Reklama

Siły zbrojne

Niemcy dozbroją pancerne Boxery

Fot. Bundeswehr/Michael Mandt
Fot. Bundeswehr/Michael Mandt

Niemcy planują wprowadzenie do sił zbrojnych transporterów Boxer w wersji kołowego bojowego wozu piechoty, z wieżami z armatami 30 mm.

Niemieckie jednostki strzelców (niem. Jäger, piechoty zmotoryzowanej) otrzymają transportery Boxer w wersji kołowego bojowego wozu piechoty, z wieżą z armatą 30 mm. Informacja o planie wprowadzenia tego typu pojazdów została przekazana w komunikacie wojsk lądowych dotyczącym symulowanego ćwiczenia, gdzie sprawdzano możliwości wykorzystania dozbrojonych Boxerów przez wzmocniony batalion strzelców.

Scenariusz ćwiczenia obejmował prowadzenie działań opóźniających, a potencjalny przeciwnik dysponował m.in. jednostkami zmechanizowanymi i zmotoryzowanymi. Niemcy podkreślają, że połączenie siły ognia i dużej mobilności będzie szczególnie przydatne właśnie do tego typu zadań. Wydany komunikat nie precyzuje jakiego typu będą to wieże, ani jaki będzie zakres oraz harmonogram ich dostaw.

Niemcy już od pewnego czasu rozważali wprowadzenie transporterów Boxer uzbrojonych w armaty 30 mm, jednak teraz zostało to oficjalnie potwierdzone. Decyzja Bundeswehry to reakcja na zmiany w środowisku bezpieczeństwa po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Niemcy zamówili dodatkowe transportery Boxer już w 2015 roku, a łącznie w armii do 2021 roku powinno być ich ponad 400.

Dziś jednak te wozy, choć silnie opancerzone, są w służbie niemieckiej Bundeswehry uzbrojone jedynie w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie, które mogą być wyposażone w karabiny maszynowe 12,7 mm lub granatniki automatyczne 40 mm. To uzbrojenie nie jest jednak wystarczające do zwalczania pojazdów klasy BWP/KTO. Ta sytuacja zmieni się po wprowadzeniu na uzbrojenie Boxerów wież z armatami 30 mm.

Ciężej uzbrojone Boxery (z izraelską wieżą z armatą 30 mm oraz wyrzutnią ppk Spike), zamówiła już — w 2016 roku — Litwa. Dostawy łącznie 88 pojazdów, w tym 84 w wersji kołowego BWP, nazwanych lokalnie Wilk, już się rozpoczęły i mają zakończyć się do 2021 roku. Z kolei Australia zamówiła transportery tego typu, zintegrowane z wieżami Lance firmy Rheinmetall, uzbrojone w armaty 30 mm i ppk Spike, w ramach drugiej fazy programu Land 400. Będą one pełnić rolę bojowych wozów rozpoznawczych, zastępując pojazdy ASLAV.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec

  Witam, do wszystkich zainteresowanych - proszę spojrzeć na zdjęcie nr 2 w artykule Niemiecki "aktywny pancerz" na testach w USA - 4 grudnia 2019, 13:33 - Defence 24.pl - I wszystko w temacie. :) Pytanie ile już zjechało z fabryki w DE.

 2. Michał

  Nie jestem piewcą Rosji, ale Rosja to wszystko neutralizuje z własnego terytorium za pomocą rakiet wystrzeliwanych z lądu, wody, podwody i powietrza o napędzie hipersonicznym. Sama zaś jest pod potężną gardą systemów antyrakietowych i przeciwlotniczych - nie obejmujących całej Rosji, ale własne centra dowodzenia i zgrupowania wojsk.

  1. gliwiczanin

   Użycie pocisku z głowicą jądrową prawdopodobnie wiązałoby się z wojną z całym NATO i nie tylko. Z Moskwy i okolic zostałoby tylko wypalona ziemia. W sumie to byłby koniec Rosji i całego świata. Tak półżartem półserio duże szanse na przetrwanie mają obywatele Rosji, USA i Szwajcarii. Czemu? Bo mają bunkry. A u nas? Jak to mawiał klasyk (Laska): Bunkrów nie ma, ale też jest zajebiście :)

  2. LGfan

   Ameryki nie odkryles ale taki atak może skutecznie odstraszyć resztę tzw. Sojuszników

  3. Trzeźwo myślący od rana

   O naiwności przedszkolaka. Twoim zdumiewająco śmiesznym tokiem myślenia to NATO neutralizuje Rosję. A przy okazji : Rosja NIE ma obecnie żadnych rakiet hipersonicznych. Więc o czym piszesz? Wciąż przecież trwają ich testy . Jeszcze żadnego samolotu poza ich własnym Iłem , te "potężne" systemy nie zestrzeliły. Daruj sobie więc te rosyjska propagandę. N i e działa!!

