Reklama

Siły zbrojne

Nie tylko Armaty. Czołgowa modernizacja po rosyjsku [Defence24 TV]

Rosjanie równolegle z zakupami czołgów najnowszej generacji - T-14 Armata sukcesywnie wprowadzają do użytku również wozy T-90M Proryw bazujące na rozwoju istniejących konstrukcji, ale i starsze czołgi w wersji zmodernizowanej. To odpowiedź na warunki ekonomiczne, ale i doświadczenia z ostatnich konfliktów - komentarz redaktora Jakuba Palowskiego.

Reklama

Komentarze (12)

 1. darek

  wiecie co to parodia polska nie może zmodernizować ani jednego a ruski tak i niby embargo mają parodia naszego państwa nic nauczki z 2 wojny światowej tylko kasa i kasa i jest przetarg potem go niema i tak w kółko normalnie złodzieje w zondach naszych

  1. VW

   Po prostu ruscy bardziej kłamią.

 2. Gucio77

  Ktoś tam umie liczyć pieniądze. Jeśli T-14 przetrwa 20% dłużej na polu walki niż T-72B3 to mając 2000 czołgów których koszty produkcyjne są ułamkiem ceny nowego T-14 to modernizacja ma sens. Ja bym się na nasze T-72 nie obrażał. Wojnę wygrają stare czołgi, ważne aby nie wepchać się na pierwszą linię frontu.

  1. dsfdsgdfsgfhfd

   Ja bym się nie obrażał na T-72 z tego powodu, że innych nie mamy. I na razie nie będziemy mieli.

  2. LMed

   Też bym się nie obrażał. Problem w tym , że tylko przez ministerialnych gogusiów zablokowano możliwość stopniowej , stałej modernizacji "floty" Jaguarów własnymi siłami. A było to całkowicie realne. W międzyczasie Rosjanie przeszli płynnie i racjonalnie od T-72 do T-90 ( MS nawet).

  3. Gruszwik

   To po co wywalili miriardy dolarów na czołg, na którego ich nie stać? Ale jest tak jak piszesz. Program okazał się klapą. Czołg kosztuje 3 razy wiecej a jest 20% lepszy. Czyli nie warto.

 3. Hmmm

  Widzę sprzeczność nfirmacji z Moskwy. Rosja przecież ogłosiła że "już" w tym roku zostaną przeprowadzone badania państwowe czołgu T14. Co zatem niby kupuje Rosja? Bo na pewno nie T14.

  1. Luis

   No nie bo nie ma czołgu t14

 4. yaro

  Rosyjski An-124 Ruslan wylądował na lotnisku Okęcie, z 6 milionami masek medycznych i 70 tysiącami kombinezonów ochronnych na pokładzie. W czwartek do Wrocławia przyleci kolejny An-124 z maskami medycznymi, kombinezonami i rękawiczkami. Ale to nie wszystko. Tuż po Wielkanocy, do Polski dotrze największy transport ze wszystkich dotychczasowych. ----- no tak ruskich opluwamy ale potem koza do woza i oni nam przywożą sprzęt medyczny, UE jest doskonała, potrafi debatować na krzywizną banana ale nie potrafi stworzyć sił które by były do wykorzystania w takich sytuacjach, a Rosjanie to wszystko mają ... to jest żenujące

  1. Bumer

   Ten samolot nie przyleciał za darmo. Rząd mógł wynająć inny samolot. W Irlandii sprzęt z Chin wozi państwowy przewoźnik- AerLingus. Żadna więc to zasługa Rosjan. To biznes i tyle.

  2. Davien

   Noi wtopa panei Yaro:) Bo ten Rusłan został zwyczajnie wynajety, ładunek nie był rosyjski i Rosja nic do tego nie miała ale jak widac nie mogłes się powstrzymać.

