Reklama

Siły zbrojne

NATO rozmieści 700 żołnierzy w Kosowie

Autor. NATO Kosovo Force - KFOR

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował we wtorek o rozmieszczeniu w Kosowie 700 dodatkowych żołnierzy Sojuszu. Wcześniej NATO w oświadczeniu informowało o tej decyzji, ale nie podał szczegółów wzmocnienia swoich sił w Kosowie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Zdecydowaliśmy się rozmieścić 700 dodatkowych żołnierzy z operacyjnych sił rezerwowych w Bałkanach Zachodnich i postawić dodatkowy batalion sił rezerwowych w stan wysokiej gotowości, aby można je było rozmieścić w razie potrzeby" – powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Oslo.

Czytaj też

Rozmieszczenie dodatkowych sił w Kosowie to odpowiedź na poniedziałkowe starcia z serbskimi demonstrantami w tym kraju, w wyniku których 30 żołnierzy sił pokojowych NATO zostało rannych. Siły NATO z misji KFOR broniły gmachów lokalnych urzędów w miejscowościach Zveczan, Leposavić i Zubin Potok.

Reklama

Czytaj też

Napięcie w regionie wzrosło po tym, jak na burmistrzów w kilku miasteczkach na północy Kosowa zostały wybrane osoby pochodzenia albańskiego, chociaż są to regiony zamieszkane głównie przez etnicznych Serbów.

Czytaj też

Ataki serbskich demonstrantów na siły pokojowe Sojuszu w Kosowie sekretarz generalny NATO określił jako "niedopuszczalne" i wezwał Prisztinę oraz Belgrad do podjęcia działań na rzecz "deeskalacji".

"Zdecydowanie potępiamy te niesprowokowane ataki na nasze wojska w północnym Kosowie" - powiedział Stoltenberg i ostrzegł, że "przemoc cofa Kosowo i cały region" oraz zagraża aspiracjom krajów bałkańskich do zbliżenia się z NATO.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. bc

    Powinien wjechać LRAD, plecakowe miotacze gazu i te medialne słowackie granaty hukowe.

Reklama