 3. Franzz

  no to nasze rośki 10 lat do przodu - tylko pancerza im brakuje

  1. khedwmw

   To niemieckie mają hunter killer i Spike? Na razie zdaje mi się nie mają nawet 30mm tylko pół-calówki.

 4. cyrkprzyjechał

  A u nas 350 hitfistów integracji ppk podobno nie wymaga jak stwierdził MON. U ruskich po 4 ppk na starych BWP, a nam na ponad połowie rosomaków wystarczy 30mm... komedia.

  1. mobilny

   Ale co ty chcesz od Rosomaka?Tak spaprali wiele choćby poprzez braku integracji wież z ppk i wiemy dlaczego tak jest i właśnie dlatego najnowsze dostaną Polska wieżę ZSSW30!

  2. Pod jakim wpływem? Sprawdź najpierw kiedy wybrano Hitfista i kiedy zakupiono Spike. Przypuszczam, że wówczas nikt poważnie nie myślał o instalowaniu PPK, bo miał zapanować wieczny pokój.

  3. Marek

   Drogi imienniku, Leonardo jak każda firma działa dla własnej korzyści i dla korzyści własnego państwa. Jak najbardziej można z nią współpracować wtedy, kiedy nasze i ich interesy są zbieżne.

 5. sża

  Pamiętając o skali i proporcji maleńkiej Litwy do Polski, to ze smutkiem stwierdzam, że Litwa ma o wiele nowocześniej wyposażoną armię niż my. Chociażby na przykładzie tego Boxera.

  1. mobilny

   Tu akurat wybrałeś najgorszy przykład jaki tylko mogłeś. Brawo ty

  2. mobilny

   Czytaj ze zrozumieniem. Podałeś przykład KTO Boxer co nie jest najlepszym przykładem. (Jeszcze ich nie dostali) bo my mamy Rosomaki. Zagrożenie dla Litwy to FR. Im nawet najlepszy na świecie sprzęt nie pomoże. Tak więc jednak się nie popisałeś. Dodaj jeszcze sprawę logistyki i serwisu a piszę to bo widzisz.....Niemcy nie potrafią zadbać nawet o siebie. Aha Boxer jest lepiej opancerzony od Rośka i to tyle

  3. EUropa

   Dlaczego wybral najgorszy przyklad? Litwa kupuje sprzet w ilosciach porownywalnych a nawet i sporo wiekszych od polskich zakupow. Porownaj liczbe ludnosci krajow i pomnoz litewskie zakupy razy 13,5, poniewaz Polska ma tyle razy wiecej ludnosci! I co teraz wyszlo? Polskie zakupy bardzo bladziutkie sa, szczegolnie jak porownamy nie tylko ilosc, ale i jakosc kupowanego sprzetu!

 6. Dropik

  no w końcu bo te 12,7mm to były bardzo smieszne ;)

  1. dropik

   jakby mieli 500-800 pum to 12,7 miało by sens. Na to się nie zanosi. Lepiej na wszelki wypadek cześć z nich uzbroić bo taniej.

  2. GER

   Zanosi, bo zamówili dalsze 210 Spz Puma (Baulos 2)

  3. EUropa

   Na razie jest pierwsza seria Pum i sa jeszcze Mardery a bedzie druga seria Pum, wiec spokojnie. Jak juz o dozbrojeniu/uzbrojeniu mowimy to bardzo wazna cecha Boxera jest modulowosc i mozna miec(kwestia pieniedzy) wiecej roznych modulow niz samych pojazdow bazowych. Beda jeszcze na pewno moduly OPL i artyleryjski/haubica a i raczej tez mozdzerz. Ogolnie Boxer to bardzo dobra konstrukcja i koncepcja, ktora bedzie produkowana w ilosciach dawno niespotykanych w EUropie.

 7. młody grzyb

  FR od dawna modernizuje btr-80 stawiając wieżę z 30mm działkiem, pk i granatnikiem auromatycznym. W wieży nowoczesne przyrządy obserwacyjne i komputer balistyvczny. podobne wieże stawiają na starszych bwp. Czy my tak nie możemy ? Pewnie nie bo nas nie stać.

 8. EUropa

  Tytul sugeruje dozbrojenie KTO Boxer w 30mm a tak nie jest, te zostana jakie sa. Niemcy wprowadzaja dodatkowe, nowe Boxery z wieza 30mm(miejmy nadzieje, ze zalogowa jak dla Australii a nie ta od Pumy) dla jednostek Infanteryjnych - Jaeger i Gebirgsjaeger! Nastepne beda Boxery OPL i Haubice 155mm.

Reklama