  3. Luis

   Miała , miała tylko Rosja pomoże

 5. Kapustin

  Sukces tuż przed defilada majowa GOSPODARKA PLANOWA Bravo my

 6. w

  Polska w ramach rozwoju zlikwidowała producenta silników PZL Wola. Pozostały qnie z Janowa. Inne zakłady w zasadzie tez.

  1. stary wojak

   Konie też sprzedali,a stadninę zrujnowali.

 7. dim

  Do połowy lat dwudziestych, to MON rozstrzygnie dopiero jaki chce granatnik. Chyba, że potraktuje to jako zadanie o szczególnym znaczeniu i wtedy zdąży jeszcze także rozpisać i unieważnić ze 3 przetargi.

 8. Orthodox

  Pomijając fakt, że Armat praktycznie jeszcze nie ma, nowe T90 są naprawdę wymagającym przeciwnikiem. Szczególnie dla naszych tanków, nawet po ,,modernizacji".

  1. Transformers

   Wymagającym przeciwnikiem dla każdego zachodniego MBT kolego. Niestety

  2. Davien

   Taak, zagrozeneim to moga byc dla Leo2A4 czy pierwszych M1A1 ale dla Leo2A6/7 czy dla M1A2 SEP2/3 nie są, to dalej stary T-90 z kilkoma ulepszeniami i działem z T-72B3.

  3. antyDavien

   T72B3 i T90M Poryv obecnie przebijają każdy zachodni czołg. Niestety, Abrams przy nich wygląda jak stara stodoła.

 9. logistyk

  Wszystko da się całkiem skutecznie zmodernizować. Trzeba tylko chcieć. Rosjanie chcą i powstaje całkiem interesujący sprzęt dla wojska przy neiwielkich dodatkowych kosztach logistycznych.

  1. Marek1

   Ruskie BARDZO by chcieli mieć w armii tylko ciężkie wozy gąsienicowe na platformie Armata. Na szczęście dla ich sąsiadów brakuje im kasy, by trzepać rocznie po 200-300 szt. MBT T-14 i BWP T-15. Dlatego na potęgę i od ok 15 juz lat modernizują głęboko T-72B, T-80/84 i T-90. W odróżnieniu od Polski u nich produkowano wyłącznie wariant T-72B, który z założenia był lepszy od eksportowych wersji dla "sojuszników" i co ważniejsze, miał zdecydowanie większy potencjał modernizacyjny niż polskie wersje M/M1.

  2. okazjonalny złośliwiec

   Ale z tego co wiem, to Rosja i tak rocznie produkuje więcej czołgów niż całe NATO produkuje łącznie?

  3. Pogodno

   Produkuje czy remontuje?

 10. Fanklub Daviena

  300 T-14? Czy Davien nie zapewniał nas, że "sami Rosjanie" z T-14 zrezygnowali, bo taki to jest czołg do bani? :)

  1. mick8791

   Misiu wcześniej Rosjanie zapowiadali, że do 2020 będą mieli w linii 2 tys. T-14... No i gdzie one są? Brak docelowego silnika, bo po ponad 10 latach prac sami przyznali (jak nie oni), że nie potrafią go zrobić (!), kłopoty z transmisją mocy, zbyt słaba świadomość sytuacyjna załogi... Dalej będziesz gardłował w przegranej sprawie?

  2. Paragraph23

   @misiu ...ups. mick8791 ... ale 300 T-14 to faktycznie "przegrana sprawa" :)..

  3. Wania

   Na parady jakiś wybiorą. Do walki się nie nadają.

 11. LMed

  Wysoko poprzeczka postawiona pomimo PT-91 sławnych i " milowego kroku " tzn. remontu Teciaków naszych ślicznych. Tylko te Leo.... mogłyby , ale rozebranych tyle. Ehhh...

 12. Ruskij sołdat-FR

  A nie mówiłem, że zaczną modernizować czołgi T-62 i T64 których mają na stanie tysiące!!!!!

Reklama