nie prezesom PGZ i biurokracji od "dialogów".

 22. Eckard Cain

  @Wojciech : my nie możemy bo jesteśmy zajęci braniem kasy od Lockeeda i innych amerykańskich firm, a one sobie nie życzą żeby kupować uzbrojenie w EU. A swojego też jakoś nie chcą sprzedać lub dają zaporowe ceny :(

 23. Harry 2

  A MY ciągle tuptamy w miejscu. Mamy problemy z zakupem odpowiedniej ilości rakiet ziemia-ziemia do Langusty o zasięgu 40km.

 24. nick

  Polska marynarka nie potrzebuje zadnych lodzi podwodnych bo jest pokój.

 25. chateaux

  Izrael jest prawdopodobnie jedynym użytkownikiem okrętów podwodnych na świecie, mogącym używać ich bojowo poza zasięgiem operacyjnym najważniejszego potencjalnego adwersarza.