Reklama

Siły zbrojne

NATO wzywa Białoruś do zaprzestania prowokacyjnych działań

Fot. Leszek Chemperek CO/MON
Fot. Leszek Chemperek CO/MON

”Pozostaniemy czujni wobec ryzyka dalszej eskalacji i prowokacji Białorusi na jej granicach z Polską, Litwą i Łotwą i będziemy nadal monitorować implikacje dla bezpieczeństwa Sojuszu. Sojusznicy NATO wzywają Białoruś do zaprzestania tych działań, do poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz do przestrzegania prawa międzynarodowego” - podała w piątek Kwatera Główna NATO w komunikacie.

"Rada Północnoatlantycka zdecydowanie potępia dalszą instrumentalizację nielegalnej migracji, sztucznie stworzoną przez Białoruś w ramach działań hybrydowych wymierzonych w Polskę, Litwę i Łotwę w celach politycznych" - informuje NATO.

"Te bezduszne działania zagrażają życiu osób bezbronnych. Sojusznicy NATO solidaryzują się z Polską, Litwą, Łotwą i innymi dotkniętymi nimi narodami sojuszniczymi oraz wspierają środki, kierując się podstawowymi wartościami i obowiązującym prawem międzynarodowym, podejmowane przez członków Sojuszu indywidualnie i zbiorowo, w odpowiedzi na sytuację, która wymaga ścisłej koordynacji z kluczowymi międzynarodowymi partnerami" - podał Sojusz.

Do powyższego oświadczenia na Twitterze odniósł się wiceszef MSZ Marcin Przydacz: "NATO wspiera Polskę, Litwę i Łotwę wobec operacji hybrydowej Alaksandra Łukaszenki na granicach" - napisał wiceminister. "Ważne stanowisko Rady Północnoatlantyckiej, najważniejszego ciała NATO" - podkreślił. "Wszystkich trzydziestu sojuszników - murem za Polską, Litwą i Łotwą. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - zaznaczył.

Przydacz poinformował również, że polska dyplomacja kontynuuje działania.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 32 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (16)

 1. DZIĘCIOŁ

  Artykuły Traktatu Północnoatlantyckiego to taka baśń ....czemu..bo baśnie są bardziej prawdziwe niż rzeczywistość i nie dlatego że mówią nam że smoki istnieją ale uświadamiają nam że smoki można pokonać

 2. Trzcinq

  Zero wywiadu rozpoznania zwiadu i mamy efekt. Rosja z terenu Bialorusi ma w zasięgu cała Polskę właściwie a my kupujemy 250 Abramsów pozbawionych parasola opl. Czy wy jesteście ślepi na te destrukcyjne działania min. MON? NATO protestuje. No nie zdziwili mnie. Żeby art. 5 wszedł w życie minie pewnie miesiąc a do tego czasu rusek będzie stał na Odrze i negocjował z zachodem o naszym losie ale bez nas Art 5 NATO nigdy nie zostanie wprowadzony bo Rosja zagrozi atakiem jądrowym i zachód w tym momencie powie pass! A Niemcy mają czelność iść w NS2!!!!! Dramat

 3. elod

  Ten przydacz to chyba jest słaby z historii, i nie wie jak zakonczyła się "pomoc"zachodu w 1939 r.

 4. obserwator

  Należy zablokować morski port przeładunkowy dla bialoruskich Tirów w ramach sankcje. Ustalić koniecznie pisemnie (żeby się potem nie wyparli) z Niemcami i Brukselą , że jeżeli chcą tak bardzo migrantów z krajów muzułmańskich, to niech podstawią własne pociągi specjalne do Mińska i przetransportują ich do Kaliningradu , a stamtąd statkami do Hamburga i będzie to dla wszystkich stron zgodnie z prawem . Dla Polski będzie to super rozwiązaniem, a Niemcy i ich wspólnicy będą się cieszyć , że mają tania siłę roboczą i przyrost wysokiej demografii .

 5. jorl

  Wolelibyśmy odcięcie ich od źródeł jakiegokolwiek finansowania

  1. vfvv

   Wystarczy informacja o odcięciu od systemu Swift. Z dnia na dzień skończą się transfery na konta przemytników.

 6. troll leśny

  rząd nie jest zainteresowany pomocą unii i nato, bo jeśli działania dyplomatyczne (sankcje, blokady, naciski) przyniosłyby efekt, to znów wyszliby na nieudaczników, a może nawet okazałoby się, że celowo eskalowali konflikt aby ugrać zwiększenie poparcia wśród elektoratu... stąd opór rządzących przed frontexem, brukselą i innymi instytucjami które oferują pomoc Polsce

  1. a

   A od kiedy to sankcje przyniosły efekt? a ile osób przepływa codziennie morze Śródziemne do Hiszpanii, Włoch na Maltę - robią z tego problem - nie a ile osób przeszło przez węgierską granicę - potrafili to załatwić - potrafili.

 7. NATO

  Spokój mi tam !!

 8. Paweł P.

  "Więcej kredy" :) Ale dziękujemy za wsparcie.

 9. ansuz

  Powinny napisać to wezwanie tęczowymi kredkami na chodniku przed siedziba NATO, wtedy Ruscy i Łukaszenko na pewno zadrżą... ;)

 10. jurek

  Rosja złamała prawo międzynarodowe zajmując terytorium Ukrainy i co się stało, jakie ich spotkały konsekwencje. Merkel potajemnie juz w 2015 r tuz po aneksji Krymu rozpoczęła starania o Nord Stream 2 i doprowadziła ten projekt do konca mimo wojny w Donbasie. Kasa wazniejsza

  1. Fanklub Daviena i GB

   Takie konsekwencje jak USA po parcelacji Jugosławi, Iraku, Libii i Syrii... :D

  2. tyu

   Nie no bez przesady. Sankcje bolą czy Rosja sie przyznaje do tego czy nie (nigdy żaden ustruj się nie przyznaje że działania strony przeciwnej go bolą). Głupia Białoruś wystymowała swoje straty na 80mln dolarów miesięcznie. O skoro to oficjalne dane to pewnie zaniżone.

  3. Syrię rozparcelował Putin. Nie chciał konkurencyjnego gazociągu z Kataru do Europy.

 11. Siefca

  Motyla noga.. przydałoby się kilka helikopterów, które Pan Antoni obiecywał produkowac.. eh..

 12. Patriota

  Oby na słowach się nie skończyło

  1. x95

   Czyli powinna się przelać krew ? Czas ostudzić gorące głowy po obu stronach. Wielka wojna w 1914 roku też zaczęła się od lokalnego konfliktu i przypadkowego zdarzenia.

  2. Fanklub Daviena i GB

   I po wypowiedzeniu wojny w 1914 tłumy wyległy na ulice... z radości i na ochotnika wstępowano do wojska! Tak propaganda potrafi ogłupić całe narody! :D

  3. złośliwy

   A kilka lat później padły imperia,wybuchła rewolucja,a wojna światowa ,po krótkiej przerwie dla nabrania sił zakończyła sie w 45 roku.Efekt znamy.

 13. Hanys

  NATO wzywa do przestrzegania prawa międzynarodowego - no po prostu śmiech na sali :) Ci migranci są właśnie skutkiem łamania prawa międzynarodowego przez niektórych członków nato...

  1. wątroba

   Nie mogłeś tego napisać w jakiś taki bardziej strawny sposób?

 14. dsfdgwer

  Kwatera główna nato haha ;) Tą nazwę kwatery już gdzieś słyszałem...

 15. Loremt

  Nie rozumiem jednej kwestii. Czy nikt na zachodzie USA,UK,Francja,Włochy,Hiszpania itp nie pamiętają jak walczyli w zimnej wojnie z ZSRR ? Tutaj nic się nie zmieniło, to jest ta sama mentalność. Na ZSRR słowa nie działały tylko realne działania , to samo z ruskimi, Białorusi nie liczę bo to tylko podnózek ruskich.

 16. Ass

  Drukarki już w NATO się grzeją. Będzie inwazja not protestacyjnych i wyrazów ubolewania.

Reklama